Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do dyskusji na temat odbudowy stolicy :D

Ps Mam nadzieję, że nie ma podobnego tematu. ;)

[ Dodano: 2008-09-06, 00:11 ]

Słyszałem, że robiono rozbiurkę zabytków w innych miastach, by były cegły na Warszawę, czy to prawda?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Słyszałem, że robiono rozbiurkę zabytków w innych miastach, by były cegły na Warszawę, czy to prawda?

Też o tym słyszałem. W sumie w tamtym systemie wszystko było możliwe.

Jeśli tak, to jest to co najmniej durnowatość. Z gruzów Warszawy usypano Stadion X- cio lecia, i olbrzymią górę na Czerniakowie.

A przy ZOO w Warszawie, od strony mostu Gdańskiego, stał sobie lew (w zasadzie leżał).

Był sprowadzony po wojnie z jakiegoś śląskiego miasta. A teraz wrócił do ojcowizny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
WA   
Zapraszam do dyskusji na temat odbudowy stolicy :D

Ps Mam nadzieję, że nie ma podobnego tematu. ;)

[ Dodano: 2008-09-06, 00:11 ]

Słyszałem, że robiono rozbiurkę zabytków w innych miastach, by były cegły na Warszawę, czy to prawda?

Np. mury obronne zostały zrekonstruowane korzystając z gotyckiej cegły sprowadzonej specjalnie na ten cel mi z Malborka; terenów Warmii i Mazur oraz Dolnego Śląska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Owszem, materiał do odbudowy Warszawy uzyskiwano z rozbiórki zabytków, ale dotyczyło to budowli w miastach należących przed wojną do Niemiec. W Elblągu rozbierano stare domy dla celów odbudowy Warszawy, to wiem z całą pewnością. Zamek książąt pomorskich w Szczecinie też poddano rozbiórce (i bodajże cegły poszły właśnie do Warszawy, ale nie jestem tego pewien tak na 100%).

Decyzja ta była fatalna, i nie usprawiedliwia jej nawet to, że ówczesne władze nie były do końca przekonane, czy Ziemie Odzyskane pozostaną przy Polsce. A taki właśnie był motyw dewastacji- jeżeli mamy możliwość pozyskać materiał na odbudowę własnej stolicy z „niemieckich” miast, to należy to zrobić póki są one w naszych rękach. W rezultacie, kiedy Elbląg, Szczecin i inne miejscowości pozostały w granicach Polski, okazało się, że sami zubożyliśmy własne dziedzictwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Decyzja ta była fatalna, i nie usprawiedliwia jej nawet to, że ówczesne władze nie były do końca przekonane, czy Ziemie Odzyskane pozostaną przy Polsce. A taki właśnie był motyw dewastacji- jeżeli mamy możliwość pozyskać materiał na odbudowę własnej stolicy z „niemieckich” miast, to należy to zrobić póki są one w naszych rękach. W rezultacie, kiedy Elbląg, Szczecin i inne miejscowości pozostały w granicach Polski, okazało się, że sami zubożyliśmy własne dziedzictwo.

Dewastujac srodmiescia Wroclawia, Elblaga i innych miast trabiono

jednoczesnie z calych sil o prapolskim, chrakterze ziem, ktore wrocily do macierzy i odwiecznej ich polskosci, tudziez naszych do nich prawach.

Przyczyna "decyzji" byla raczej "krotka koldra". I sytuacja gospodarcza w zniszczonym

kraju. Do tego dochodzi fakt, ze spolecznosci miast, ktorych kosztem odbudowywano

Warszawe nie rozwinely jeszcze poczucia lokalnego patriotyzmu....Gdyby dzisiaj

ktos wpadl np. na pomysl rozawalenia jakiejs starej rudery gdzies na Ziemiach onegdaj

Wyzyskanych aby w Warszawce postawic z tego Swiatynie Opatrznosci

albo inny Zamek Krolewski, zostalby najprawdopodobniej oficjalnie zlinczowany.

Jak ciekawostke - mieszkancy Bytomia walcza dzis jak lwy o lwa (z mosiadzu), ktorego

powojenne losy rzucily do Warszawy.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Poza tematem: jeśli ziemie te wróciły, jak to mówiono ''siłą zniemczone'', to wg mnie Niemcy powinni zabrać ze sobą wszystko co wybudowali przez 800 lat i powinni zostawic te ziemie tak, jak je zastali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Jak ciekawostke - mieszkancy Bytomia walcza dzis jak lwy o lwa (z mosiadzu), ktorego

powojenne losy rzucily do Warszawy.....

Już od jakiegoś czasu nie widziałem tego lwa koło warszawskiego ZOO, może wrócił do macierzy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Już od jakiegoś czasu nie widziałem tego lwa koło warszawskiego ZOO, może wrócił do macierzy

W pewnym sensie tak....Pojechal na Slask, do Gliwic w celach rekreacyjnych....;).

Ciekawe czy sam wroci czy Slazacy Warszawiakom replike podesla....;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

odbudowa Warszawy - jej efekt można określić jako Starówka vs Stare Miasto. Dla mnie mówi wszystko. Pomijam fakt, że cały naród odbudowywał swoją stolicę [datkami finansowymi i rękami], ale owa odbudowa odbyła się kosztem zniszczonych miast z terenów odzyskanych. Rozmawiałem kiedyś z jedną osobą chodząc właśnie po Wrocławiu, która zajmuje się konserwacją zabytków. W/g tego do czego miała dostęp, sprawa była prosta - jeżeli jakieś zniszczone miasto wpadało do grupy "zawsze polskich" starano się mało co ruszać stamtąd, jeżeli zaś były one "hitlerowskie" bierz, zabieraj i wysylaj.

Stworzono nawet spec przedsiębiorstwa które za cel miały jedynie zabieranie tego co znalazły i sprzedawały lub wywoziły w Polskę. O faktyczne dokumentowanie raczej mało kto się troszczył. Byle szybciej , byle więcej.

Pozdr

PS. Z odbudową Warszawy niestety nie odbudowano Warszawiaków , tych przedwojennych i ich całej otoczki i ducha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z cegłą to rzecz jasna prawda. Sam osobiście wysłuchałem kilku relacji (głównie wrocławiaków) o transportach cegły z rozbiórki do W-wy. Czy miało to głębszy podtekst "ideologiczny" - trudno powiedzieć. Pewnie częściowo tak, w tych latach wszystko to co nie było "piastowskie" na Ziemiach Odzyskanych traktowano po macoszemu. Czy odgrywało tu rolę przekonanie o tymczasowości zachodnich granic? Chyba nie, gdyż władza jednak starała się konsekwentnie uspokajać w tym zakresie nastroje społeczne.

Przede wszystkim chyba decydowała generalna zasada priorytetu dla Warszawy. "Cały naród buduje swoją Stolicę" to nie było tylko hasło. Zwracam uwagę, że istotna część środków budżetowych szła na Warszawę, a przez długie lata każdy pracujący Polak płacił specjalny podatek na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy. W takiej sytuacji "parę cegieł" uznawano zapewne za oczywistą daninę na miasto-bohatera.

Ostateczny rezultat odbudowy, a potem budowy (także w latach 90. i w XXI w.) daje wiele do myślenia. Ja w każdym razie ucieszyłem się, gdy mój znajomy z Estonii, stwierdził, że "Warszawa nie jest wcale tak brzydka jak mówią". :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Z cegłą to rzecz jasna prawda. Sam osobiście wysłuchałem kilku relacji (głównie wrocławiaków) o transportach cegły z rozbiórki do W-wy.

Ciekawą sprawą jest to, że w Warszawie było przecież multum cegieł. Z gruzów Wrszawy usypany został Stadion X-cio Lecia. Kopiec Powstania Warszawskiego to też warszawskie cegły. To miało sens? Przywozić cegły z wrocławskich rozbiórek, gdy na miejscu wszystko się marnowało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ten import wrocławski, to nie był tyle gruz, co cegły z rozbiórki. Oczyszczone, poobtłukiwane z zaprawy itp. Podczas odbudowy W-wy służyły w charakterze normalnych cegieł. Jak przypuszczam w samej stolicy także "odzyskiwano" cegły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
necavi   

Witam. To mój pierwszy post na forum.

Słyszałem kiedyś, (i chciałbym znaleźć jasną odpowiedź) że na odbudowę Warszawy szło ok. 50% wszystkich środków przeznaczonych na odbudowę kraju. Czy to prawda?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.