Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

uf... no widzę że nie czytasz mojego skrótu myślowego, przez to musze się bez sensu rozpisywać.

tak Polska graniczyła od czasu Mieszka... a o jakich my czasach średniorozmawiamy głównie po 1226 roku i o średniowieczu. Przypominam że w 1226 i ok tej daty z Prusami graniczyły takie ziemie " Polski ": Pomorze gdańskie, Ks. Kujawskie, Mazowsze

Wcale nie musisz , nawet w historii alternatywnej budując pewne tezy opierasz się na faktach , które z całym szacunkiem raczysz ignorować ( to raczej SF nie HA ) , co do daty 1226 , raczysz mi przypomnieć w którym roku , Łokietek utracił Pomorze Gdańskie na rzecz Zakonu , i jeszcze jedno powrócę do rzeczonej daty 1526 jeśli będziesz uprzejmy to powiedz czy te datę również zaliczasz do średniowiecza :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1308 rok utrata Pomorza przez Łokietka- księcia kujawskiego a nie króla Polski.

-Moja prywatna data końca średniowiecza to data zdobycia przez Europejczyków pierwszego nieeuropejskiego państwa-1520 rok, a więc niebywale blisko 1526 roku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1308 rok utrata Pomorza przez Łokietka- księcia kujawskiego a nie króla Polski.

-Moja prywatna data końca średniowiecza to data zdobycia przez Europejczyków pierwszego nieeuropejskiego państwa-1520 rok, a więc niebywale blisko 1526 roku

taaa... , ciekawe prywatna data powiada szanowny przedmówca , tylko co to ma do historii , a chyba na forum o takiej specjalizacji się znajdujemy ( moja prywatna data WWII to 1989 , ale publicznie tego w dyskusji nie głoszę , co by się jak Kolega J.R na śmieszność nie narazić ) :D

1308 rok , no proszę piękna data ( choć smutna ) wiec jak Jany Rycerz raczył zauważyć wtedy to Łokietek utracił Pomorze na rzecz Teutońskiego Zakonu i królem Polski nie był , popraw mnie ale czy w tym okresie nie używał w oficjalnej tytulaturze zwrotu ...Dziedzic Królestwa Polskiego ....nadmienię ze był od 1 września 1306 księciem Krakowskim ( zwykle oznaczało to honorowa godność najwyższego ks ziem polskich , Kraków to miasto stołeczne ), sporej części Wielkopolski ( zachodnia cześć okupowana była czasowo przez Glogowczyka ) i Kujaw , oraz księciem Pomorskim - wiec nie był jak pozwalasz sobie wbrew faktom pisać jedynie księciem Kujawskim .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawe prywatna data powiada szanowny przedmówca , tylko co to ma do historii
Przecież pytałeś. Powiem jeszcze że na moim uniwersytecie student miał za zadanie podać własną końcową datę epoki i wytłumaczyć dlaczego wybrał tą. Poza tym historia jest płynna i jeśli ktoś potrafi dobrze argumentować to przeprowadzi swoją tezę, ja nie pojmuje historii na taki sposób jak chemii.
Krakowskim ( zwykle oznaczało to honorowa godność najwyższego ks ziem polskich

Seniorat dawno odszedł w niebyt, teraz decydował brutalna siła. A tak naprawdę dla np Henryka Prawego czy Przemysła II stolica wcale nie byla w Krakowie. Rola Krakowa w czasach 1190-20 stycznia 1320 była raczej marginesowa.

Czy nie odbiegamy od Prus bez Krzyżaków?, nie chce mi się dyskutować na tematy poboczne, to męczące.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Seniorat dawno odszedł w niebyt, teraz decydował brutalna siła. A tak naprawdę dla np Henryka Prawego czy Przemysła II stolica wcale nie byla w Krakowie. Rola Krakowa w czasach 1190-20 stycznia 1320 była raczej marginesowa.

Drogi Kolego , zgodzę się z Twoim twierdzeniem , iż zasada senioratu była martwym prawem , i ze decydowała brutalna siła ( a kiedy nie decydowała :D ) , mimo to każda ze wspomnianych przez Ciebie postaci próbowała opanować Kraków , a nie np Płock , twierdzenie ze rola Krakowa była marginesowa jest nadużyciem i mija się z prawda historyczna .

Czy nie odbiegamy od Prus bez Krzyżaków?, nie chce mi się dyskutować na tematy poboczne, to męczące.

Masz racje korekta błędów , które popełniasz jest męcząca , wiec nim napiszesz coś w tonie kategorycznym sprawdź czy nie mijasz się z faktami , lub nie fantazjujesz .

Ad rem , do Prus , pewnie Cie to zdziwi ale spodobała mi się Twoja wizja ekspansji Duńczyków , na tereny zamieszkałe przez plemiona pruskie , jest ona całkiem prawdopodobna

1- Duńczycy próbowali opanować wschodnie wybrzeża Bałtyku w realu

2-mieli ku temu środki

3-słabość , brak centralnej władzy , i mała liczebność plemion pruskich , dawała szanse takiej ekspansji .

4- oczywiście na dłuższą metę byłyby to zdobycze nie do utrzymania , podobnie jak w realu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
każda ze wspomnianych przez Ciebie postaci próbowała opanować Kraków , a nie np Płock

we wspomninanym 130 leciu rola Krakowa nie wynikała z jego stołecznośći wzgleem calego karaju a z kwesti polityczno gospodarczych. Kraków był największym miastem ziemi krakowskiej, Kraków był stolicą ziemi bogatej w surowce (sól, metale), Ziemia krakowska leżała na przecięciu ważnych dla handlu szlaków, Ziemia Krakowska nie miała (większość czasu) dziedzicznego władcy - była dla tego kto ja wywalczył, Ziemia krakowska była ciekawym dodatkiem do domen rodowych (Mazowiecki, Probus, Łokietek), Z.krakowska miała naturalny mur-Tatry lub na odwrót sąsiadował ze sprzymierzeńcem (zależy jaki kto miał stosunek do Węgrów, albo sie bronił albo witał)

4- oczywiście na dłuższą metę byłyby to zdobycze nie do utrzymania , podobnie jak w realu .

To twoim zdaniem na jak długo i co miałoby być powodem opuszczenia Prus przez Duńczyków ? Z Estonii się nie wynieśli tylko ją sprzedali chętnemu kupcowi-zakonowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To twoim zdaniem na jak długo i co miałoby być powodem opuszczenia Prus przez Duńczyków ? Z Estonii się nie wynieśli tylko ją sprzedali chętnemu kupcowi-zakonowi.

A dlaczego ja sprzedali ? znasz odpowiedz ?

Estonia miala dla Danii wazniejsze znaczenie niz Prusy , szachowala na flance odwiecznego rywala Szwecje .

Myslisz ze przyczyna byla dobra cena ?

przepraszam za brak polskich znakow jestem w pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A dlaczego ja sprzedali ? znasz odpowiedz ?

Estonia miala dla Danii wazniejsze znaczenie niz Prusy , szachowala na flance odwiecznego rywala Szwecje .

Myslisz ze przyczyna byla dobra cena ?

Sorki, nie wnikałem w intencje ani w umysłowość Waldemara IV. faktem jest że sprzedał Estonię ale również zainicjował w podobnym czasie krucjatę na Litwę. (jak to sie ma do naszych rozważań?).

PS

Ponawiam prośbę, opisz kontekst w którym Dania miałaby się wyrzec intratnych Prus. Dalekiej Islandii (o bezmiar biedniejszej niż Warmia, Natangia, Sambia...) w przyszłości się nie wyrzekała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sorki, nie wnikałem w intencje ani w umysłowość Waldemara IV. faktem jest że sprzedał Estonię ale również zainicjował w podobnym czasie krucjatę na Litwę. (jak to sie ma do naszych rozważań?).

PS

Ponawiam prośbę, opisz kontekst w którym Dania miałaby się wyrzec intratnych Prus. Dalekiej Islandii (o bezmiar biedniejszej niż Warmia, Natangia, Sambia...) w przyszłości się nie wyrzekała.

To elementarne Watsonie , Dania mogla utrzymac sobie pozbawiona znaczenia wyspe na koncu swiata ( choc Norwegowie sie upominali ) bo nikt powaznie jej nie potrzebowal :)

Wschodnie wybrzeza Baltyku mogla czasowo podbic , ale utrzymac na stale raczej nie , brak sil i srodkow na dlugi okres , pamietaj o zaangazowaniu Danii w Szwecji i krajach niemieckich o konflikcie ( pozniejszym ) z Potezna Hansa , nastepcy Waldemara musieli skrocic front dzialan i skoncentrowac sie na wzniejszych gospodarczo i militarnie obszarach :D

przepraszam za brak polskich znakow jestem w pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodnie wybrzeza Baltyku mogla czasowo podbic , ale utrzymac na stale raczej nie , brak sil i srodkow na dlugi okres , pamietaj o zaangazowaniu Danii w Szwecji i krajach niemieckich o konflikcie ( pozniejszym ) z Potezna Hansa ,

Piszesz o wydarzeniach i polityce - konsekwencji pewnych uwarunkowań. Pomyśl o uwarunkowaniach będących konsekwencja wydarzeń alternatywnych wynikłych z przejecie 2/5 Prus.

Nie sądzę by Dania biła się ze Szwecja a nawet jeśli to wojska duńskie pochodzące z Prus tez miały jakiś potencjał większy niż zero.

Poza tym kto niby miałby Danii wyrwać Prusy? Szwecja, Zjednoczona Polska, Brandenburgia?

Litwa nie, jak mówiłem Litwa nie była odpowiednio militarnie i technicznie zaawansowana by desantować w ujściu Pregoły i pod Elblągiem, a przez bagna wschodu by się nie przedarła, skoro nawet Husyci topili siebie i sprzęt w bagnach i to na cywilizowanej Ziemi Legnickiej.

Jest jeszcze wariant że Bartowie i Nadrowowowie przestają być lennikiem duńskim i wywołują powstanie u chłopów Prus duńskich i z ledwością wygrywają z Danią jednocząc kraj.

Edytowane przez Jasny Rycerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Piszesz o wydarzeniach i polityce - konsekwencji pewnych uwarunkowań. Pomyśl o uwarunkowaniach będących konsekwencja wydarzeń alternatywnych wynikłych z przejecie 2/5 Prus.

Nie sądzę by Dania biła się ze Szwecja a nawet jeśli to wojska duńskie pochodzące z Prus tez miały jakiś potencjał większy niż zero

I co im by dalo to 2/5 czy nawet 6/9 Prus , kraj slabo zaludniony buntowniczy , bez bogactw naturalnych , piasek i ryby mieli u siebie , pruskich sledzi nie potrzebowali , a tylko kolonisci mogli dac wyzsza gospodarke rolna i stworzyc podstawy miast , w Danii wielu by znalezli , jesli sprowadziliby kolonistow z Niemiec ci tworzac struktury miejskie wczesniej czy pozniej dolaczyliby do Hanzy , wroga Danii :D

Poza tym kto niby miałby Danii wyrwać Prusy? Szwecja, Zjednoczona Polska, Brandenburgia

Polska , Szwecja , Litwa , kazdy :P kto dysponowalby odpowiednimi srodkami

Litwa nie, jak mówiłem Litwa nie była odpowiednio militarnie i technicznie zaawansowana by desantować w ujściu Pregoły i pod Elblągiem, a przez bagna wschodu by się nie przedarła, skoro nawet Husyci topili siebie i sprzęt w bagnach i to na cywilizowanej Ziemi Legnickiej.

Przyklad z Husytami nie trafiony , jezdzili sobie ( do czasu ) po Slasku jak chcieli tlukac papistow az milo , przy okazji glowna bronia Husytow byly ciezkie wozy bojowe , strzelcy i artyleria , nie lekkozbrojni wojownicy jak na Litwie :)

Nie przedarliby sie przez bagna :) , bez problemu , woleli podbijac jednak cywilizowanych i bogatych Rusinow , nie jeszcze wieksza i biedniejsza dzicz od siebie ., to prosty brak motywacji .

przepraszam za brak polskich znakow jestem w pracy

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A kiedy i dlaczego, bo ja wątpię by wrogowie zewnętrzni Polski jej na to pozwolili

res nullius cedit occupanti , dlatego :D ( plemienne i pogańskie Prusy to rzecz niczyja )

kiedy , Kiedy by się dało , choć prawdę mówiąc czego szukać na tym zapuszczonym gospodarczo i nie urodzajnym skrawku lądu , gdy żyzna Rus i Podole kusiło ?

Wrogowie nie pozwolili , wrogowie mieli swoje problemy , np Husytów ,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.