Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Inflacja złotówki i reakcje społeczeństwa

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Po 1989 w okresie demokratyzacji i stabilizowania się państwa doszło do inflacji złotówki, która zakończyła się reformami Balcerowicza.

Co się wtedy rzeczywiście stało? Jakie były reakcje społeczeństwa? Co politycy obiecywali?

Liczę głównie na podzielenie się doświadczeniami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   

Zaraz, zaraz...! Do inflacji doszło nie po 1989 roku, ale właśnie w 1989! Jej hiperinflacyjny szczyt przypadł na schyłek lata 1989 r., kiedy to ustępujacy rząd Rakowskiego uwolnił większość cen. Zaś Balcerowicz, wprowadzajac swój program od stycznia 1989 roku inflację właśnie tłumił - zresztą całkiem skutecznie, choć oczywiście nie od razu.

Ja akurat wtedy rozpoczynałem pracę, świeżo założywszy rodzinę, więc ceny dość żywo mnie obchodziły. Przy czym moje własne doświadczenia może nie są typowe - bo żyło mi się (a byłem marnie opłacanym nauczycielem!) całkiem nieźle. Zarobki wystarczały na utrzymanie na podstawowym poziomie (nawet bardzo podstawowym - ale akceptowalnym), a rekompensaty inlacyjne wypłacane co jakiś czas pozwalały niekiedy kupić coś nieco droższego. Część towarów na rynku miała przy tym ceny, które nie nadążyły za inflacją - wiec ich zakup nie był problemem. Do dziś niemało moich ksiaążek to ówczesne "inflacyjne" nabytki. :wink: No i wreszcie zaczęły pojawiać się możliwości zakupów w ogóle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Taka moja refleksja.

Chciałem w tych czasach mieć taką stawkę godzinową, żeby móc kupić bochenek chleba i kostkę masla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Taka moja refleksja.

Chciałem w tych czasach mieć taką stawkę godzinową, żeby móc kupić bochenek chleba i kostkę masla.

Nie przesadzaj. Skoro młodemu nauczycielowi starczało...

[a i dziś często za godzinę pracy bochenka chleba i kostki masła się nie kupi - tym bardziej iż ówczesne kostki były jednak nieco większe ;) ].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Mieli szczęście Ci co spłacali zaciągnięte pożyczki bankowe. Dwa, trzy miliony złotych wystarczało na zbudowanie pięknego domu, a po 1989 roku taką pożyczkę można było z płacić z dwu trzech wypłat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tyczyło to jedynie posiadaczy kredytów zabezpieczonych hipotecznie i to nie wszystkich.

Posiadacze kredytów hipotecznych faktycznie zyskali, ale pod warunkiem, że oprocentowanie wpisano im do umowy notarialnej. Balcerowicz jak wiadomo zrobił rzecz bez precedensu czyli złamał zasadę, że prawo nie działa wstecz, uwalniając oprocentowanie kredytów (co wypromowało Leppera). Ale w przypadku wpisania stopy oprocentowania do księgi wieczystej, sądy stwierdziły, że powaga aktu notarialnego jest ważniejsza od „tfórczosci” min. Balcerowicza i faktycznie spłacano śmieszne kwoty.

Mnie najbardziej cieszyła jednak inna opcja czyli kamienicznicy. Ludowa ojczyzna przejmowała ich majątki taką sztuczką tzn. za pomocą tzw. remontów „na hipotekę”. Urzędowe czynsze przy przymusowym kwaterunku nie pozwalały na ich utrzymanie, stąd koszt remontów kapitalnych wrzucano na przymusową hipotekę. Kiedy hipoteka przekraczała urzędową wartość budynku, przejmowano go na Skarb Państwa.

Przymusowe hipoteki miały tam wpisywaną stopę oprocentowania, a ja, z racji mojej ówczesnej pracy, musiałem przychodzącym do mnie właścicielom budynków, wyliczyć kwotę spłaty. Z jaką przyjemnością (którą podzielałem) oni wpłacali te równowartości kilku flaszek wódki !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No i wieksze transakcje przeprowadzano w USD (lub w markach, zachodnioniemieckich oczywiscie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

No i wieksze transakcje przeprowadzano w USD (lub w markach, zachodnioniemieckich oczywiscie)

Transakcje między obywatelem a państwem - nie. Walczyłem o "kredyt dla młodych małżeństw" między innymi dlatego, że oprocentowanie było niższe, niż inflacja. De facto była to "darowizna dla młodych małżeństw". Dodatkową zaletą było to, że można było bez kolejki kupić np. pralkę czy lodówkę. Nota bene lodówka wciąż jest sprawna, choć uruchamiam ją jedynie z okazji świąt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chodziło mi transakcje pomiędzy obywatelem a obywatelem.

Obiegowym środkiem płatniczym (jak zwykle w takich przypadkach) stał się alkohol i tytoń. Ta waluta pozwalała wiele załatwić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak najbardziej była to walka. Kredyt MM to nie była tylko gotówka ale i pewna pula produktów. Jancet a deska windsurfingowa Ci nie spasiła ?

Więcej szczegółów tutaj:

https://forum.historia.org.pl/topic/6326-jak-to-bylo-z-tymi-kolejkami/page__view__findpost__p__228468

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.