Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Święta w PRL

Rekomendowane odpowiedzi

W 1946 r, trafia okólnik Ministerstwa Oświaty (z 16 listopada 1946 r.) z wytycznymi co do obchodów rocznicy powstania listopadowego oraz święta narodowego Jugosławii. Uczniowie mieli się dowiedzieć, że to drugie święto jest symbolem podobieństwa dążeń obu krajów. Oczywiście w roku szkolnym 1948-49 nie było już okólników co do świętowania powstania Antyfaszystowskiego Zgromadzenia Narodowego Jugosławii, a tym bardziej o podobieństwach.

W roku szkolnym 1947-48 prócz zwyczajowych świąt obchodzono np. Tydzień Ziem Zachodnich (w kwietniu) i święto ludowe (w maju). 21 kwietnia odbywały się uroczyste pogadanki poświęcone rocznicy podpisania polsko-radzieckiego traktatu o przyjaźni.

W kolejnym roku szkolnym, Jugosławię niejako zastąpiło inne państwo - 9 września obchodzono święto powstania Bułgarii. Od 7 października do 7 listopada trwał Miesiąc Pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej organizowany przez TPPR.

Wspomniane święto wyzwolenia Warszawy pojawiło się w szkołach w 1947 roku, od 7 do 14 marca świętowano Tydzień Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej.

W 1950 r. pojawia się w szkołach świętowanie rocznic urodzin i śmierci Lenina, pojawiają się święta:

Chin - 1 października

NRD - 7 października

Dzień Młodzieży - 10 listopada

Albanii - 29 listopada

rocznica powstania PZPR - 15 grudnia

Rumunii - 30 grudnia

rocznicę powstania KRN - 1 stycznia

dzień walki z kolonializmem - 21 lutego

rocznica Komuny Paryskiej - 18 marca

rocznicę śmierci Marchlewskiego - 23 marca

święto Węgier - 4 kwietnia

rocznica śmierci Miczurina - 7 czerwca.

"W szczytowym okresie 'świętowania' - w latach 1953-55 - obchodzono w szkołach około 40 różnych rocznic i świąt w trakcie jednego roku szkolnego".

/Z. Osiński "Nauczanie historii w szkołach podstawowych w Polsce w latach 1944-1989. Uwarunkowania organizacyjne oraz ideologiczno-polityczne", Lublin 2010, s. 41/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji świętowania, można było zaatakować wrogie środowiska, nawet jeśli to były jedynie obchody kopernikańskie.

Przy okazji Roku Kopernika starano się podjąć tą inicjatywę również zagranicą. Zorganizowano m.in. uroczystości w Ferrarze.

W prasie odnotowano z zadowoleniem Sesję Kopernikańską w Watykanie (7 września 1952 r.), na tej sesji papież Pius XII przemawiał do ok. 650 astronomów z całego świata, mówił: "o koncepcji chrześcijańskiej wiedzy astronomicznej, o ideale tylu wielkich ludzi przeszłości, Kopernika, Galileusza, Keplera, Newtona".

Co kąśliwie podsumował nasz publicysta Edward Ligocki:

"A więc ukorzyła się przed nim ta siła zaprzeczna, któa chciała go zniszczyć na zawsze".

/tegoż, "Kopernik na tle epoki", "Problemy" 1953, nr 8, s. 531/

A jakie rocznice "roczne" obchodzono w PRL, czyli jaki rok i komu poświęcano wówczas?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

A jakie rocznice "roczne" obchodzono w PRL, czyli jaki rok i komu poświęcano wówczas?

Rok 1987, koniec pażdziernika, Jednostka Wojskowa 1983 Świecie n/W. Wielki plakat w świetlicy żołnierskiej, przedstawiający krążownik "Aurora", zwieńczony sporym napisem:

"WIELKI PAŹDZIERNIK TRWA DO DZIŚ"(sic!). Zbliżała się kolejna rocznica Rewolucji Październikowej (70-ta), tedy pułkowy ZSMP i PZPR postanowiły propagandowo "godnie" to uczcić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do popularnego "sylwestra", to taka scenka rodzajowa:

"W dniu 31 XII będą organizowane przez szkoły zabawy noworoczne, które mogą trwać do godziny 1, aby dać możność młodzieży i nauczycielstwu powitanie nowego roku - 4 roku Planu 6-letniego. W programie zabawy uwzględniono piosenki i wiersze o Planie, o pokoju, zbiorowe korowody młodzieży przebranej za górników, hutników...".

/J. Król "Związek Młodzieży Polskiej w strukturach średnich szkół ogólnokształcących w Polsce w latach 1948-1957", "Dzieje Najnowsze", R. XLV, 3, 2013, s. 69; za: AAN 451/IX-6. ZMP ZG. Wydział Młodzieży Szkolnej. Wskazówki dla organizacji szkolnych do pracy w okresie ferii zimowych, Warszawa, 8 XII 1952, k. 32/

Trochę wiało nudą...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.