Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Walka o twierdze Śląskie w latach 1806/1807

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

Trochę odświeżę wątek.

Ja przejdę do końca czyli Srebrnej Góry. Najmłodszej twierdzy śląskiej, wybudowanej już po wojnie siedmioletniej, zresztą w skutek doświadczeń tej wojny.

Fortecę postawiono nie jako twierdzę miejską, a jako samodzielny obiekt fortyfikacyjny wysoko w górach (700 - 800 m n.p.m.). Eksponowana wybitnie frontowo w stronę granicy austriackiej, w czasie kampanii 1806/07 nie miała znaczenia strategicznego, a jej peryferyjne położenie przy stosunkowo niskiej załodze, przez dłuższy umożliwiało Hieronimowi jej "ignorowanie". Zresztą taktyka była słuszna. Na skutek ciężkich warunków panujących w kazamatach twierdzy, chorób, braku opieki lekarskiej ( dziennie umierało 12 -14 ludzi), oraz dezercji, w marcu 1806 roku załoga zmuszona była opuścić wysunięte obiekty forteczne, a stan pozostających przy życiu, nie pozwalał nawet na wystawienie minimalnej liczby posterunków. Twierdza w tym czasie nie była nawet szczelnie blokowana !

Sytuacja poprawiła się nieco, wraz z próba przejęcia inicjatywy na Śląsku przez Gotzena, wiosną 1807. W kwietniu, do SG przeniesiono część nowoformowanych jednostek ochotniczych z terenu hrabstwa Kłodzkiego, ponownie uzbrojono baterie wysunięte i zaczęto prowadzić małą wojnę, polując w szczególności na transporty zaopatrzenia dla IX korpusu. To właśnie z tej twierdzy 11 maja 1807 roku wyszedł korpusik majora Losthina, który próbował z zaskoczenia zając Wrocław, a który w rezultacie został rozniesiony na szablach ułanów legii pod Szczawnem/Strugą.

Faktyczne oblężenie SG, zaczyna się w raz z kapitulacją Kłodzka. 27 czerwca, z Kłodzka w kierunku SG wyszły dwie kolumny wojsk bawarskich, z których jedna zablokowała twierdzę od zachodu a druga zajęła pozycję na wschód od twierdzy i miasta. Ponieważ komendant mimo perswazji nie chciał poddać garnizonu, 28 czerwca rozpoczął się szturm na miasto, bronione jedynie ziemnym wałem z palisadą. W wyniku starć w mieście, pożarów oraz prawdopodobnie ostrzału z twierdzy, same miasto uległo zniszczeniu jednak forteca w dalszym ciągu nie została zaatakowana. Po zawieszeniu broni i ponownym wezwaniu do kapitulacji, w dniu 2 lipca rozpoczęto ostrzał wysuniętego na północny zachód dzieła fortyfikacyjnego, czyli baterii kazamatowej na wzgórzu Chochoł Wielki. Ostrzał trwał do godziny 23 wieczorem, i przyniósł niewielki skutek w postaci eksplozji podręcznego magazynu amunicji w wale zewnętrznym twierdzy. Rankiem 2 lipca, walki przerwała wiadomość o zawieszeniu broni i rozmowach pokojowych w Tylży. Tym zbiegiem okoliczności Srebrna Góra pozostała jedyną niezdobytą twierdzą śląską podczas tej kampanii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
27 czerwca, z Kłodzka w kierunku SG wyszły dwie kolumny wojsk bawarskich, z których jedna zablokowała twierdzę od zachodu a druga zajęła pozycję na wschód od twierdzy i miasta.

Tak pierwsza kolumna maszerowała przez Brado i Brzeźnicę na Budzów w składzie:

2. pułk szwoleżerów

6. pułk piechoty

bateria lekka 6 funtowa kpt. Regniera

Druga kolumna maszerowała przez Ławicę i Wojbórz na Czechowice w składzie:

1. pułk dragonów

10. pułk piechoty

bateria pozycyjna 12 funtowa kpt. Petersa

Jak prawisz po krótkich potyczkach z pikietami pruskimi twierdza została zablokowana od strony Ząbkowic Śląskich i Nowej Rudy.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
kolumna maszerowała przez Ławicę i Wojbórz na Czechowice w składzie:

I tu się chyba Malicki walnął bo powinno być Czerwieńczyce

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
O ciekawa informacja. :D

Ale nie zmienia to faktu, że świetną pracę popełnił Pan Malicki.

Ano fajna, niestety albo jak kto woli na szczęście, typowa praca doktorska, nabita informacjami na maksa. Do czytania okrutna, ale jako podręczny zbiór wiadomości bezcenna.

Z przykrością zauważyłem, Srebrna Góra potraktowana po macoszemu, w zasadzie półtorej strony, w większości ogólników. Zdaję sobie sprawę, z trudności dotarcia do źródeł, ale na tle całej pracy ten temat odbija się mizernie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Też zwróciłem na to uwagę. W sumie jest trochę informacji w Rozdziale I, potem długo, długo nic, i dopiero jest w Rozdziale VII podsumowanie na paru kartkach o Srebrnej Górze.

Ale w sumie nie marudzę, bo podobne publikacje na naszym rynku goszczą rzadko. Czasami znajdą się jakieś informacje w czasopismach, ale i to też nie często.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Harry, a posiadasz może jakieś głębsze informacje dotyczące twierdzy Srebrno górskiej? (Rozkład umocnień, skład garnizonu, uzbrojenie, koncepcje wykorzystania itp.)

Może jakaś literatura? Może coś kiedyś w Przeglądzie Wojskowym się ukazało?

Temat jest bardzo ciekawy.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Srebrna Góra ma to szczęście, że co dwa lata odbywa się tam konferencja naukowa. W zeszłym roku ukazała się publikacja będąca pokłosiem konferencji z 2007 roku. Było gdzieś w tym wątku "Srebrna Góra - Twierdza i miasteczko" pod redakcja pp. Przerwy i Podrucznego. Podobna publikacja ukazała się też w 2006 roku, ale tytułu nie pamiętam, a moje dobre serce komuś pożyczyło książeczkę i wsiąkła.

Co do koncepcji obronnych to waśnie w zeszłorocznej publikacji jest artykuł G. Podrucznego, w tej sprawie. Co do uzbrojenia i załogi to sprawa jest dość skomplikowana. Ono zmieniało się w ciągu czasu używalności fortecy. Najciekawsze jest to, że dużo wiemy o tym, ale w okresie kiedy twierdza nie miała już poważniejszego znaczenia. Okres fyderycjański czy napoleoński, są stosunkowo mało przebadane i takie już pozostaną. Chyba że ktoś "trafi" w archiwach jakieś nieznane dokumenty.

Rozkład umocnień i jak to wygląda dzisiaj podejrzyj sobie na www.forty.pl

To tak na szybkiego.

Jak interesuje cię coś specjalnego (szczegółowego) to daj znać, postaram się odpowiedzieć.

No i zapraszam na tegoroczna konferencję (czerwiec 2009) wśród planowanych referatów:

P. Malicki, Garnizon srebrnogórski: skład i umundurowanie

A. Olejniczak, Uzbrojenie okresu fryderycjańskiego i napoleońskiego

W. Olszewski, Fortyfikacje rejonu Srebrnej Góry i Barda podczas wojny siedmioletniej

G. Podruczny, W. L. Regler – kariera inżyniera fortecznego

J. Slavík, Twierdza Josefov i jej srebrnogórski kontekst

M. Wichrowski, Próby artyleryjskie i saperskie na poligonie srebrnogórskim

S. Kaiser, Europejskie warownie górskie

i wiele innych obejmujących historię Srebrnej Góry i okolic na przestrzeni wieków i każdym możliwym wymiarze :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dziękuję za te informacje jak i nakierunkowanie. Poczytam trochę wpierw, a potem pozadaję parę pytań :>

Na pewno się pojawię na tej konferencji :> nie mogę się doczekać.

O i Pan Olszewski jest, Harry coś mi mówi to nazwisko ? :)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Kryptoreklama :)

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A będzie możliwość zakupu podczas tej konferencji jakiś materiałów drukowanych?

Jak tak to by było fajnie bo i autografy by się pozbierało :>

Pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wyszła książka "Śląsk w dobie kampanii napoleońskich" pod red. D. Nawrota Katowice 2014. Tam tematem twierdz zajął się T. Przerwa, a przywołany tu P. Malicki zajął się bitwą nad Kaczawą.

Mnie najbardziej przypadł do gustu rozdział pierwszy ogólny. A w nim epizod z ks. Sułkowskim.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dzisiaj kolega przyniósł mi zdjęcia z parku w Rudach Raciborskich. Okazuje się, że znajduje się tam mogiła żołnierzy rannych w bitwie pod Lutzen i Katzbach w 1813 r., a zmarłych w tutejszym przyklasztornym ambulatorium. Pochowano ich we wspólnej mogile, początkiem XX w. staraniem społeczności ziemi rybnickiej ufundowano okazały pomnik. Pomnik na przełomie Gomułki Gierka został rozebrany i wywieziony w nieznane miejsce. Ktoś by powiedział gdzie Rudy, gdzie Kaczawa, a jednak.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.