Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

-Towarzyszu, co to za pojazd?-Trofiejny!

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Skoro tak stawiasz sprawę, to widać nie ma o czym rozmawiać.

Z tego co pamiętam, Einheit Stielau bardzo cierpiały na niedobory amerykańskiej broni, a Ty mówisz, że mieli jej całkiem sporo w kwietniu 1945r.

I mnie [i chyba nie tylko mnie] wydawało się, że prawidłowym skrótem ''pepeszy'' jest PPSz-41. Natomiast, jeśli mnie pamięć nie myli, nie istniało coś takiego jak PPSz-43, tylko PPS-43 (Sudajew, nie Szpagin)

I kiedy tak wielu ''Tommies'' się oddawało w niewolę, że jednostki walczące na Łużycach miały ich broń? Może przedstawisz jakieś sensowne dowody, poza swoimi ''twierdzeniami''? Jakieś zdjęcia, czy cuś... I przedstaw mi swoje dowody, miejmy nadzieję mocne, że oficer nieumundurowany, tudzież żołnierz, zawsze i w każdym wypadku miał broń w II. AWP i że tę niemiecką broń ot tak sobie zbierali.

Pokaż mi wykaz zaopatrzenia jednostek II. AWP w mundury (ile sortów otrzymał każdy żołnierz od września 1944r.), skąd pochodziło-z Niemiec, czy z ZSRR?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
I kiedy tak wielu ''Tommies'' się oddawało w niewolę, że jednostki walczące na Łużycach miały ich broń? Może przedstawisz jakieś sensowne dowody, poza swoimi ''twierdzeniami''? Jakieś zdjęcia, czy cuś...

http://www.bilder-hochladen.net/files/3f0v-y-jpg.html

Druga strona też korzystała:

http://www.twenot.nl/cuckoo.htm

Na tej stronie znajdziesz sporo zdjęć dot. stosowania zdobycznej broni w Wehrmachcie

i nie tylko.

http://forum-der-wehrmacht.de/thread.php?threadid=3398

Edytowane przez Albinos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

http://beute.narod.ru/

Tu tyż jest dużo zdjęć. Ale na pewno Niemcy nie mieli tak wielu sztuk broni alianckiej na Wschodzie (chyba, że uznałeś Potsdam-Gerat za STEN-a, bo takowych Niemcy mieli kilkanaście tysięcy sztuk). Skoro Einheit S cierpiało na braki, to skąd nagle w 1945r. znalazło się tyle broni amerykańskiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Tu tyż jest dużo zdjęć. Ale na pewno Niemcy nie mieli tak wielu sztuk broni alianckiej na Wschodzie (chyba, że uznałeś Potsdam-Gerat za STEN-a, bo takowych Niemcy mieli kilkanaście tysięcy sztuk). Skoro Einheit S cierpiało na braki, to skąd nagle w 1945r. znalazło się tyle broni amerykańskiej?

Ile tej broni ???

Panzerbrigade 150 nie miala problemow z amerykanska bronia indywidualna czy zespolowa

ale z pojazdami alianckimi - stad fryzowanie pojazdow niemieckich.

Jesli idzie o bron aliancka to jej wcale tak malo w rekach niemieckich nie bylo. Poczawszy od

Dunkierki, poprzez Balkany, Krete, kampanie afrykanska, walki na kontynencie 1944 - 1945

w rece niemieckie wpadla pokazna ilosc broni produkcji angielskiej i amerykanskiej rowniez.

Podobnie jak II Armii WP jednostki Wehrmachtu mialy swoje "szaberkomanda", ktore

gromadzily zdobyczna bron, wyposazenie i amunicje. Uzywano jej w roznym zakresie -

np. oddzialy Wehrmachtu stacjonujace w Norwegii mialy na wyposazeniu angielska bron strzelecka.

W koncowej fazie wojny, na etapie "wygrzebywania" wszelkich mozliwych rezerw siegano

w duzym zakresie po bron "trofejna".

Podajac zestawienie zdobytej przez pododzialy I i II Armii WP broni niemieckiej sugerujesz, ze ta bron -

- w podanych ilosciach stanowila wyposazenie polskich pododzialow, ze wzgledu na braki dostaw rosyjskiego

uzbrojenia.

To jest moim zdaniem klamstwo. Swiadoma (i oczywista )"nadinterpretacja".

Zaloze sie, ze nie jestes w stanie podac ani pododzialow, ani skali uzycia zdobycznej broni.

Z brakujacych 57 mundurow i bielizny, kiepskiego zaopatrzenia konstrujesz nastepna bajke

o zolnierzach polskich z kamieniami w rekach - moze mieli kije ? - przeprawiajacych sie przez

Nyse Luzycka.

O ile sie nie myle to calosc materialow archiwalnych dot. II Armii WP jest dostepna.

Siegnij po nie, napisz cos ciekawego - moze odkryjesz cos nowego - zamiast konfabulowac na

uzytek - no wlasnie - czyj ?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
-karabiny-3517

-pistolety maszynowe-44

-erkaemy-356

-cekaemy-75

-kaemy plot.-9

-moździerze kal. 50mm-12

-Panzerfausty-371

-Moździerze kal. 80 i 120 mm-16

-armaty i haubice-114

-rowery-970

-motocykle-227

-samochody os.-278

-samochody specjalne-20

-samochody pancerne-7

-traktory i ciągniki-73

-czołgi(!)-22

-amunicja karabinowa- 1 024 500

-granaty ręczne- 58 257

-miny-62 359

-amunicja art.-57 750

-bomby lotn.-564

-maski pgaz.-200

-telefony (aparaty)-241

-centrale telefoniczne-36

-radiostacje-3

-wozy taborowe-203

Rozumiem więc, że nie znaleźli ani jednego pistoletu, karabinu snajperskiego, samolotu ani zwierzęcia jucznego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Pistolet to śmeiszna zabawka. Znajdowało się go wszędzie. A karabiny snajperskie? Drogi Iwanie, gdybyś poczytał wspomnienia jakiegoś snajpera(polecam szczególnie Allerbergera), wiedziałbyś, że Niemcy pod koniec wojny niszczyli swoje karabiny snajperskie. Sołdat z taką bronią od razu szedł pod ścianę.

Samolot? A o czym Ty mówisz? A skąd, u licha, wziąłby się samolot gdzieś, gdzie nie było ani jednego lotniska.... Pomijając to, że II. AWP by się nie przydał w żadnym stopniu. A zwierzęcia juczne-szłuy do garów. ;)

To jest wykaz niepełny zresztą. Nie wiadomo ile przygarnęli sobie żołnierze z jednostek frontowych. Zresztą, kto wie, może wśród tych kabeków, też był jakiś sajperski...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pistolet to śmeiszna zabawka. Znajdowało się go wszędzie.

Oto właśnie radziecka dbałość o fakty historyczne i szczegółowości raportów...

A skąd, u licha, wziąłby się samolot gdzieś, gdzie nie było ani jednego lotniska...

bo ja wiem, jakiś zwiadowczy Heinschell gdzieś na skraju lasu, starannie zamaskowany, którego Niemcy nie zdążyli użyć?

A zwierzęcia juczne-szłuy do garów. wink.gif

Biedne pieski ;)

Pomijając to, że II. AWP by się nie przydał w żadnym stopniu.

A i owszem przydałby się - po pierwsze wymontować karabin maszynowy tylnego strzelca (zależy oczywiście, jaki to samolot), po drugie rozbroić na części i było by czym łatać czołgi ;)

może wśród tych kabeków, też był jakiś sajperski...

Też mi to przyszło do głowy. Ale takiego cuda raczej nikt by nie oddał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie oddał. Niemcy je po prostu niszczyli, bo mówię-snajper z karabinerm z lunetą od razu szedł pod ścianę.

Czołgi łatane aluminium? ;) Nie było. Większośc sprzętu lotniczego Niemcy po prostu niszczyli jak się dało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli mieli całą broń, każdy miał swoją, to po jaką znowuż cholerę mieliby zabierać 4000 szt. broni niemieckiej? Po kiego grzyba im 22 czołgi? Po co 100 rowerów?

A co, mieliby zostawić żeby się zmarnowało albo ktoś rozkradł? A może mieli wysłać na Gwiazdkę to Niemcom, na drugą stronę frontu?

Skoro może być to użyte, albo na zapas to czemu nie?

I co, wojsko polskie tylko tak robiło?

Nie oddał. Niemcy je po prostu niszczyli, bo mówię-snajper z karabinerm z lunetą od razu szedł pod ścianę.

Czołgi łatane aluminium? ;) Nie było. Większośc sprzętu lotniczego Niemcy po prostu niszczyli jak się dało.

Z podbitych obszarów Niemcy zabierali praktycznie cokolwiek nadałoby się do walki, poczynając od czechosłowakckiego Panzer 38(t).

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No pokaż mi armię, którąkolwiek świata, poza ACz, która tyle wyrabowała.

To była ironia, drogi NRohirrimie. ;)

A co ma piernik do wiatraka? Mówimy o łataniu czołgów samolotami, a nie...

Weź lepiej poczytaj temat, ok?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie oddał. Niemcy je po prostu niszczyli, bo mówię-snajper z karabinerm z lunetą od razu szedł pod ścianę.

Mówiłem raczej, że żołnierz z takiego "oddziału porządkowego" snajperkę wziął by dla siebie, a nie grzecznie zdawał na posterunku, (czy czym tam), jak nakazywał obowiązek służbowy.

Czołgi łatane aluminium? ohmy.gif Nie było.

Zawsze to coś ;) W radzieckiej armii nie takie rzeczy się zdarzały; gdzieś zasłyszałem, że czołg potrafili załatać nawet garnkiem! Oczywiście a takim efektem, że "pancerz" przebijała kula z pistoletu...

No pokaż mi armię, którąkolwiek świata, poza ACz, która tyle wyrabowała.

Wtrącę się. Stąpając po bardzo cienkiej linii oporu - Carska Armia Rosyjska przed 1917.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Tobie o rabowanie ogólne? Czy o sprzęt wojskowy? Bo myślałem, że o tym drugim jest mowa w tym temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Rabunek mienia wojskowego. A jaka armia(mam na myśli związek bojowy) tyle wyrabowała w tak krótkim czasie? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki rabunek mienia wojskowego? To się pytam co mieli z nim zrobić. Pozowolić rozkraść szabrownikom? A może przesłać z powrotem Niemcom z okazji świąt?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ale ja zadałem z ironią pytanie: czemu kradli to mienie, jesli mieli swój sprzęt, jak sugerował Ak?

A propo: a dlaczego Anglicy czy Amerykanie zostawiali niemiecki sprzęt? Czytając Kisielewskiego, zauważyłem, że wszędzie przewija się motyw porzuconej po rowach broni. I w dodatku w dużej ilości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.