Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Człowiek i dinozaur obok siebie?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie żyją więc dinozaury,

;) W Afryce, Azji, Ameryce (jednej i drugiej), Australii i Oceanii.

Pewnie powinienem tego dinozaura wziąć w cudzysłów, ale tak było ciekawiej :roll: chodzi mi o zwierzęta, które określa się mianem „żywej skamieliny”, czyli te, które żyją w niezmienionej formie od czasów dinozaurów Chodzi tu przede wszystkim o krokodyle i ich wszelkie odmiany (nilowe, aligatory, kajmany, gawiale, różańcowe), hatterie itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Gdzie żyją więc dinozaury,

:D W Afryce, Azji, Ameryce (jednej i drugiej), Australii i Oceanii.

Pewnie powinienem tego dinozaura wziąć w cudzysłów, ale tak było ciekawiej :roll: chodzi mi o zwierzęta, które określa się mianem „żywej skamieliny”, czyli te, które żyją w niezmienionej formie od czasów dinozaurów Chodzi tu przede wszystkim o krokodyle i ich wszelkie odmiany (nilowe, aligatory, kajmany, gawiale, różańcowe), hatterie itp.

To brzmi efektownie i zabawnie, ale jednak prawda nie jest ;)

Zyjace dzis gatunki 'zywych skamielin' nie sa wedle naszej wiedzy spokrewnione z 'dinozaurami'. Co poniektore, jak krokodyle, sa od nich zdrowo starsze, zreszta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, większych szans ludzie by nie mieli i prawdopodobnie gatunkowo by przegrali.

O ile z mniejszymi dinuzaurami to opanowaliby zapewne szybko sztuke fortyfikacji, jakieś walki czy broń udoskonalaliby to z Tyronozaurusem Rexem byliby bez szans najmniejszych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Tyronozaurusem Rexem byliby bez szans najmniejszych.

Ale taki mały Tyrazonaurusik, jak najbardziej do zabicia i upieczenia.

Po pewnym czasie nie byłoby dużych gadów, bo ludzie zjedliby te małe.

Ale to gdybologia.

Ale zastanawia mnie, dlaczego w kulturach ludzkich jest tak dużo o smokach.

Może w atawistycznych zakamarkach jestestwa mamy zapisane takie wspomnienia ze spotkania dinozaurów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Jarpen Zigrin napisał/a:

Tyronozaurusem Rexem byliby bez szans najmniejszych.

Ale taki mały Tyrazonaurusik, jak najbardziej do zabicia i upieczenia.

Po pewnym czasie nie byłoby dużych gadów, bo ludzie zjedliby te małe.

Ale nie patrząc... Gdybyśmy już wszystkie te maleństwa zjedli :what: , o mało większe drapieżniki nie miałyby co jeść (człowiek chowałby się po różnych zakamarkach), więc tracą one siły. Na tym korzystają większe sztuki. Kiedy wymrą średnie, teraz większe są słabsze. Padają.

A co z roślinożernymi? Nie mam pomysłu! xD

Oczywiście ta cała wyżej opisana operacja musiałaby być dokładnie przemyślana przez pierwotnego człowieka. Czy ich rozumy podjęłyby temu zadaniu? Mamy przecież w tamtych czsach do czynienia z człowiekiem nawet nie homo habilis.

Poza tym widzę, że przeceniacie chyba za bardzo możliwości dinozaurów. Czy aby na pewno wiemy czy ich możliwości fizyczne były tak zaawansowane, na jakie sobie je wyobrażamy?

Ale zastanawia mnie, dlaczego w kulturach ludzkich jest tak dużo o smokach.

Motyw spotykany w kulturze chińskiej. Po prostu człowiek połączył sobie przodków ptaka i dużego dwunożnego gada w jedno. Wyobraźnia ludzka nie zna granic. (Wg mnie potencjalnie ;) )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To brzmi efektownie i zabawnie,

Bo tak miało brzmieć. :D;)

krokodyle, sa od nich zdrowo starsze

Są starsze, ale o ile pamiętam to do dzisiejsze formy wyewoluowały pod koniec epoki dinozaurów.

to z Tyronozaurusem Rexem byliby bez szans najmniejszych.

Człowiek ma inteligencję gad nie i to jest ogromna karta przetargowa na korzyść człowieka.

dlaczego w kulturach ludzkich jest tak dużo o smokach.
Motyw spotykany w kulturze chińskiej.

Smok wawelski też należy do kultury chińskiej? Wiara w smoki jest bardzo powszechna i nie ogranicza się do jednej kultury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Smok wawelski też należy do kultury chińskiej? Wiara w smoki jest bardzo powszechna i nie ogranicza się do jednej kultury.

Zgadza się, zapomniałem dodać, że motyw ten po raz pierwszy spotykany w owej kulturze. Dzięki za sprostowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Dyskusja zawrocila ku drakonistyce, no i bardzo dobrze.

Smok wawelski też należy do kultury chińskiej? Wiara w smoki jest bardzo powszechna i nie ogranicza się do jednej kultury.

Wawelski chinski nie jest. Ja jednak jestem ciekaw, czyja jest najstarsza znana wersja tej legendy i kiedy zostala spisana. Nie bylby to pierwszy potwor, z ktorego sie smok po drodze zrobil. W niektorych gestes i Kuchulin jest smokiem. Grendel to zas bardziej znany przyklad.

Czemu sie potwory przepoczwarzaly w smoki? Prawdopodobnie najwieksza role mialo chrzescijanstwo. Pod wplywem Weza zesmoczyla sie i Bestia z Apokalipsy Jana.

No i fakt, ze w kulturze Hellenow a i ludow Polnocnej Europy waz to istota silnie zwiazana z kultami chtonicznymi plodnosci, o znaczeniu opiekunczym. Stad smocze glowy na langskipach, a to byly potwory terroryzujace Europy kawal dosc dlugo.

Smoczysko nie bedace oberbydlakiem i szwarccharakterem to dopiero dwudziestowieczna fantasy. Mysle, ze Le Guin byla pierwsza.

Smoki dalekowschodnie sa tak odlegle od kazdym praktycznie wzgledem od "naszych", ze tylko nazwa sie pokrywa. To samo z latajacymi wezami Mezoameryki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Uważam, że gdyby żył z dinozaurami człowiek dobrze opanował by sztukę kamuflażu (na tamte czasy =)), polował by na słabe, małe, a najlepiej słabe, małe roślinożerne dinozaury.

Zastanawia mnie jak to jak mogło być, że naukowcy mówią że na świecie były jedne z pierwszych dinozaury,i dopiero daleko potem człowiek, a biblia mówi, że w sześć dni stworzył ziemie, gwiazdy ,sklepienie, zwierzęta itp., a trochę potem ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zastanawia mnie jak to jak mogło być, że naukowcy mówią że na świecie były jedne z pierwszych dinozaury,i dopiero daleko potem człowiek, a biblia mówi, że w sześć dni stworzył ziemie, gwiazdy ,sklepienie, zwierzęta itp., a trochę potem ludzi.

Biblia skróciła ten proces, albo dni trwały wówczas długo... Ziemia kręciła się wolniej ;)

Ciekawe, czy rozwinęłaby się hodowla, lub czy wykorzystywano by niektóre "dinozury: jak konie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Uważam, że gdyby żył z dinozaurami człowiek dobrze opanował by sztukę kamuflażu

O ile na naukach nie zakończyłoby się jego życie. :)

Zastanawia mnie jak to jak mogło być, że naukowcy mówią że na świecie były jedne z pierwszych dinozaury,i dopiero daleko potem człowiek, a biblia mówi, że w sześć dni stworzył ziemie, gwiazdy ,sklepienie, zwierzęta itp., a trochę potem ludzi.

Biblia rządzi się swoimi prawami. Poza tym nie możemy być pewni, iż jeden dzień wczoraj i dzisiaj znaczył to samo i odnosił się do rzeczywistości jednakowo. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.