Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Człowiek i dinozaur obok siebie?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Naukowcy stwierdzili, że człowiek żył dużo później już po czasach wyginięcia wielkich gadów, ale trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o czasy prehistoryczne to wszystko kręci się wokół hipotez.

Czy człowiek - czy jego forma człekopodobna w dobie ewolucji człowieka - żył w czasach dinozaurów?

Ten temat jest zainspirowany filmem "Milion lat przed naszą erą".

Tak się zastanawiam, czy istnieje pewność, że człowiek nigdy nie widział żyjących dinozaurów czy jednak miał tę okazję?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Ten temat jest zainspirowany filmem "Milion lat przed naszą erą".

TVN 7, też oglądałem urywek. xD

Szczerze mówiąc trochę mnie zdziwił ten film. Przecież dinozaury wymiarają już 70 milionów lat przed naszą erą, zaś pierwsze postaci człekokształtne z rzędu naczelnych pojawiają się 45 milionów lat p. n. e. Własnie w tych latach 45 mln lat p. n. e. zauważamy formę początkową ramapitka (małpy o podobnym uzebieniu do człowieka) czy również (oj, bardzo!) początkową formę homo habilis (człowiek wyprostowany). A w tym filmie mamy okazję zobaczyć już człowieka jak najbardziej homo erectus (człowiek zręczny) i powiedzmy, że środkowy etap rozwoju homo sapiens.

Zapewne reżyser filmu i inni jego twórcy nie poznali dość dobrze tematu, by go zekranizować lub zrekonstruować. Czyli z filmu "historycznego" zrobiła się bajka. :}

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie sugerować się filmem.

Chodziło mi raczej o to czy dinozaury i ludzie - istoty humanoidalne - żyli obok siebie.

Człowiek pojawił się 45 mln lat temu? Nie za wcześnie? Najwcześniejsz hominoidy pojawiły się dopiero ok. 15-5 mln lat temu (wikipedia na podstawie Hammonda).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

No to tutaj nam sie trochę zbiegają pojęcia - człowiek a małpa (postać człekokształtna). Prawdę mówiąc dokładnie nie wiemy w jakim okresie nadać nazwę "małpie przeobrażonej" "człowiek".

Według podręczników szkolnych pierwszy człowiek pojawił się w Afryce 6 milionów lat temu. Zapewne prawie każdy materiał, z którego uczy się polska młodzież ma inne dane co do tej kwestii.

Wcześniej słowa "człowiek" użyłem też w znaczeniu przodka homo. Kiedy dokładnie małpa się wyprostowała i zaczęła myśleć (oczywiście w znaczeniu domyślnym)? Prawdopodobnie odpowiedź na to pytanie zawsze będzie brzmiała niejednoznacznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Okey, ale to nie jest priorytet w tym temacie. Ważniejsze jest czy nasi przodkowie byli świadkami wielkich gadów. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Mogę śmiało powiedzieć, że z moich źródeł, przy pomocy których korzystałem "dokształcając" się, wynika, iż człowiek i dinozaur nie mogli się spotkać i podać sobie łapki. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
iż człowiek i dinozaur nie mogli się spotkać i podać sobie łapki. : )

Po takim podaniu sobie łapek, człowiek na pewno byłby stratny. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
człowiek na pewno byłby stratny

O głowę, w tę czy w tę stronę... XD

W dzisiejszych czasach na szczęście nie mamy żywych dinozaurów (ale za to mamy wyglądające jak żywe, co zaznaczył Capricornus), gdyby stworzenia te pożyły jeszcze dłużej, na pewno kształtowania się pierwszych cywilizacji trwałyby może i jeszcze dzisiaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś ja napisałem, że dinozaury żyją do dziś żywe i świetnie się im wiedzie w niektórych kulturach czczone w innych (między innymi w naszej) znienawidzone i budzące lęk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Nie zrozumiałeś ja napisałem, że dinozaury żyją do dziś żywe i świetnie się im wiedzie w niektórych kulturach czczone w innych (między innymi w naszej) znienawidzone i budzące lęk.

Chodzi ci o życie w sferze sacrum czy w sferze biologicznej? Bo teraz to ja się zgubiłem. Dinozaury na pewno dzisiaj sobie nie spacerują po świecie, tylko są martwe (Jurassic Park to fantastyka :D ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Wydaje mi się, że Capricornusowi chodzi o pamięć jaką darzymy dinozaury, przez co są nieśmiertelne...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chodzi ci o życie w sferze sacrum czy w sferze biologicznej?
Wydaje mi się, że Capricornusowi chodzi o pamięć

Cały czas chodzi mi o jak najbardziej żywego dinozaura, którego współczesny człowiek może poklepać po plecach (nie radzę) i poczuć jego oddech na swojej twarzy (tym bardziej nie radzę).

Żywego w sensie jak najbardziej biologicznym z wszystkimi tego konsekwencjami oddycha, je, wydala, rozmnaża się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Czyżby chodziło o ruchome zabawki w zestawie [hepi mil] MacDonalds'a? XD

Ale naprawdę bardzo ciekawe... Chyba jest tutaj ukryta jakaś zagadka niewidoczna na pierwszy rzut oka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.