Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nickless

Walka o hegemonię w XVI w.- stracona jedność ideowa Europy?

Rekomendowane odpowiedzi

Nickless   

Witam, potrzebuje drobnej pomocy.

Muszę napisać pracę pt: "W toku zmagań o polityczny prymat na Zachodzie w XVI w. Europa utraciła swą jedność ideową i oblicze uniwersalnego, chrześcijańskiego organizmu."

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł podsunąć mi jakieś argumenty uzasadniające powyższą tezę... Z góry dziękuje.

//Estera. Temat pracy jest bardzo ciekawy. Post jednak, jest dość stary. Zmieniłam temat wiadomości, edytowałam tekst. Odświeżyłam ten wart uwagi wątek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aksu   

Na pewno musisz napisać o reformacji, zwłaszcza przyczyny polityczne: we Francji walki między Hugenotami a Walezjuszami, w Niemczech sekularyzacja oraz bunt Munzera, a w Anglii utworzenie Anglikanizmu z Henrykiem VIII na czele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
W toku zmagań o polityczny prymat na Zachodzie w XVI w. Europa utraciła swą jedność ideową i oblicze uniwersalnego, chrześcijańskiego organizmu

Temat jest bardzo ciekawy. Warto go odświeżyć.

Czy zgadzamy się z twierdzeniem o utraconej jedności Europy? Czy Europa straciła oblicze uniwersalnego organizmu na skutek walk o prymat na Zachodzie w XVI w.? Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ogóle pytanie: czy ona przed XVI wiekiem taka była? Zjedonoczna, uniwersalna? Bo wg mnie nie. Raczej bardziej rozbita (rozbicia dzielnicowe itp), superjedności i superorgazniacji nie było w tych dziesiątakach czy setkach państw i państewek, walczyć o prymat rzadko kto miał siły, a i tak wolał lokalne konflikty, bo bliżej i taniej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Czy była zjednoczona? W pewnych kwestiach tak. Nie chodzi o podziały wewnątrz państw. W średniowieczu, zwłaszcza w dojrzałym, było jasne, że Europą rządzi dwóch ludzi: cesarz lub papież. Nikt nie mógł wątpić w to, że to oni są największymi dostojnikami na kontynencie. Przynajmniej teoretycznie. Za to ludzi łączyła religia, czyt. katolicyzm. To co było prawosławne nie musiało być uznane od razu za europejskie. W wymiarze politycznym na pewno trudno mówić o jakimś jednoczeniu, mentalnie, religia i władza papiesko - cesarska łączyła lud. I właśnie rozpad chrześcijańskiej religii na kolejne odłamy i osłabienie pozycji cesarza i papieża (to wszystko w XVI wieku: wojny włoskie z udziałem papieża, łupienie Rzymu, cesarz już z bardzo słabą władzą nawet w Rzeszy, wojny religijne dookoła) przyczyniły się do tego, że Stary Kontynent nie był już w czymkolwiek zjednoczony (upraszczając).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Niemniej nie w takim zasięgu jak reformacja. Europa (lub poszczególne jej części) łączyła się w chęci stłumienia takich ruchów (no i wzbogacenia się też).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.