Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleoński Rzym

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
Nie można pominąć tego że Napi był zafascynowany kulturą starożytną , szczególnie Rzymem, jego dorobkiem kulturowym, wielkimi mężami i ich czynami.

Oczywiście. Wspaniałość Rzymu oraz świetność i potęga Imperium go pociągały. Chciał aby Paryż stał się drugim miastem Rzym. Francja zaś miała być następcą Imperium.

//Estera. Wydzieliłam posty z tematu "Napoleon a historia" ( http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=5635 ). "Wątek rzymski" zasługuje na osobny temat, to ciekawe zagadnienie. Zapraszam do kontynuacji dyskusji. Temat: "Napoleoński Rzym". Jaką "rzymską wizję" miał Napoleon?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Chciał aby Paryż stał się drugim miastem Rzym.

Nie za dużo tych "Rzymów" jak na jedną Europę? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

No to już wiem dlaczego Car tak chciał zniszczyć Francję. To przez to hasło: "Moskwa to trzeci Rzym. Czwartego nie będzie!" :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Nie za dużo tych "Rzymów" jak na jedną Europę?

Ten żart ani trochę nie jest śmieszny. Nie zrozumiałeś o co chodziło? Poczytaj Zamoyskiego ("1812 Wojna z Rosją" ).

Chyba 4 Rzymem? Bo drugim był Konstantynopol, a trzecim - Moskwa. :lol:

Nie łap za słówka :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja wcale nie łapię za słówka. :oops: :D

Odnosząc się do drugiego postu, tak Napoleon kochał starożytność, że nie miał skrupułów ukraść zabytki Egiptu faraonów i wywieźć do Francji. Myślę, że był w stosunku do historii i politykiem, i wodzem, ale historykiem z prawdziwego zdarzenia nie był. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Ten żart ani trochę nie jest śmieszny. Nie zrozumiałeś o co chodziło? Poczytaj Zamoyskiego ("1812 Wojna z Rosją" ).

Tak, ten żart to się wogóle nie kwalifikuje do, do, do niczego. Składam samokrytykę i więcej nie będę sobie głupio żartował. To jest absolutnie niedopuszczalne, powiem więcej: to się kwalifikuje do stanięcia pod pręgierzem. Albo powiem jeszcze więcej to się kwalifikuje do linczu. I do pochowania w nieświęconej ziemi. Amen.

Może mi Esterko zacytujesz konkretny ustęp z tej książki :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
No to już wiem dlaczego Car tak chciał zniszczyć Francję. To przez to hasło: "Moskwa to trzeci Rzym. Czwartego nie będzie!" :lol:

Faktycznie coś w tym musi być. Jak dla laika, którym jestem, w tym dziale, to rzuca trochę światła, dlaczego Car nie sprzymierzył z Napoleonem.

Adamie, skoro wyraziłeś taką gotowość do przyjęcia kary, to.. [szuka w swojej zagraconej skrytce bicza pokutnego: wyrzuca luźne, pożółkłe kartki, zeszyty, noże, opony, stalówki, guziki, fragmenty ubrań... i inne drobnostki, aż w końcu znajduje i podchodzi do adama]. To jak? Chcesz być pokutnikiem? :D (Dobra przeniosę się z tym na PW)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Tak, ten żart to się wogóle nie kwalifikuje do, do, do niczego. Składam samokrytykę i więcej nie będę sobie głupio żartował. To jest absolutnie niedopuszczalne, powiem więcej: to się kwalifikuje do stanięcia pod pręgierzem. Albo powiem jeszcze więcej to się kwalifikuje do linczu. I do pochowania w nieświęconej ziemi. Amen.

Może mi Esterko zacytujesz konkretny ustęp z tej książki

Wybiorę jakiś konkretny fragment i zaprezentuje go. Poprę to także cytatami Napoleona. Proszę o cierpliwość.

Wspaniałość Rzymu oraz świetność i potęga Imperium go pociągały. Chciał aby Paryż stał się drugim miastem Rzym. Francja zaś miała być następcą Imperium.

Czy rozumiesz co to znaczy: pociągały go potęga i wspaniałość? Chciał Paryża na wzór Rzymu. Poza tym, chciał by Paryż miał taką rangę jak Rzym w starożytności. Napoleon nie chciał czwartego Rzymu, tylko tego jedynego, najlepszego w Paryżu, bliskiego a nawet równego potędze starożytnego. Przynajmniej ja to tak widzę.

Faktycznie coś w tym musi być. Jak dla laika, którym jestem, w tym dziale, to rzuca trochę światła, dlaczego Car nie sprzymierzył z Napoleonem.

Nie takiego znowu laika :lol: Oczywiście, że coś w tym jest. Nie zapominajmy, że wojna rosyjska oprócz tła politycznego, posiadała tło ideologiczne. Rywalizacja Napoleona i Aleksandra ma złożone podłoże (ze strony Aleksandra).

Proszę bez OT. Wątki prywatne proszę załatwiać przez PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Czy rozumiesz co to znaczy: pociągały go potęga i wspaniałość?

Człowiek, który obawia się o własne życie (i pochowanie w nieświęconej ziemi) ma problemy ze zrozumieniem. I ten człowiek ma nadzieję, że w swej łaskawości go olsnisz, maluczkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Człowiek, który obawia się o własne życie (i pochowanie w nieświęconej ziemi) ma problemy ze zrozumieniem. I ten człowiek ma nadzieję, że w swej łaskawości go olsnisz, maluczkiego.

Chyba pewne słowa są niepotrzebne. Spokojnie. Pewne uwagi można kierować przez PW.

Rzym to nie tylko miasto czy Imperium. To także cywilizacja. Jak wspomniałam wcześniej postaram się wesprzeć swoją wypowiedź słowami Napoleona oraz fragmentem książki Zamoyskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Rzym to nie tylko miasto czy Imperium. To także cywilizacja.

Czuję się olśniony, a nawet oświecony. Dziękuję, że raczyłaś się poświęcić i mi wszystko wytłumaczyć. Czuję się zaszczycony, ja - maluczki :roll:

A na Twą wypowiedź czekam z niecierpliwością :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Imperium francuskie stanie się metropolią dla wszystkich innych władców. Zamierzam zmusić każdego z europejskich królów do zbudowania dla siebie w Paryżu wielkiego pałacu. Podczas koronacji francuskiego cesarza owi królowie będą przyjeżdżać do Paryża, uświetniać tę imponującą uroczystość swoją obecnością i czcić ją, składając hołd władcy Francji.

Społeczność europejska potrzebuje odnowy. Musi istnieć największa potęga, dominująca nad wszystkimi innymi państwami i posiadająca dość autorytetu, by zmusić je do harmonijnego współistnienia. Do zajęcia takiej pozycji, najbardziej nadaje się Francja.

Te cytaty to słowa Napoleona. Innym razem mówił, że musi uczynić z Paryża stolicę świata. Adam Zamoyski określił to ciekawym mianem: "Francuskie aspiracje do roli imperialnego Rzymu". Syn Napoleona zaś (dzięki rodzinie matki) nosił tytuł Króla Rzymu. Napoleon chciał potęgi, dominacji na wzór rzymski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Napoleon chciał potęgi, dominacji na wzór rzymski.

Tjaa, ale ja cały czas nie rozumiem dlaczego tak się zbulwersowałaś na moje sformułowanie - Nie za dużo tych "Rzymów" jak na jedną Europę? :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ale to czy "Rzymów" nie było za dużo to pytanie raczej nie do mnie. Ja skomentuję sprawę tak: Rzym to jakby kanon potęgi, organizacji Europy- średniowiecze to pokazało. Każdemu władcy chyba gdzieś po głowie krążyły myśli, marzenia o wzorze rzymskim. Chętnie korzystali zatem ze sposobności nazywania swych stolic dumnie kolejnymi "Rzymami". Napoleon chciał chyba czegoś więcej...Taka jest moja opinia- mogę się mylić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.