Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Lu Tzy

Stopnie i ich oznaczenia w armiach epoki napoleonskiej

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

Mam pytanie odnośnie tego szeregowego 1-szej klasy.

Co to było :?: Pierszy raz się z czyms takim spotykam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Piiknie dziekuje za wyczerpujace oswiecenie!

Moze teraz cos o wrogach Cesarstwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czasem w źródłach trafić można na informacje o szeregowych, zwłaszcza kanonierach, I-szej klasy.

Byli to, o ile się orientuję, najlepiej wyszkoleni szeregowi w artylerii, wykonujący zaraz po podoficerach najważniejsze czynności. Zwykli szeregowi nosili amunicję lub pracowali przy drągach celowniczych/prolonżach, natomiast kanonierzy I-szej klasy pracowali przy samych działach - rychtowaniu, celowali etc.

Tego typu stopień był też na pewno w saperach i zapewne podobnie to wyglądało - byli to "lepiej przyuczeni" szeregowi.

Niestety, sam szczegółów nie znam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to moja 1-sza wypowiedz na forum. Interesuje sie wojnami napoleońskimi oraz (wojskowa) historią Polski.

Jeden z przedmowców napisał:

"Gwoli wyjaśnienia oznaczeń stopni. Często podaje się, bez wyjaśnienie i chaotycznie, soznaki stopni wraz z oznaczeniami "dodatowymi" - funkcji, wysługi itp. (jak na podanym przez Adama linku). Poprawnie było tak;"

Ano właśnie.

Poniższa wypowiedz wydaje mi sie nieco chaotyczna, dość wiele w niej brakuje.

Na przykład.

szeregowy - brak naszywek

no tak, ale szeregowcy miedzy sobą tez sie różnili, np. grenadierzy i karabinierzy mieli czerwone epolety, a woltyżerowie żółto-zielone.

szeregowy 1szej klasy - na lewym rękawie dwa galony ukośne żółte/pomarańczowe/czerwone

nie słyszałem o szeregowym piechoty 1-ej klasy, wiem ze był np. kanonier 1-ej klasy.

A czy był kawalerzysta 1-ej klasy ? Chyba nie.

kapral - na obu rękawach dwa żółte/pomarańczowe/czerwone paski ukośne (galony) i, niekiedy, obszycie taśmą krawędzi czaka/rogatywki

a propo kaprali, na rysunku jest "caporal chef" , nie słyszałem o takowym, ale to nie znaczy ze takiego mogło nie być, po prostu nie słyszałem. Za to mi brakuje na tym rysunku oznaczenia stopnia furiera (fourier).

Poza tym trzeba doda ze w kawalerii stopnie wojskowe, niektóre, inaczej sie nazywały niż te na tej planszy. Np. był marechal-des-logis, brigadier, marechal-des-logis-chef itp.

W załączniku dałem najlepszą, moim zdaniem, planszę graficznie pokazującą gradację i oznaczenia stopni w armii francuskiej do pułkownika.

widziałem lepsze tyle ze nie zeskanowałem ich, ale ta plansza tez jest dobra

- czy mógłbyś podać z jakiej książki/website ona pochodzi ?

Na tej planszy tez nie ma pomponów i plumes które były na shako.

Miedzy innymi John Elting pisał o ich zróżnicowaniu wg. stopni wojskowych.

pozdr

Jezrmanowski

//Estera. Witam na Forum, w dziale Rewolucja Francuska i Epoka Napoleońska! Życzę wielu ciekawych dyskusji. Mam jednak prośbę: proszę pamiętać o polskich znakach diakrytycznych! Jeśli nie jest to możliwe, proszę o informacje poprzez PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Miedzy innymi John Elting pisal o ich zroznicowaniu wg. stopni wojskowych.

pozdr

Jezrmanowski

Tak, zapodałem stopnie według Eltinga, parę postów wcześniej.

Witaj poza tym Jerzmanowski!

PS Co za szlachetny Nick :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Fourrier w armii Francuskiej był stopniem wojskowym, przy czym wojak z tym stopniem nie mógł awansować o stopień wyżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Zalezy w jakiej armii.

Mundurologią to ja się średnio pałam, ale w WA to sierżant mógł być furierem równie dobrze jak kapral.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(...) ale w WA to sierżant mógł być furierem równie dobrze jak kapral.

Chytre, bo to prawda. Sierżant jak go degradowali, a kapral z awansu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.