Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Odszedł Bronisław Geremek wybitny polityk i historyk

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele ludzi o tym nie wie, ale to nie tylko wybitny polityk, ale również historyk. Do jego fundamentalnych dzieł należą:

Litość i szubienica: dzieje nędzy i miłosierdzia (Czytelnik 1989, ISBN 83-07-01490-5)

Świat "opery żebraczej": obraz włóczęgów i nędzarzy w literaturach europejskich XV-XVII wieku (Państwowy Instytut Wydawniczy 1989, ISBN 83-06-00428-0)

Ludzie marginesu w średniowiecznym Paryżu: XIV-XV wiek (1972, wyd. 2 uzupełnione: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk 2003, ISBN 83-7063-340-4)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

„Profesor zginął w wypadku samochodowym w Wielkopolsce, w miejscowości Lubień. Jego auto zderzyło się z samochodem dostawczym. Bronisław Geremek miał 76 lat. Według informacji policji mercedes profesora z nieznanych powodów zjechał na lewy pas i zderzył się czołowo z nadjeżdżającym Fiatem Ducato.”

Za Onet.pl

Niech mu ziemia lekką będzie.

A co z tym drugim z Fiata Dukato?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pasażerka Mercedesa i 2 pasażerów Ducato są w szpitalu.

Prof. miał jako jeden z nielicznych polityków dar, że zawsze chciało się go słuchać, jego słowa to nie była jakaś tam paplanina, mówienie by mówić, ale rzeczywiście rzeczowa rozmowa, czy wykład.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

[*] Wielu wypomina mu przystąpienie do PZPR, ale niewielu wie, jakim był prawdziwym Polakiem. Chwała Mu!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspominaj mu to Ci co nawet połowy tego, co on dla Polski nie zrobili i nie zrobią.

Czy to prawda, że przywołane wyżej książki przeze mnie zwłaszcza we Francji są wręcz dla historyka obowiązkowymi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Bardzo mnie zasmuciła wiadomość o tragicznej śmierci Prof. Bronisława Geremka, wybitnego polityka, historyka i poligloty.

Dzisiaj odszedł z tego świata Wielki Polak!

Niech spoczywa w spokoju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wydarzyła się rzecz straszna, pożegnaliśmy wielkiego człowieka , patriotę, historyka, i polityka. Pożegnaliśmy człowieka jakich mało w Polsce, i w całej Europie. Właśnie tacy ludzie jak on , zbudowali Polskę , i właśnie tacy ludzie są najbardziej potrzebni.

Niechaj spoczywa w pokoju jego dusza.

Będziemy pamiętać go do końca życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Czy to prawda, że przywołane wyżej książki przeze mnie zwłaszcza we Francji są wręcz dla historyka obowiązkowymi?

Prof. Geremek był bodajże jednym z niewielu jeżeli nie jedynym polskim historykiem który był znamy na 'Zachodzie', jako przedstawiciel tzw. Szkoły Annales należał do tych którzy postrzegali historię w paradygmacie SSH (czyli historii jako nauki społecznej) i tytuły które przytoczyłeś dla zwolenników tejże szkoły są bez wątpienia lekturą obowiązkową, a jako, że szkoła Annales wywodzi się z Francji są tam wysoko cenionymi. Co innego w Polsce gdzie większość historyków hołduje paradygmatowi rankowskiego historyzmu, dlatego też u nas Prof. Geremek nie był doceniany jako historyk, co widać a raczej słychać w wyliczaniu jego zasług, podnosi się jego dokonania w polityce (i słusznie) jednak jakby zapominając o jego dorobku naukowym.

Cześć jego pamięci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Jak to powiedział Lech Walęsa: "Opuściła nas druga ikona polskości po Janie Pawle II" (oczywiście słowa te przypominają wypowiedź byłego prezydenta, oryginalnego szyku nie zapamiętałem).

Szkoda, że żegnają nas tak wielkie osobistości. Pamięć po jednym człowieku bardzo krótka jest, nawet po takim...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zawsze z uwagą przysłuchiwałem się jego słowom, a jego książki są świetnie napisane. Dzisiaj włączyłem Polsat-News i czytam ze zdumieniem "Uroczystości pogrzebowe Bronisława Geremka". Potem wszedłem na google i znalazłem co się stało.

Wyróżniał się uczciwością i mądrością, powinien być wzorem dla polskich polityków w działaniach i dysputach politycznych.

Cześć jego pamięci! [*]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.