Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Gdyby nie było Jezusa...

Rekomendowane odpowiedzi

...czcilibyśmy Thora, Lokiego i wierzylibyśmy w Asgard.(Poprawcie mnie jeśli błędnie napisałem.)

Znaczy się w tych małych, szarych z dużymi oczami? W sumie Komandor Thor był OK, ale Loki to wredny był... w klony się bawił i inne eksperymenty na ludziach. :lol:;) ;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/2/2a/Thor_-_Senza_Fine_-_Road_Taken_DVD.jpg

:thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lewicowiec chcący praktykować starosłowiańskie święta?

A jak to się ma do wyrażanego tak często negatywnego oglądu "zabobonów", bo owe pierwotne święta jak najbardziej były odprawiane przez ludzi zabobonnych i wierzących.

A zlaicyzowane Sobótki akurat się współcześnie odprawia...

Jak na osobę nieistniejącą to Jezus absorbuje niezwykle wiele energii młodych (i nie tylko młodych) lewicowców, znacznie mniej niż na przykład wyjaśnienie czemu Plechanow odpowiedział Posadkowskiemu; gwałcąc gramatykę; "Salus revolutiae suprema lex".

Jakoś tak jest, że w historii życia Jezusa to każdy czuje się kompetentnym.

A może Tyberiusz jednak spróbuje odpowiedzieć nam: jaka to w Europie powstałaby kultura (cywilizacja) gdyby nie było Jezusa i ew. chrześcijaństwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może Tyberiusz jednak spróbuje odpowiedzieć

Secesjonisto, czy Ty aby nie wymagasz rzeczy niewykonalnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

A ja wcale nie mówie o "cegle".

Kto jest w stanie powiedzieć jak wygladał by świat, gdyby nie zaistniało jakieś ważne wydarzenie?

(...)

Nie wiem: kto jest w stanie, wiem jednak, że takie ambicje ma niemal każdy autor wątku o charakterze alternatywnym tyczącym się wpływu danego zjawiska, postaci których rola (w znanej nam przeszłości) była nader znacząca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Secesjonisto - czym innym jest kultywowanie tradycji przodków, a czym innym jest wiara. U mnie w domu nikt nie wierzy, a obchodzimy Boże Narodzenie... Poza tym chrześcijaństwo do nas przyszło. A nasi Bożkowie są... nasi, rodzimi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem - prezenty każdy lubi dostawać.

Konia z rzędem temu co potrafi rozwikłać co u dawnych Słowian jest tradycją rodzimą a tą co "przyszła".

Nic nie stoi na przeszkodzie by celebrować co się chce, ciekawe jak młodzi fani heavy-metalu zareagują na postrzyżyny?

Nie bardzo rozumiem czemu to co przyszło ma być czymś gorszym, jeansy też do nas przyszły i to z nader paskudnego, kapitalistycznego kraju - proponuję z nich zrezygnować.

No ale tu mamy temat cokolwiek inny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Gdyby nie było Jezusa, to Kościół Rzymski czcił by Mitrę w 3 osobach (dokładnie ten sam kult, te same rytuały). Właściwie przypadek sprawił, że Wygrał Jezus a nie Mitra. 

Poza tym nie uważam, że Jezus był.  Właśnie gdyby był, to byśmy już zapomnieli to Imię. Nie było go, to tylko archetyp (prometejski - heraklejski i dionizyjski w jednym). Nawet starszy niż te nazwy i wpisane w naturę człowieka "poświęcający się dla innych" - mamy to zaszczepione w genach, prawdopodobnie bez tego nie mailibyśmy prawa i szansy przetrwać jako gatunek, A na pewno nie będziemy mieli w przyszłości. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pipen15 napisał:

dokładnie ten sam kult, te same rytuały

 

A pipen15 potrafi wymienić, tak z dziesięć tych samych rytuałów?

 

3 godziny temu, pipen15 napisał:

Właśnie gdyby był, to byśmy już zapomnieli to Imię

 

Czy taka zasada obowiązuje również przypadku innych postaci z tego okresu?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

eucharystia, urodzeni z dziewicy, śmierć i zmartwychwstanie, podobne okresy postu/medytacji 40 dni, wiekszosc czaso-okresów się zgadza w ich życiu, miedzy jednym a innym wydarzeniem z życia, religia tajemnicy wiary, wtajemnicza się wybranych  - http://lewandowski.apologetyka.info/inne-tematy/kult-mitry-a-chrzescijanstwo,158.htm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdania zaczynamy z wielkiej litery - nie zamierzam się powtarzać.

Nie wiem gdzie pipen15 pobierał nauki co do zakresu znaczeniowego terminu "rytuał", ale ja bym zażądał zwrotu pieniędzy. Zrodzenie z dziewicy doń nie należy, śmierć i zmartwychwstanie również, podobnie jak te "czasookresy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pipen15   

Ale obchody konkretnych czasookresów, to już rytuał? czczenie dziewiczych narodzin? i zmartwychwstania, to chyba też? Są to obrzędy i rytuały. Cała msza św. jest zaczerpnięta z kultu Mitry (wszystkie elementy) nie mówiąc o wszystkich sakramentach. Mitraizm i Chrześcijaństwo, z tą sama doktryną walczyły o hegemonie. Niemal identyczne, ewidentnie zaczerpnięte z kultów bliskowschodnich. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.