Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleońska Francja a Prusy. Kwestia Hanoweru.

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ na pewno Estero, w końcu był nie tylko świetnym strategiem, ale też wytrawnym politykiem. Tak jak pisałem, posługiwał się Hanowerem jak przysłowiową marchewką :wink:

Tak BTW, to może brak mojej wiedzy, albo się mylę, ale... Kiedy to Napoleon przekazał Anglikom Hanower? Pisał o tym w4w, ale szczerze mówiąc, pierwsze o tym słyszę :mrgreen:

Z mojej wiedzy wynika, że od roku 1803, tj. od Konwencji z Artlenburgu (Konwencja Elby) stacjonowało tam ok. 30 tys. francuskich żołnierzy. Faktem natomiast jest, że księstwo Hanoweru pozostawało w unii koronnej ze Zjednoczonym Królestwem, ale na prawdę nie słyszałem, żeby Bonaparte komuś Hanower przekazywał. Czy ja coś mieszam, czy w4w?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowaliście mnie tą kwestią Hanoweru. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, że Cesarz przekazał Anglii to miasto - w 1806 roku zaproponował oddanie Hanoweru Herbaciarzom jako część oferty pokojowej, ale nie została ona przyjęta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Zdaje mi się, że ja też pisałam o tym przekazywaniu. Eh ta pamięć... :wink: Trzeba to wyjaśnić, ale nie od końca rozumiem:

Tak BTW, to może brak mojej wiedzy, albo się mylę, ale... Kiedy to Napoleon przekazał Anglikom Hanower? Pisał o tym w4w, ale szczerze mówiąc, pierwsze o tym słyszę

To było tak: Prusy liczyły na to, że Napoleon umożliwi im aneksję Hanoweru. Tymczasem Bonaparte przystąpił do rokowań z Anglikami.

Ależ na pewno Estero, w końcu był nie tylko świetnym strategiem, ale też wytrawnym politykiem. Tak jak pisałem, posługiwał się Hanowerem jak przysłowiową marchewką

Ale w tym wypadku za jedną marchewką biegały dwa osiołki...Jeden się zdenerwował. Musiał się zdenerwować. I po co to było...

Te napoleońskie sympatie w Anglii nie były trwałe. Nie mogły trwać wiecznie. To Napoleon też wiedział. Jednym Hanowerem sprawy by nie załatwił. Francja była za silna, chciała hegemonii. Anglia zaś jak zawsze dążyła do równowagi sił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli w4w, mój "przyjaciel osobisty" (jak mawiała moja ś.p. pani od chemii w podstawówce) znowu uraczył nas kolejnym humbugiem :wink:

Przejrzałem trochę źródeł, nigdy Bonaparte Hanoweru Anglikom nie przekazywał. Owszem, obiecywał Foxowi, ale na tym się skończyło. Potwierdzam ostatecznie ;)

Prawda natomiast jest taka, że wszyscy dobrze na całej tej awanturze nie wyszli. Najgorzej jednak Prusacy, bo uwikłali się w niepotrzebną wojnę sprowokowaną z lekka przez Napoleona, którą przegrali. Anglicy też nic nie osiągnęli, a Bonaparte umocnił tylko swoją pozycję w Europie, no i oczywiście zmłócił zdrowo Prusy. Tak więc jak by nie patrzeć, wyszedł na tym wszystkim chyba najlepiej. Co Wy na to?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A dlaczegóż to miałby nie pokonać? Nawet król pruski zaczynając wojnę zdawał sobie sprawę z tego, że najbardziej prawdopodobny wynik wojny to jego przegrana. Czyżbyś powątpiewał w geniusz militarny cesarza? :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Oj Adamie zwątpiłeś w Napoleona- nie ukrywaj tego :D

Czyli w4w, mój "przyjaciel osobisty" (jak mawiała moja ś.p. pani od chemii w podstawówce) znowu uraczył nas kolejnym humbugiem

Zdaje się, że ja też zawiniłam. Myślałam, że Napoleon Hanower oddał. Tymczasem Bonaparte okazał się jeszcze bardziej niesamowity niż myślałam- na Hanower liczyły Prusy, przystąpił do rokowań z Anglikami, zostawił sobie. Faktycznie wyszedł na tym najlepiej. Jednak ja wciąż uważam, że to był błąd, że Hanower powinny otrzymać Prusy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jednak ja wciąż uważam, że to był błąd, że Hanower powinny otrzymać Prusy.

Teraz tak dochodzę do pewnych wniosków. Postawię więc pytanie: po co? Po cóż miał oddawać, dużo bezpieczniejszym było stłuc Prusaków i ich osłabić, na dodatek zwalając winę na nich samych (w końcu to Prusy przystąpiły do kolejnej koalicji). Mam wręcz wrażenie, że to polityczny majstersztyk :D

Gdyby mi ktoś zarzucał, że wcześniej mówiłem coś innego, to oświadczam mea culpea, zmieniłem zdanie po przemyśleniach (jeśli w ogóle twierdziłem inaczej) :mrgreen:

Pomijam już nasze własne korzyści, Księstwo Warszawskie, a i mamy przy okazji divide et impera w całej okazałości.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.