Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - epoka napoleońska

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
Wybaczcie wtrącenie laika, ale znam przynajmniej kilku zawodowych historyków, którzy właśnie polecają Tarlego. Co prawda gdy rozmawiałem z nimi, zwracali uwagę na fakt, iż był członkiem AN ZSRR, i to ma odbicie w jego pracach, niemniej jego książki oceniają dość wysoko.

Więcej Twoich wtrąceń bym sobie życzyła Albinosie :) Tarle ma wyrobioną jak pisałam markę. Co do członkostwa w Akademii Nauk- miało wpływ, ale to nie jest tak do końca, jakby się mogło zdawać, przecież pisałam:

Otóż dowiedziałam się, że Tarle zawarł w niej opis Rosji stalinowskiej! Nie mógł opisać stalinowskiego reżimu wprost, zatem schował taki opis w biografii Napoleona. Jak znajdę ten fragment (dziś otrzymałam pewną wskazówkę) to go zacytuje.

Rosyjska historiografia nie lubi Napoleona. Wiele stereotypów dotyczących Napoleona zakorzeniło się w umysłach Polaków, kiedy to ZSRR miał wpływ na nasz kraj. Jednak Tarle muszę przyznać, mimo tego, że momentami bywa irytujący i przemawia przez niego "rosyjska specyfika", że tak powiem, potrafi pokazać wielkość Napoleona. Książka ma spore walory poznawcze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Rosyjska historiografia nie lubi Napoleona. Wiele stereotypów dotyczących Napoleona zakorzeniło się w umysłach Polaków, kiedy to ZSRR miał wpływ na nasz kraj.

Rosyjska i radziecka historiografia bardzo lubi Napoleona , w szczególności w aspekcie zwycięstwa nad nim . Tarle jest słaby , zbyt ogólny, ale kto chce niech czyta , wszak o epoce napoleońskiej w języku polskim jest śmiesznie mało prac , a na bezrybiu i rak ryba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Rosyjska i radziecka historiografia bardzo lubi Napoleona , w szczególności w aspekcie zwycięstwa nad nim

Nie zrozumiałeś mnie. Chodziło mi oto, że nie uznaje z reguły jego wielkości i prezentuje go w złym świetle.

Tarle jest słaby , zbyt ogólny, ale kto chce niech czyta , wszak o epoce napoleońskiej w języku polskim jest śmiesznie mało prac , a na bezrybiu i rak ryba.

Kiedyś była to właściwie jedyna taka praca w Polsce (w czasach komunizmu mało było prac o Napoleonie- właściwie dostępny był tylko Tarle, z tego co się orientuje). Dziś jest ich wiele- owszem- trudno się nie zgodzić. Jest w czym wybrać. Jednak Tarle to klasyka!

Można przeczytać nawet z samej ciekawości. Można poznać warsztat jego pracy jako historyka, spojrzeć inaczej na pewne fakty.

BTW- do mojej kolekcji przybyła książka: "200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży"- Andrzej Nieuważny, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Stępień, Lech Majewski. Przepiękne wydanie-książka prezentuje się znakomicie. Jak tylko przeczytam i obejrzę dokładnie każdą ilustrację i zdjęcie z lupą w ręku ;) , napiszę coś o tej książce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
: "200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży"- Andrzej Nieuważny, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Stępień, Lech Majewski.

To jest piękny przykład książki przybliżającej epokę w sposób profesjonalny . Pomysł takiego przedstawienia działań Napoleona w Wojnie Polskiej jest nowatorski a doskonałe ilustracje dodają całości niesamowitej wymowy. Piękny album :!:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Wow! :viva: ;) :dance: Adamie- mam nadzieję, że trzymasz rękę na pulsie i powiadomisz o tym wydaniu. Ciekawe kiedy Memoriał pojawi się na półkach w księgarni i w jakiej cenie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Podobno jeszcze w tym miesiącu a cenę obstawiałbym koło 60 zł, a dla dalszej informacji zajrzyj sobie Esterko na napoleon.gery.pl ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Dziś mamy 1 lipca. Czy widział ktoś "Memoriał" w księgarniach? Wczoraj nie widziałam tej książki- może za słabo szukałam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

„Swords Around a Throne Napoleon’s Grande Armee” świętej pamięci Johna Eltinga jest jak dotąd najlepszą pozycją analizującą Grande Armee Napoleona.

To Biblia Wielkiej Armii, licząca 767 stron, zawiera ona morze informacji pogrupowanych tematycznie, od piechoty, gwardii, jednostek cudzoziemskich, kawalerii, artylerii, pracy sztabów, organizacji sztabów, służb medycznych, przykładów z pól bitewnych itp. itd.

Nie znajdziemy w niej praktycznie żadnych zdjęć, tylko sam teks, analityczny bo stworzony przez jednego z najwybitniejszych znawców tej tematyki w XX wieku, wykładowcy Amerykańskiej West Point, Brytyjskiej Sandhurst czy Francuskiej The Ecole Speciale Militaire de Saint-Cyr.

Książkę skończyłem czytać jakiś tydzień temu i jestem przytłoczony tą masą danych, jestem pod wrażeniem sprawności tego genialnego narzędzia wojny, jakim była bez wątpienia Wielka Armia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
„Swords Around a Throne Napoleon’s Grande Armee” świętej pamięci Johna Eltinga jest jak dotąd najlepszą pozycją analizującą Grande Armee Napoleona.

Zapewne trudno zdobyć tę książkę.

Wracając do "Memoriału ze św. Heleny"- podobno wciąż się nie ukazał...Czy ktoś wie co z tą książką?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ostatnie wydanie książki Eltinga pochodzi z wydawnictwa Da Capo Press z 1997 roku.

O ile jest mi wiadomo, możesz zamówić sobie ją przez stronę empik.com

Co do „Memoriału...” to tylko tyle wiem co na forum napoleon.grey.pl: http://napoleon.gery.pl/ksiazki/tgw.php

Teoretycznie terminem wydania miał być czerwiec, teraz kończy się lipiec i ni widu nie słychu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A Albert Manferd - Napoleon Bonaparte znacie ta ksiazke? Jak ja oceniacie?

Z łezką wzruszenia w oku...Była to pierwsza książką o Napoleonie po jaką sięgnęłam. Za nią płaciłam kary w bibliotece, za przetrzymywanie właśnie tej książki :lol: Dziś mam swój egzemplarz.

Porządna książka, solidna, jednak miejscami może lekko nudzić. Jednak jest to pozycja, którą śmiało można polecić. Mówiliśmy o niej już w tym temacie:

Biografię Napoleona, którą ja przeczytałam napisał Manfred- jest to książka geniealna. Dużo szczegółów, porządna, łatwo się czyta- połyka wręcz, dokładne studium psychologiczne. Tak jak pisałam w jakimś temacie- Manfred upadek Napoleona czyni ciekawszym niż dni jego chwały. Pokazuje jakim był człowiekiem, jakie były jego troski, a jakie radości, jakie marzenia. Fantastyczna książka. Ciekawie mówi o blokadzie kontynentalnej, a zwłaszcza o kampanii rosyjskiej- Napoleon przeżywał ogromne rozterki- wyruszyć czy nie... Polecam tę książkę.
Czytałem i również polecam dobra książka choć może troszkę nudnawa momentami.
Ale Manfred pisze ciekawym językiem, pojawiają się ciekawe zwroty i określenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.