Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Aleksander Kunicki "Rayski"

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jedna z najciekawszych postaci PPP. Od 1 stycznia '43 roku szef wywiadu w oddziale "OSA" (późniejsza "Kosa 30"). Odpowiedzialny za rozpracowanie najgroźniejszych zbrodniarzy niemieckiego aparatu terroru z Kutscherą, Weffelsem i Koppe na czele. Po powstaniu w którym nie wziął udziału działał dalej. Po wojnie aresztowany i skazany na karę śmierci. Dzięki interwencji "Radosława" zostaje wypuszczony na wolność.

Jak oceniacie jego działalność jako dowódcy wywiadu "OSY"? Jak wypada to w porównaniu z jego pracą po powstaniu? Czy popełniał jakieś błędy w swojej pracy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iratus   

Witam!

Przyłączam się do powyższej prośby. Rozważam poważnie nadanie imienia Aleksandra Kunickiego oddziałowi organizacji, którą kieruję. Doszły mnie jednak słuchy, ze nie jest to postać krystalicznie czysta. Chodzi o jakieś przekłamania w jego wspomnieniach. Nie znam niestety szczegółów. Ktoś może powiedzieć coś więcej?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli chodzi o wspomnienia "Rayskiego" to najlepiej będzie chyba zajrzeć do recenzji pióra prof. Tomasza Strzembosza:

Strzembosz T., Aleksander Kunicki, Cichy front [w:] Rocznik Warszawski X, red. Grochulska B., Herbst S., Kazimierski J. i in., Warszawa 1971, s. 381-393.

Głównym zarzutem stawianym "Rayskiemu" w tej recenzji jest to, że z książki swojej chciał zrobić pracę popularnohistoryczną, zamiast wspomnień, czego należałoby się po nim spodziewać. Za dużo rzeczy spłyca, nie podaje szczegółów, które mogłyby być przydatne dla historyków, a które z racji pozycji jaką zajmował powinien znać. Pomija niepowodzenia, pewne historie "wygładza", za dużo w tym wszystkich tonacji bohaterstwa. Sporo miejsca Profesor poświęcił sprawie aresztowania członków "Kosy" w kościele św. Aleksandra, a konkretnie temu, czy zdrajcą mógł być, jak wskazał z całą stanowczością A. Kunicki, Stanisław Jaster "Hel".

Ale to wszystko są uwagi, które trudno uznać za odbiegające od normy, a już na pewno nie ma tam nic, co pozwoliłoby na powiedzenie, że Kunicki nie był postacią "krystalicznie czystą".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Po powstaniu w którym nie wziął udziału działał dalej. Po wojnie aresztowany i skazany na karę śmierci. Dzięki interwencji "Radosława" zostaje wypuszczony na wolność.

Jak oceniacie jego działalność jako dowódcy wywiadu "OSY"? Jak wypada to w porównaniu z jego pracą po powstaniu? Czy popełniał jakieś błędy w swojej pracy?

Zbyt mało ostatnio siedzę w Twoim dziale, Albinosie, az wstyd.

No szefem wywiadu był chyba dobrym. Wszak wystawił jednak Kutscherę?

A czy wiadomo, jak "wyślizgał" się z wpadki z kościoła św. Aleksandra?

P.S.

Czytam ostatnio płytę Łotfora. Z tego co zauważyłem, błędy sa tylko czasami i to raczej gramatyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zbyt mało ostatnio siedzę w Twoim dziale, Albinosie, az wstyd.

Ostatnio to i ja za mało siedzę w tym dziale ;)

A czy wiadomo, jak "wyślizgał" się z wpadki z kościoła św. Aleksandra?

W sensie jak wytłumaczył się, że do niej doszło? Do dzisiaj chyba nie udało się ustalić, w jaki sposób doszło do tamtych aresztowań. Wydaje się, że zawiniło przede wszystkim dowództwo oddziału. Tylu ludzi w jednym miejscu w jednej chwili? To przecież wystarczyło, żeby doszło do łapanki na tym obszarze i Niemcy powyciągali ludzi z kościoła. Nie byłaby nawet potrzebna zdrada. Gdyby obwiniano Kunickiego całe dowództwo musiałoby przyznać się do tego, że popełniło poważny błąd. Nie on jeden w końcu miał wpływ na to, co się stało. Warto przeczytać: http://wyborcza.pl/1,75480,9231742,Obrona__Hela_.html?as=1&startsz=x

Czytam ostatnio płytę Łotfora. Z tego co zauważyłem, błędy sa tylko czasami i to raczej gramatyczne.

No to ja się nie dziwię ;) Z czystej ciekawości, jest u whatfora biogram T. Wiwatowskiego? Coś mi się kojarzy, że kiedyś go widziałem, ale nie jestem pewien, a płytki niestety nie mam... A nie ukrywam, że z chęcią zobaczyłbym, co whatfor wyłowił o nim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Kunicki był funkcjonariuszem kontrwywiadu odpowiedzialnym za ten oddział-za wsypę "Osy"-"Kosy" i łamiące wszelkie zasady konspiracji zgromadzenie w jednym miejscu takiej ilości ludzi(w tym imiennie poszukiwanych) był więc współodpowiedzialny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

No proszę, miło zobaczyć na forum osobę spokrewnioną z tak znakomitą postacią jak "Rayski" :) Mam nadzieję, że będzie okazja do opowiedzenia paru historii dt. "Rayskiego".

Absolutnie nikogo nie wsypał.

Tego akurat nikt nie zarzuca mu. Chodzi bardziej o to, że był odpowiedzialny za wywiad, wobec czego - przynajmniej teoretycznie - powinien był zadbać o to, aby taka uroczystość była odpowiednio zabezpieczona. No ale nie znamy do końca przyczyn wpadki w kościele, wobec czego ciężko określić, w jakim stopniu "Rayski" popełnił błąd w tej sytuacji. Niestety, w konspiracji każde przeoczenie, nawet najdrobniejsze będące dziełem przypadku, mogło doprowadzić do tragedii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.