Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcin29

Krzysztof Kamil Baczyński

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Sądzę, że najlepiej to wyjaśni nam pewien użytkownik...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Podejrzewam, że to już widziałeś, ale na wszelki wypadek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kam...C5.9Amier.C4.87

Tak naprawdę poza tym, co zostało tu podane wiele nie znajdziesz. W pierwszych dniach sierpnia rejon placu Teatralnego nie był świadkiem jakichś szczególnych walk. Leżący nieopodal plac Bankowy, jak najbardziej, ale tutaj było w miarę spokojnie. Zdjęcia? Niewiele jego zdjęć widziałem w ogóle, a już z okresu Powstania żadnego. Nie było dane Baczyńskiemu wiele powojować wówczas.

Tak przez ciekawość, do czego potrzebujesz tych informacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Z dnia 1 VII 1944 roku zachował się rozkaz 42/44 podpisany przez Andrzeja Morro, dowódcę kampanii 2 batalionu "Zośka". punkt szósty dotyczy Krzysztofa Baczyńskiego: "Zwalniam z funkcji w kompanii 2: st. strz. pchor. Krzysztofa-Zielińskiego z powodu małej przydatności w warunkach polowych i proszę, aby objął nieoficjalne stanowisko szefa prasowego kompanii" Krzysztof nie skorzystał z propozycji Morro i na własną prośbę został przeniesiony do bratniego harcerskiego batalionu "Parasol", do plutonu podchorążego Morsa (Bogdana Czarneckiego), gdzie został jego zastępcą."- to informacje z książki "Żołnierz, poeta, czasu kurz..", wspomnienie Juliusza Bogdana Deczkowskiego. O ile dobrze kojarzę, jest to też zawarte w "Najnowszych dziejach Polski. 1939-1945", str 265.

W tejże książce, na stronie (jeśli ktoś ma) czytam: "Krążyła pogłoska, że Basia zginęła, spodziewając się dziecka..." -wspomnienie Hanny Zaniewskiej.

Czy ktoś mógłby potwierdzić lub obalić tą informację? Osobiście jestem bardzo ciekawa, czy to prawda...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

poczytałam jeszcze trochę i w książce Stefana Zabierowskiego pt. :"Krzysztof Kamil Baczyński. Biografia i legenda" znalazłam informacje dotyczące jego należności czy raczej współpracy z "Gozdawą". Czytam tu tak: "Krzysztof Baczyński otrzymał rozkaz stawienia się przy ulicy Focha. Tam zaskoczył go wybuch powstania. Krzysztof zebrał wokół siebie grupkę chłopców i wraz z nimi zameldował się u dowódcy oddziału "Gozdawa". "

(str 27). Informacja ta pochodzi z "Żołnierz, poeta, czasu kurz", wydanie z roku 1967 str 269, z roku 1979-str 362.

Dalej, w książce S. Zabierowskiego, str 31: "Baczyński też miał 2 pogrzeby. Jeden powstańczy w 1944r. i drugi- po ekshumacji w 1947r. Ten drugi pogrzeb pełen był tragicznych nieporozumień. Ich rezultatem stało się to, że na warszawskich Powązkach przez pewien czas były dwa groby Baczyńskiego. Jeden, w którym poeta- zgodnie z wolą rodziny- spoczywał obok żony Barbary, i drugi, wybudowany przez powstańców ze zgrupowania "Gozdawa", w którego ramach organizacyjnych podchor. "Krzysztof" walczył i poległ".

nie wiem już jak to rozumieć, najlepiej byłoby doszukać się szczegółów, w jakim czasie miałby należeć do "Gozdawy", a w jakim do "Parasola" (nie wiem jedynie, czy jest to możliwe!) i sprawdzić, czy daty, miejsca i ludzie się zgadzają. Nie wiem też ile w tym prawdy, książka wszak nosi tytuł "Biografia i legenda"...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I taki ironiczny chichot historii... w okresie aresztowań w tzw. sprawie "Zośki" (1948-1950) do mieszkania Feliksy i Ryszarda Drapczyńskich zawitali funkcjonariusze UB, poszukując ich zięcia... Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

:(

/W. Budzyński "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila", Warszawa 1998, s. 250/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I taki drobiazg rodzinny...

szereg wydań dzieł Baczyńskiego znamy doskonale, atoli czy znamy jedyny tekst, popełniony przez jego żonę?

A był to ważny tekst, w materii, którą bada Albinos, o kondycji psychicznej ludzi z konspiracji, ja wiem, że dla Albinosa to żadna nowość - ale może dla innych?

Gdzie i o czym zatem pisała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dobre pytanie: gdzie i o czym? Albinos nie będzie ukrywał, że nie zna odpowiedzi na żadne z tych dwóch pytań. Ale z chęcią dowie się co i jak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, to taki drobiazg...

tekst ukazał się w konspiracyjnej "Drodze" sygnowany pseudonimem: "Agnieszka Dembowa" pt. "Niedobra służba" (nr 3-4, 1944). Była to polemika-recenzja noweli Juliusza Garzteckiego pt. "Służba" (opublikowanej pod pseudonimem "Jerzy Wilczyński", "Droga", nr 2, 1944). Bohater opowiadania likwiduje swego przyjaciela, który okazał się kapusiem. Tytułowa służba ma charakter automatyzmu, pozbawionego osobistego, odpowiedzialnego przeżycia.

Baczyńska pisała o groźbie zaniku moralnej kontroli własnych czynów, o tym, że walka dla wielu stała się Wielką Przygodą, że popadali w niezdrową fascynacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.