Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Filomaci i Filareci

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Zapraszam do gorącej dyskusji o Filomatach i Filaretach, czyli, co to za organizacja, jakie miała cele, działalność, coś o przywódcach. Serdecznie zapraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Jaki wspaniały temat!

Filomaci- dosłownie z gr. "miłośnicy nauki"- przewodniczył Tomasz Zan. Członkiem był m.in. Adam Mickiewicz. Cele stowarzyszenia były społeczno-patriotyczne. W latach 1817-1823 toczono dyskusje o piśmiennictwie polskim i zagranicznym. Chcieli upowszechnić swe idee, co doprowadziło do powstania w 1820 r. Przekształcili się później w Filaretów (dosłownie "miłośnicy cnoty", była to głównie młodzież wileńska). W 1823 prowadzono śledztwo. Na czele stał Novosilcov. Tę młodzież tępiono jak tylko się dało...Nadany śledztwu rozgłos maił doprowadzić do dymisji Adama Jerzego Czartoryskiego z funkcji kuratora wileńskiego okręgu naukowego (doszło do tego w 1824 r.) oraz do zmiany polityki względem polskiej szkoły.

Ich idee były typowe dla romantyzmu. Młodzież ta znała doskonale swoją ojczyznę, interesowała się geografią i etnografią. Wiele o nich możemy dowiedzieć się na podstawie dokładnej analizy dzieł Mickiewicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Chcieli upowszechnić swe idee, co doprowadziło do powstania w 1820 r.

Do powstania Promienistych i Filaretów rzecz jasna ;P Poza tym, w 1819 powstała nowa gałąź tej organizacji - Związek Przyjaciół, który po przekształceniu w 1822 w Związek Filadelfistów - miał z założenia obejmować szersze kręgi niż dotychczasowe organizacje, lecz proces w 1823 położył kres wszystkim tym organizacjom.

Przekształcili się później w Filaretów (dosłownie "miłośnicy cnoty", była to głównie młodzież wileńska).

Nie tyle przekształcili się, ile powołali nową organizację. Filomaci i Filareci istnieli przez 3 lata równolegle.

Filomaci byli co prawda organizacją typu wolnomularskiego, lecz z masonerią nie mieli raczej zbyt wiele wspólnego. Poza tym, Filomaci byli organizację nastawioną głównie na samokształcenie, propagowanie idei patriotycznych i romantycznych, a także podjęcie o nich dyskusji. Filareci zaś byli organizacją bardziej zakonspirowaną, o bardziej sprecyzowanym i bardziej zdecydowanym nastawieniu na kwestie patriotyczne.

Liczę na odświeżenie tematu.

Pozdrawiam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Filomacie byli co prawda organizacją typu wolnomularskiego, lecz z masonerią nie mieli raczej zbyt wiele wspólnego. Poza tym, Filomaci byli organizację nastawioną głównie na samokształcenie, propagowanie idei patriotycznych i romantycznych, a także podjęcie o nich dyskusji. Filareci zaś byli organizacją bardziej zakonspirowaną, o bardziej sprecyzowanym i bardziej zdecydowanym nastawieniu na kwestie patriotyczne.

Masoneria to to nie była... :razz: Z wolnomularstwem wśród Polaków należy kojarzyć nazwisko Waleriana Łukasińskiego. To ten major założył w 1819 Wolnomularstwo Narodowe. Potem przeorganizował Wolnomularstwo Narodowe w Towarzystwo Patriotyczne. Ciekawa sprawa i ciekawa postać, ale to już OT :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.