Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że sporo zdjęć krąży po internecie z kampanii w 1939 roku, ale czasem można znaleźć bardzo interesujące i rzadko spotykane. Ja osobiście uwielbiam stare zdjęcia i je kolekcjonuję, jednakże dostęp jest słaby. Zachęcam do umieszczania tu linków do ciekawych zdjęć z kampanii, ogólnodostepnych lub Waszych własnych kolekcji.

Dla przykładu znalazłem bardzo ciekawe zdjęcie z 20-21 września, niemieckich jeńców w polskiej niewoli ;)

2120sept1939qp0.th.jpg

A tu jeszcze zdjęcie przedwrześniowej piechoty.

scan10907pd9.th.jpg

I "nowoczesny" Wehrmacht ;)

scan10936ux9.th.jpg

scan10919yj2.th.jpg

0s7lchi2.th.jpg

Tu wprawdzie trochę później, ale...

A to nasi zadziałali ;)

159apmc1.th.jpg

Zachęcam do podzielenia się zbiorami, zdjęcia naszej armii sprzed wojny też mile widziane :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Świeżo wzięci do niewoli żołnierze niemieccy po jednej z walk na warszawskiej Pradze:

jecy2lx0.jpg

"Der Feind warf nicht mit Eier" - "Wróg jajkami nie rzucał":

panz_wrak_5.jpg

Pod Andrzejewem - 76. Pułk Piechoty (Zmotoryzowanej) - zdjęcie zrobione 23.9, ale groby stały tam od zakończenia bitwy o miejscowość:

andrz.jpg

KIA z 3 kompanii 3. Pułku Czołgów z 2. Dywizji Pancernej - 17 nazwisk:

l0307611.jpg

Gdzieś pomiędzy Kolbuszową i Sędziszowem - 8.09.1939 - zbiorowy grób dla 12 poległych w tej walce żołnierzy z 2. kompanii 2. Kradschutzen Batallion (2. Dywizja Pancerna):

kradmus5620webpq7.jpg

kradmus59_web.jpg

Wysoka - drugi dzień bitwy - groby z 2. Dywizji Pancernej:

wysoka1sz3.jpg

Kolejne groby i kilka fotek wraków:

wysoka2fb9.jpg

Pz.35t ostrzelany z Urugwajów:

15_1_b.jpg

Czołg Pz.I wyeliminowany UR-ami i z armatki p-panc 37mm (np. trafienie obok krzyża):

b2eb_3.jpg

Headshot:

kula11tt8.jpg

Zdjęcie dosyć drastyczne - Pz-II numer 145 uszkodzony w centrum Mszczonowa. Jako ciekawostkę dodam, że stał tam jeszcze w listopadzie 1939:

pzkfw2zniszczonywmszczofc2.jpg

4 IX 1939 - na wschód od Radomska, zmotoryzowany oddział niemieckiego XVI Korpusu Pancernego po jednym z nalotów polskich bombowców:

radomsko1zi0.jpg

Warszawska Ochota - ok. godziny 17:15 8 IX wysunięte czołówki 35. Pułku Czołgów z 4. Dywizji Pancernej generała Reinhardta dotarły do przedmieść Warszawy i przystąpiły do szturmu stolicy z marszu - tutaj widzimy zniszczony motocykl a w nim dwóch motocyklistów - śmiertelnie trafiony i ranny, dookoła sanitariusze, w tle wycofujące się oddziały niemieckie:

motcw6.jpg

Oberleutnant Oskar Wilhelm Karl Hans Cuno z dynastii Hohenzollernów - Prinz von Preußen - poległ nad Widawką pod Szczercowem w dniu 5.09.1939:

oskarprinzvonpreubenbfl3.jpg

Cmentarz niemiecki z września 1939 gdzieś w Polsce:

groby_1.jpg

Niemiecki Pz-38(t) zniszczony przez polską armatę przeciwlotniczą 40mm - o skutecznym używaniu armat plot. w walce z czołgami pisze Piotr Zarzycki w "Południowym Zgrupowaniu Armii Prusy":

podziurawionyjakserys6.jpg

"Nasz samochód pancerny (...) - pół godziny po przekroczeniu granicy został trafiony przez polską armatkę przeciwpancerną i wypalił się. 2 z 4 członków załogi przeżyło":

spw_zerst._sphpanzer_polenfeldzug_tank_polen.jpg

spw_zerst._sphpanzer_polenfeldzug_tank_polen__opis.jpg

[ Dodano: 2008-05-20, 23:09 ]

Kolejne fotki:

Polscy żołnierze zabici pod Burakowem:

zabicipodburakowemna0.jpg

Tankietka:

14438oq9.jpg

14440jd0.jpg

Zdjęcie często mylnie podpisywane jako zrobione pod Kutnem lub pod Radomiem - w rzeczywistości to Serokomla, 6 października 1939 - mam jeszcze drugie z tego samego miejsca i dnia (jest ten młyn):

14439ce7.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne zdjęcia mateusz009!!! Bardzo dobrej jakości, nigdy ich jeszcze nie widziałem, dobra robota :thumright:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć naszych jednostek zmotoryzowanych:

06927fbfa2d21732m.jpg

56a7ef1f5cbda839m.jpg

c937b1e26164ce6cm.jpg

eaf809f7cbcdd923m.jpg

5088be5e0af126fcm.jpg

Zdjęć naszych jednostek zmotoryzowanych dużo nie ma więc każde jest dla mnie, miłośnika polskiej motoryzacji z czasów II RP, cenne jak żadne inne :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Numerując zdjęcia Mateuszu od góry, od jedynki. Pierwsze jest dość powszechnie znane, na drugie i ostatnie już się gdzieś napatoczyłem (ale nie mam, tak więc dzięki). Natomiast trzecie i czwarte widzę po raz pierwszy. Przedostatnie to po prostu bomba i rewelacja, czad, cud miód i orzeszki :rolleyes:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od góry:

1 fotka pokazuje gen. Maczka, który prawdopodobnie wizytuje oddziały 10 BK;

2 fotka przedstawia żołnierzy 10 Brygady Kawalerii podczas ćwiczeń;

3 fotka pochodzi z ilustrowanego magazynu wydanego w czasie wojny na temat walk w Polsce;

4 fotka to również 10 BK;

5 natomiast przedstawia nasze jednostki pancerne wkraczające do Zaolzia (jakby ktoś nie rozpoznał czołgu to Vickers E)

Edytowane przez mateusz009

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jako że 10BK to mój konik ....

4 fotka to również 10 BK;

Polemizowałbym. Z chwilą jej powstania (marzec 1937r.) obydwa jej pułki kawalerii (24 pu i 10 psk) wyposażono w niemiecki hełmy wz.16 (tzw. "rogacze" - mam ich dwie sztuki). Natomiast przedstawieni tu zmotoryzowani żołnierze mają na głowach hełmy kawaleryjskie wzoru francuskiego (tzw. "adriany") ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.