Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Czy też uważasz, że oskarżenia co do podatków były "dęte"?

Uważam, że były przesadzone. Na pewno nie stanowiły podstawy to wydania wyroku śmierci.

A już najgorzej świadczy to o tych, którzy uważali się za "obrońców praw człowieka i nietykalności osobistej", że wbrew swoim szumnym deklaracjom postanowili zabić tak zasłużonego człowieka.

A zatem co twym zdaniem było jednak konieczne?

Nieliczenie się z oporem wobec budowy przemysłu wojennego i wobec zniesienia niewolnictwa we francuskich koloniach. Oczywiście mam na myśli, że konieczne wobec zaistniałej wówczas sytuacji (wojna koalicji z Francją), a nie konieczne w ogóle. Nie była to bynajmniej "konieczność dziejowa".

jest różnica pomiędzy władcą absolutnym, a ciałem przedstawicielskim co do zakresu władzy i jej charakteru.

Owszem, jest różnica. A w kontekście rewolucji, napisałem o tym w stosownym temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że były przesadzone. Na pewno nie stanowiły podstawy to wydania wyroku śmierci.

A już najgorzej świadczy to o tych, którzy uważali się za "obrońców praw człowieka i nietykalności osobistej", że wbrew swoim szumnym deklaracjom postanowili zabić tak zasłużonego człowieka.

(...)

W jakim zakresie przesadzone, a w jakim zasadne. Ja nie jestem znawcą tych czasów zatem mógłbyś mi to wyjaśnić?

Bo skoro były przesadzone; jak sam stwierdzasz; to znaczy, że była podstawa, ale twym zdaniem wyrok był nieadekwatny do winy.

Trochę konkretów bym poprosił o jego działalności na niwie podatkowej.

Uważam, że były przesadzone. Na pewno nie stanowiły podstawy to wydania wyroku śmierci.

A już najgorzej świadczy to o tych, którzy uważali się za "obrońców praw człowieka i nietykalności osobistej", że wbrew swoim szumnym deklaracjom postanowili zabić tak zasłużonego człowieka.

(...)

Czyli jak jest zasłużony; jak rozumiem; to nie powinien być poddany takim oskarżeniom i wyrokowi.

Zdaniem użytkownika Fingolfin bycie zasłużonym naukowcem zwalnia z ewentualnej winy, rozumiem, że ci co nie byli wybitnymi naukowcami... temu nie podlegają... chłop z Wandei raczej nie zajmował się mikrobami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W jakim zakresie przesadzone, a w jakim zasadne.

Wielu ludzi w pierwszej połowie lat 90. XVIII w. nienawidziło Lavoisiera jako dzierżawcy podatków, gdyż na tym stanowisku dokonywał jakichś malwersacji finansowych. Ale malwersacje finansowe nie są moim zdaniem podstawą do wydania na kogoś wyroku śmierci.

Zdaniem użytkownika Fingolfin bycie zasłużonym naukowcem zwalnia z ewentualnej winy, rozumiem, że ci co nie byli wybitnymi naukowcami... temu nie podlegają

Nic takiego nie napisałem, nie imputuj mi nie moich stwierdzeń. Lavoisier był winny, ale powinien był dostać łagodniejszą karę niż czapę - np. grzywnę, więzienie, prace społeczne.

A inna rzecz, że zgilotynowanie Lavoisiera było stratą samą w sobie. "Wystarczyła chwila, by obciąć tę głowę, a możliwe, że i przez następne sto lat nie pojawi się taka druga". Zbyt surowy wyrok to jedno, z strata wybitnego naukowca to drugie - a gdy to zsumować, strata i ból są podwójne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wielu ludzi w pierwszej połowie lat 90. XVIII w. nienawidziło Lavoisiera jako dzierżawcy podatków, gdyż na tym stanowisku dokonywał jakichś malwersacji finansowych. Ale malwersacje finansowe nie są moim zdaniem podstawą do wydania na kogoś wyroku śmierci.

(...)

Tylko, że to jest uprawianie ahistorycyzmu.

Dziś rzeczywiście nie skazujemy na śmierć; na ogół (vide: Chiny); za wykorzystywanie swej pozycji w strukturach fiskalnych państwa.

Tylko, że kolegi zdanie obecne nijak się ma do ówczesnej praktyki.

Nic takiego nie napisałem, nie imputuj mi nie moich stwierdzeń. Lavoisier był winny, ale powinien był dostać łagodniejszą karę niż czapę - np. grzywnę, więzienie, prace społeczne.

Kolejny ahistorycyzm, nie wiem jak to objaśnić koledze, ale wtedy nie istniały prace społeczne.

:o

A już najgorzej świadczy to o tych, którzy uważali się za "obrońców praw człowieka i nietykalności osobistej", że wbrew swoim szumnym deklaracjom postanowili zabić tak zasłużonego człowieka

Czy to, że był zasłużonym coś zmienia?

Jeśli - nie, to po co o tym wspominać.

Jeśli tak... to są równi i równiejsi względem gilotyny?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Jakobini prowadzili swój terror głównie z powodu tego, że pomagało im to w utrzymaniu władzy, ponieważ jeśli społeczeństwo jest zastraszone to się nie sprzeciwia. Do prowadzenia terroru, jakobini wykorzystywali obsadzone przez swoich stronników instytucje : Komitet Ocalenia Publicznego, Komitet Bezpieczeństwa Powszechnego oraz Trybunał Rewolucyjny. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.