Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Sposoby ochrony piechoty przed jazdą

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

A ja natknąłem się na coś takiego:

w recenzji książki Jarosława Wojtczaka ("Naseby 1645") na łamach "Mazowieckich Studiów Humanistycznych" (2003, 9, nr 1-2, s. 246) recenzent Robert Kisiel wytyka właśnie autorowi że błędnie przyjmuje, iż "świńskie pióra" były wbijane w ziemię, jak sam koryguje - ich użycie polegało na krzyżowaniu krótkich spis.

A ja na instrukcją pruską z 1734 roku. Potwierdza to co pisze Kisiel. Kozły hiszpańskie przed frontem batalionu mocno wbite w ziemią a "świńskie pióra" (Schweinsfedern) na flankach batalionu powiązane ze sobą (aneinander hangen). Ale czy te spisy były takie krótkie? Na jedne świńskie pióro przypadało dwóch ludzi (16 Grenadiers mit 8 Schweinsfedern) ! No i jak powiązane? W postaci wielkiego jeża?

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Monteusz   

Witam

Półtora roku po ostatnim poście ale wcześniej tego forum nie znałem. Jestem nowy, daleko mi do Waszej wiedzy i trochę się boję zbłaźnić, ale nigdzie nie znalazłem informacji na temat tego co mnie interesuje a mieści się w ramach tego tematu. Mianowicie chodzi mi o broń pokazaną w filmie "Bitwa pod Wiedniem" (jeśli już ktoś z Was poczynił taki błąd jak ja i to obejrzał) to znajdzie scenę, w której cesarska piechota wyrzuca przed siebie kule zaopatrzone w 4 długie kolce tak, że jakby to nie upadło, to zawsze jakiś kolec jest skierowany w górę. Pytanie brzmi co to za broń?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podobno było coś takiego-Naronowicz opisywał w swoim traktacie, czośnik się to nazywało. Problem w tym że czośnikiem nazywano też kozioł hiszpański, tak np. było pod Kliszowem anno 1702. Użycia tego ćzośnika z 4 kolców w jakiejś bitwie nie znam, nie znam też żadnego argumentu źródłowego na ich użycie pod Wiedniem. Jeśli już to zapewne użyto tak zwyczajne kozły hiszpańskie.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.