Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Często czytając książki o średniowieczu spotykałem się z Katarami.Wiem o nich nie wiele.W Wikipedii napisane jest ,że byli chrześcijanami ,ale przez kościół katolicki uważani za heretyków i urządzono przeciwko nim krucjaty.Więc kim oni byli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

http://www.bog.org.pl/biblioteka/recenzje/...ie/katarzy.html

Na przyszłość nie polecam za bardzo opierać się na wikipedii. A w internecie sporo znajduje się informacji o katarach. (nie-wikipedowskich informacji ;P )

PS: tę stronę znalazłem poprzez wpisanie w google.pl słowa "katarzy". :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
.Wiem o nich nie wiele.

Polecam "Manicheizm średniowieczny" Runcimana. Co prawda do rozdziału o katarach jeszcze nie doszedłem (jestem przy patarenach), ale trudno odmówić temu panu profesjonalizmu w tym o czym pisze.

Sam, jak przeczytam, to pewnie co nieco tu naskrobię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Cóż ja mogę polecić Albigensi i katarzy - Fernand Niel, czytałem to jak byłem na pierwszym rocku studiów i o ile pamiętam to dosyć interesująca lektura, niestety już z niej niewiele pamiętam, ale może warto byłoby trochę odświeżyć widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
byli chrześcijanami ,ale przez kościół katolicki uważani za heretyków [...].Więc kim oni byli?

Jedno nie wyklucza drugiego. Za heretyka można było zostać uznanym negując jakiś dogmat wiary choćby dziewictwo Maryi po urodzeniu Chrystusa. Nie wierząc w ten dogmat nadal jest się chrześcijaninem, ale przez kościół zostaje się uznanym za heretyka, to samo jest z Katarami – chrześcijanie i heretycy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Wiecej. Aby byc heretykiem, trzeba najpierw byc chrzescijaninem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Wiecej. Aby byc heretykiem, trzeba najpierw byc chrzescijaninem.

Nie do końca. Przykład: Jezus nie był chrześcijaninem. Był Żydem, a mimo to Sanhedryn wyklął go za heretyka (choć nie nazwał go tak, bo heretyka nazwę wymyślili dopiero chrześcijanie).

Również w innych religiach pojawiały się i pojawiają herezje i sekty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Wiecej. Aby byc heretykiem, trzeba najpierw byc chrzescijaninem.

I to na dodatek bardzo wierzącym i pragnącym zmian chrześcijaninem (bo skoro mowa o kaKarach to pozostajemy w tym kręgu) bo ktoś kto ma obojętny stosunek do wiary nigdy nie będzie starał się zmienić czegoś na lepsze (o ile nie faktycznie to na pewno w swoim mniemaniu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(choć nie nazwał go tak, bo heretyka nazwę wymyślili dopiero chrześcijanie).

I to wszystko tłumaczy. :)

Również w innych religiach pojawiały się i pojawiają herezje i sekty.

Odstępcy od wiary.

Ale tu rozmawiamy o Katarach i Chrześcijaństwie.

Kiedy Żyd mógł zostać heretykiem?

Gdy dobrowolnie przyjął chrzest a potem wrócił do swojej wiary. Dobrowolność chrztu uznawano, kiedy niezbyt głośno protestował, gdy zanurzano go w chrzcielnicy a zawsze można było uznać, że jego krzyki były za mało przejmujące.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   
.Wiem o nich nie wiele.

Polecam "Manicheizm średniowieczny" Runcimana. Co prawda do rozdziału o katarach jeszcze nie doszedłem (jestem przy patarenach), ale trudno odmówić temu panu profesjonalizmu w tym o czym pisze.

Wiem że trochę nie na temat, ale mam pytanie: czytałeś może jakieś inne lektury Runcimana? Byłoby coś godnego polecenia tego autora? Chętnie poczytałbym jego książki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Katarzy to byli heretycy,a nawet nie tyle heretycy co pospolici zbójcy.

Dla mnie to brednia, ale moze to autor rozwinie i - z sensem - uzasadni?

Ach.. Chyba to jednak tylko atak UFO, post pierwszy i jedyny. Nie ma co liczyc na argumentacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Katarzy to byli heretycy,a nawet nie tyle heretycy co pospolici zbójcy.

Raczej nie. W przeciwieństwie do większości katolików (a zwłaszcza duchowieństwa) naprawdę wyznawali swe doktryny i starali się osiągnąć doskonałość duchową (słynny wśród średniowiecznych herezji podział na "doskonałych" i "wiernych"). Mimo swej surowości potrafili przeciągnąć na swoją stronę chłopstwo, czy to nawet możnowładców i szlachtę południowej Francji! To w jaki sposób rozprawiono się z katarami świadczy raczej o tym, że to ci baronowie i szlachta Północy byli większymi zbójcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Z drugiej strony, Katarski antysemityzm byl znacznie silniejszy, bo popedzany teologia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Tyle że za to, to katarzy mogliby zostać pochwaleni przez samego papieża :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.