Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jawi się wam ta postać? Genialny strateg czy może wódz, który nie potrafił się zatrzymać oraz uchronić przed wojną na dwa fronty? Wreszcie sprawa Polski, czy naprawdę leżała mu na sercu, czy tylko chciał z niej czerpać korzyści i wykorzystać niepodległościowe dążenia Polaków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Moim zdaniem sprawa Polski była "zagrywką" polityczną - Napoleon potrzebowal żołnierzy i wsparcia ludności cywilnej w marszu na Moskwę .... dostał to co chiał samymi zapewnieniami i utworzeniem ksiestwa .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Osobiście podziwiam Napoleona. Wiem o nim pewnie tyle, ile przeciętny człowiek, zatem - niewiele. Dziwiły mnie zawsze republikańskie poglądy współczesnych Francuzów umniejszające rolę Bonapartego jaką odegrał w kształtowaniu Europy początku XIX w. Właśnie Francuzi powinni być dumni z tej postaci. Cenię go za to, że przyczynił się w dużej mierze do powstania egiptologi, gałęzi wiedzy, która pochłonęła mnie bez reszty. I choć na fregacie Muiron (chyba taka była nazwa tego okrętu...) odpłynął po przegranej bitwie pod Abukirem do Europy (by tam święcić tryumfy) to zalążki egiptologii gwałtownie zaczęły się rozwijać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że wiele osób go podziwia, czy ma go za idola ; ) Jednak popełnił kilka błędów, a największy to źle przygotowana Kampania na wschodzie. Francuzi walczyli w letnich mundurach, bo nikt nie zabrał zimowych :!: Był nie tylko świetnym żołnierzem czy politykiem, ale również światłym umysłem czego przykładem może być jego Kodeks Cywilny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kot   

Bonaparte był świetnym strategiem bitewny. Urodził sie w 1769 roku na Korsyce, miał dwadzieścialat jak zaczął swą przygodę podczas rewolucji francuskiej. W swej młodości zadziwiał prowesorów i uczonych swą inteligencją i wiedzą. W 1799 9 listopada został dowódcą wojskowym Paryża :592: . Ta pozycja pozwoliła mu zbrojnie zdobyć parlament i zostać jednym z trzech konsuli, a później cesarzem Francji. Stworzył nowoczesną administracje i ujednolicił prawo tworząc kodeks Napoleona. Podpisał Konkordat z kościołem(stolicą apostolską) :564: Stworzył nową Arystokrację. By uwiarygodnić zakładaną przez siebie dynastię starał się o zawarcie związku małżeńskiego z Habsburżanką. Odnosił świetne zwycięstwa min. pod Austerlitz w 1805. Zdobywał nowe terytoria i powiększał granice Francji. Dzięki niemu w 1807 powstało Księstwo Warszawskie. W końcu nadszedł jednak kres jego osiągnięc i podbojów, Gdy wytoczył wojnę z potężną Rosją i pomimo wygranej pod Borodino nie uniknął klęski. W 1813 doszło do bitwy narodów pod Lipskiem. Podczas tej trzydniowej bitwy armia wielkiego wodza została pobita. po tak wielkiej klęsce napoleon abdykował. Klęska bitwy pod Waterloo ostatecznie położyło kres panowaniu Bonapartego. pokonany został wysłany na wyspę św. Heleny, gdzie zmarł.

To był tylko załążek wiedzy o Napoleonie Bonapartym, rozwijajcie go, w końcu to był wielki człowiek i jeden z najwybitniejszych strategów. :568:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gd przygotowywano się do inwazji na GB wkryto domniemany spisek na życie Napoleona, wtedy Senat zaproponował wprowadzenie dziedzicznej monarchii - Napoleon oczwiście nie odmówił. Jego rodzina rządziła w Hiszpanii, Holandii, Westfalii i Neapolu. Odniósł piękne zwycięstwa pod Ulm i Austerlitz. Po pokoju w Preszburgu zyskał od Austrii Wenecję i Dalmację. Doprowadził do rozwiązania Rzeszy Niemieckiej. Pokonał Rosjan pod Frydlandem zmuszając ich do podpisania pokoju w Tylży, w którym Rosja de facto uznawała dominację Francji w Europie. Francja w 1812 r. powiększyła swe terytorium do 750 tys. km². Jak na jednego człowieka w tak, krótkim czasie to nie mało :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, te bitwy pod Ulm, Austerlitz, Iławą pruską, Frydlandem, to było coś. Później pokój w Tylży. Szkoda mi go tylko gdy poległ w 1815 r. pod Waterloo. JEgo historia jest bardzo ciekawa. Nie chę mi się tutaj pisać całej jego historii. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Harcerz   

Napoleon Bonaparte był wspaniałym strategiem co udowodnił w wielu bitwach. Miał ogromny dar przekonywania ludności do słuszności jego działań, Mimo zmęczenia i głodu jego żołnierze po jednym jego słowie stawali na równe nogi i byli gotowi do walki. Podbił on wiele państw ówczesnej Europy. Gdyby nie próba pokonania Rosji jego losy mogły by się potoczyć zupełnie inaczej. I może Polska nie musiała by czekać 123 lat na odzyskanie niepodległości...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lex87   
Napoleon Bonaparte był wspaniałym strategiem co udowodnił w wielu bitwach. Miał ogromny dar przekonywania ludności do słuszności jego działań, Mimo zmęczenia i głodu jego żołnierze po jednym jego słowie stawali na równe nogi i byli gotowi do walki. Podbił on wiele państw ówczesnej Europy. Gdyby nie próba pokonania Rosji jego losy mogły by się potoczyć zupełnie inaczej. I może Polska nie musiała by czekać 123 lat na odzyskanie niepodległości...

To 123 lata to liczenie umowne ,ale to jest pomysł na nowy temat .

Stworzył Kodeks prawny .Tam gdzie doszedł nie można było wracać już do feudalizmu i na zawsze ginął , to on niósł przez całą Europe i głosił takie wartości rewolucji Francuskiej [od1789] jak wolność , równość i braterstwo.Sprzedał Luizjane Usa , żeby mieć środki na wojne i uważał te tereny za zbędne.Był pierwszym cesarzem Francuzów i ucieleśniem dumy Francuzów - "100 dni Napoleona" .Przyczyna istnienia takiego wydarzenia jak Kongres Wiedeński. Zginął na wyspie Świętej Heleny , możliwe , że został otruty.

I coś patriotycznego i odnośnie nas. To on docenił polskiego żołnierza i sprawę Polską. Dał Polakom namiastkę wolności - W.M. Gdańsk , Księstwo Warszawskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zreformował i zreorganizował administrację państwową czy zarządzanie państwem. Stworzył Kodeks Prawny. Zawarł konkordat z Kościołem i przyłączyłdo Francji szereg licznych terytorium. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie akurat to on jest idolem. Dla mnie był wspaniałym wodzem i strategiem, co prawda popełnił trochę błędów, jednak patrząc na całą jego karierę te minusy są prawie nie zauważalne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Davout   

Jestem jego idolem i mam wyrobione zdanie na temat jego naprawdę wielkiej osoby - mały wzrostem - wielki duchem.

Napoleon I Bonaparte to wielki wódz i strateg, dla wielu europejskich państw wczoraj i dzisiaj jest tyranem, dla Francuzów i Nas,...... człowiekiem naprawdę wielkim. Nasze słowa hymnu wspominają o nim, co jest bagatelnie ważną rzeczą, ,,Dał Nam Przykład Bonaparte Jak Zwyciężać Mamy''. Uzdolniony także politycznie, jego dążenia przedstawiały pokój i sprawiedliwość na świecie, ale to nie znaczy, że nie miał zapędów imperialistycznych ;) . Wprowadzał do podbitych państw doskonały, jak i zaawansowany Kodeks Napoleoński. Zniósł pańszczyznę. Choć jego postępowania wobec Polski były nie najlepsze, dużo dla niej zrobił, dał jej te 25 Lat życia jako Polski (polityka Rosji zmusiła go do nazwania naszej ojczyzny Księstwem Warszawskim). Dużo jego zalet jest. Te błędy w Rosji, zgadzam się z przedmówcą - zdecydowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Wielki i ambitny plan Napoleona obejmował podbicie kolonii angielskich w Indiach!

Były to plany na przyszlosc , zalozenia po podbiciu Egiptu i podporządkowania Bliskiego Wschodu. CHciał by w Indiach wybuchło powstanie przeciwko anglikom a Francja w tym czasie doszła lądem do Indii i podbila je.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Jestem jego idolem i mam wyrobione zdanie na temat jego naprawdę wielkiej osoby - mały wzrostem - wielki duchem.

Nooo... to powód do dumy. A skąd dowiedział się o istnieniu waszmości?

Co do sprawy Polskiej - wydaje się, że lubił Polaków i Polskę, ale przede wszystkim dbał o interes Francji - nie można go za to winić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jego wielkim fanem jak Davout;) ale jego dokonania budzą uznanie. Oprócz zasług dla Polski (nadanie konstutucji) w pewnym okresie swojego panowania wygrywał wszystko co bylo do wygrania i ze wszystkimi. To budzi podziw. Zreformował też wojsko, z tego co pamiętam to on wprowadził podział na pułki, kompanie, dywizje itd. jednak atak na Rosję nie był niestety jego najlepszym posunięciem, 600 tysieczna armia wróciła rozbita, pokonana i niezdolna od walk na dużą skalę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.