Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Który karabin uznajecie za najlepszy?

Który karabin uznajecie za najlepszy?  

46 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Springfield M1903
      1
    • Arisaka 30
      2
    • Moschetto Modello 1891
      0
    • Lee-Enfield Mk II
      5
    • Lebell M1886
      0
    • Lebell-Berthier 1907/15
      0
    • Mauser Gewehr 1898
      8
    • Mosin-Nagant 1891
      3
    • Mannlicher-Carcano 1891
      2
    • Lee-Enfield Mk III Short Magazine
      4
    • Infantry Rifle Model 1889
      0
    • Enfield M1917
      3
    • Inny jaki?
      2


Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Na to pytanie nie da się niestety odpowiedziec jednoznacznie. A dlaczego?

Wszystkie te karabiny spełniały takie samo założenie taktyczne. Mimo różnic w amunicjii/ kalibrze, to była taka sama broń.

A ze względów estetycznych, zawsze podobał mi się Mauser.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Cytat z klasyka:

"radomski mauser nie klekotał, ale panie rotmistrzu, tu piasek się sypnie i on dalej działa"

No mniej więcej.

Obydwa karabiny miałem w ręku, no nie strzelałem :evil: ale Mauser lepiej Leży

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie widiowy, to brzmiało tak:

''Klekoce. Radomski mauzer nie klekotał''

''Ale tu, to i piaskiem sypnę, chocby i garśc, potrząsnę, a będę i tak strzelał''

Ja również miałem obydwa w ręku, ba, z Mausera nawet strzeliłem parę razy. Ale Mosin miał to do siebie, że jego prosta konstrukcja pozwalała go używac w każdej pogodzie, podczas gdy niemiecki Mauser odkształcał się, rozkalibrowywał i rdzewiał, natomiast Mosin ze swoją prostą konstrukcją, mimo iż mniej celny, nie odkształcał się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Mosin, gdyż konstrukcją prostą był, a zawsze spełniał te same warunki taktyczne.

A i tak wszystko zależy od strzelca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Różnie bywało, czasem i najgorszy strzelec potrafił byc dobry z dobrym karabinem, a najlepszy strzelec ze złym karabinem- gorszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A mógłby ktoś scharakteryzować te karabiny? Bardzo ładnie proszę. Bo nie znam się na nich, a poznając ich ogólną charakterystykę i wykorzystanie, mógłbym wypowiedzieć się w tym temacie (podobnie z tematem o pistoletach). Z góry wielkie dzięki! :] :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Stawiam na Mauser Gewehr 1898. Tak zastanawiałem się nad Springfieldem, ale jednak Mauser.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Moj typ to zdecydowanie SMLE Mk. III.

W porownaniu z Mauserem mial duzo wyzsza celnosc na odleglosciach powyzej 100 metrow. Dziwny kaliber procentowal jeszcze w Afganie: przebijal radzieckie kamizelki jak tralala.

Bardzo porzadna bron.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W 1886 roku do uzbrojenia armii francuskiej przyjęto karabin Lebel Mle 1886. Był to pierwszy karabin zasilany amunicją elaborowaną prochem bezdymnym. Proch bezdymny spalając się wytwarza dużo mniejszą ilość cząstek stałych niż proch czarny. Jego zastosowanie pozwoliło zmniejszyć kaliber do 8 mm (starsze francuskie karabiny miały kaliber 11 mm). Pociski kalibru 8 mm miały większą prędkość wylotową i bardziej płaski tor lotu dzięki czemu były celniejsze.

Karabin Mle1907 był indywidualną bronią powtarzalną. Zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Ryglowanie za pomocą dwóch rygli (trzecim pomocniczym ryglem była rączka zamkowa). Zasilanie ze stałego magazynka pudełkowego ładowanego symetrycznymi ładownikami trójnabojowymi. Przyrządy celownicze składały się z trójkątnej muszki i celownika ramkowo-schodkowego. Broń była wyposażona w bagnet czworograniasty Mle1886 mocowany przy pomocy rękojeści.

Karabin No4 Mk I był indywidualną bronią powtarzalną. Zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Ryglowanie za pomocą dwóch rygli umieszczonych w tylnej części trzonu. Zasilanie ze wymiennego magazynka pudełkowego o pojemności dziesięciu naboi. Przyrządy celownicze składały się z muszki i celownika ramkowego z dwoma przeziernikami. Przy złożonej ramce używa się przeziernika stałego (nastawa bojowa), po podniesieniu ramki widoczny staje się drugi, regulowany przeziernik. Broń była wyposażona w bagnet Mk II mocowany pod lufą.

Mod. 91 używał nowoopracowanych naboi kalibru 6,5x52 mm. W 1938 zaprojektowaną odmianę tej broni jako karabinek z amunicją 7,35x51 mm (M38) jednak w 1940 powrócono do kalibru 6,5 mm, a karabiny M38 przebudowano przystosowując do zasilania amunicją 6,6 mm (wersja M 91/38). Można było doczepiać celownik optyczny.

Arisaka Meiji 30-Shiki był bronią powtarzalną, z zamkiem czterotaktowym. Zamek wyposażony w dwa rygle. Karabin wyposażony był w bezpiecznik blokujący zamek i iglicę. Bezpiecznik miał postać haka znajdującego się w tylnej części zamka. Zasilanie ze stałego, pięcionabojowego magazynka. 30-Shiki był wyposażony w łoże i kolbę drewniane, z integralnym chwytem pistoletowym. 30-Shiki był wyposażony w mechaniczne przyrządy celownicze składające się z z regulowanego celownika (z trójkątną szczerbiną) i muszki.

Karabin M1903 posiada zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Trzon zamkowy wyposażony jest w rączkę zgięta do dołu. Kurek jest połączony na stałe z żerdzią sprężyny iglicy. Jest z tyłu zakończony gałką, umożliwiającą jego napięcie bez otwierania zamka. Zasilany jest magazynkiem o pojemności 5 nabojów. Lufa gwintowana, posiada 4 bruzdy lewoskrętne o skoku 254 mm.

Mosin-Nagant 1891. Karabin wzór 1891 jest indywidualną bronią powtarzalną. Zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Zasilanie ze stałego magazynka o pojemności 4 naboi (piąty nabój z łódki wprowadzany jest do lufy[4+1]). Zastosowano rozdzielacz uniemożliwiający podanie więcej niż jednego naboju na drogę zamka. Przyrządy celownicze składały się z trójkątnej muszki i celownika ramkowo-schodkowego. Broń była wyposażona w bagnet czworograniasty wz. 1891 mocowany przy pomocy tulei.

Enfield, z reguły te karabiny miały zbliżoną do siebie budowę. I jako osoba która miała przygodę z prawdziwym wojskiem wybrał bym raczej ten. ze względu na możliwość dołączenia bagnetu. Przy opisach pozostałych (tych co znalazłem) nie było takiej opcji, a to ważna rzecz.

Gdybym miał jednak wybrać inną wybrał bym bardziej współczesne np: kbk AK MŁ, kbk SWD, Tantal lub Pistolet maszynowy Thompson, znany także jako Tommy gun – amerykański pistolet maszynowy produkowany przez firmę Auto-Ordnance, rozsławiony w czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych, kiedy bardzo często "występował" w filmach jako broń zarówno gangsterów jak i policji. Szczególnie popularny wśród żołnierzy USA podczas II wojny światowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Enfield, z reguły te karabiny miały zbliżoną do siebie budowę. I jako osoba która miała przygodę z prawdziwym wojskiem wybrał bym raczej ten. ze względu na możliwość dołączenia bagnetu. Przy opisach pozostałych (tych co znalazłem) nie było takiej opcji, a to ważna rzecz.

Ale co ty opowiadasz?! Przecie wszystkie wymienione karabiny mialy bagnet!! Niektore, jak mosinowy karabinek, na stale, na zawiasie przymocowany. A bagnety lebelowskie* to sa swietne maczety zgola, jesli nie messery :wink:.

Owszem, Lee Enfielld zrobil jeden karabin, a potem go tylko nieznacznie poprawial, do wymienionej przeze mnie wersji. To tez jest argument "za".

Jednak.... Mamy rok 2008. Byles w wojsku (ja tez :wink: ). Zakladam, ze nie jestes staruszkiem.

No to powinienes wiedziec, ze glowne zastosowanie bagnetu na lufie to marsz paradny. Ewentualnie postrach. Zdecydowanie nie prawdziwa walka. Jesli wtedy bagnet sie przydaje, to w rece, nie na lufie. A wtedy zdecydowanie nie chcial bym miec w rece bagnetu polskiego. G***o straszliwe.

edit *Nie Lebel, lecz Berthier....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Przecież Arisaka, Mauser, Moschetto, Springfield-każdy z ww karabinów miał bagnet. Mauserowskie bagnety to była świetna rzecz, wzór niezmienił się przez następne 50(1948) lat, podobnie Mosin, aż do lat 60.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Jak dla mnie najlepszy jest AK 44 czyli Kałasznikow - nazwa pochodzi od nazwiska jego konstruktora -Michaiła Kałasznikowa. Jest to karabin praktycznie niezniszczalny. Doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Konstrukcja jest banalnie prosta, (w krajach trzeciego świata posługują się nim nawet dzieci) dlatego popularny "kałach" stał się ulubiona bronią terrorystów.

Drugim karabinkiem na mojej liście jest karabinek Thomsona. Nic tak nie "wymiatało" wroga

czy to z okopów czy z innych kryjówek jak Thomson. Z bliskiej odległości niezwykle cenna broń. Niestety słaba celność. Jest to jednak karabin kultowy - pojawiał się w wielu filmach gangsterskich ( choćby "Człowiek z blizną " czy też "Ojciec chrzestny"), był używany przez gangsterów, policję, FBI , wojsko amerykańskie, wojsko brytyjskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Drugim karabinkiem na mojej liście jest karabinek Thomsona. Nic tak nie "wymiatało" wroga

czy to z okopów czy z innych kryjówek jak Thomson. Z bliskiej odległości niezwykle cenna broń. Niestety słaba celność. Jest to jednak karabin kultowy - pojawiał się w wielu filmach gangsterskich ( choćby "Człowiek z blizną " czy też "Ojciec chrzestny"), był używany przez gangsterów, policję, FBI , wojsko amerykańskie, wojsko brytyj

Thompson to pistolet maszynowy, więc się nie liczy.

Poza tym powstał po Wielkiej Wojnie, więc nie te ramy czasowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.