Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Avaritia

Joanna Szalona (Obłąkana)

Rekomendowane odpowiedzi

Avaritia   

Córka Ferdynanda II Katolickiego i Izabeli I Katolickiej, żona Filipa I Pięknego. Znana ze swojego zamiłowania do ciała martwego męża, którego hołubiła przez cały czas trwania ich małżeństwa i długo później. Chora umysłowo Joanna, uzależniona od Filipa (a głównie seksu z nim), była terrorystką na dworze zarówno podczas życia, jak i po śmierci męża. Po tym, jak Filip zmarł w 1506 r., Joanna przez dwa lata jeździła z jego ciałem, wstępując jedynie do męskich klasztorów, wiedząc, że Filip nie był wiernym mężem i w dalszym ciągu będąc o niego zazdrosna. Żyła głównie dla niego i szkoda mi jej, bo zmarła dopiero czterdzieści dziewięć lat po jego śmierci, w 1555 r., kompletnie osamotniona i do końca obłąkana. A Wy jak oceniacie jej postać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
A Wy jak oceniacie jej postać?

Ale jak ją oceniać? Nie zrobiła nic, bo faktyczną władzę sprawował Filip. Można jej zarzucić te ekscesy, ale przecież wynikały one z jej choroby, a nie zepsucia, ekstrawaganckiego charakteru etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jakby każda, inna kobieta miała za męża Filipa I Pięknego, to też by postradała rozum. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Jakby każda, inna kobieta miała za męża Filipa I Pięknego, to też by postradała rozum. ;P

Taaa, tyle tylko, że Filip Piękny wcale nie był piękny :roll: No, ale rozumiem, wtedy były inne gusty ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie twierdzę, że Filip I Piękny był piękny, ale taki miał przydomek. Raczej chodziło mi o politykę króla. Przy takim mężu każda kobieta zwariowałaby. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
A Wy jak oceniacie jej postać?

Prawda, odegrała bardzo małą rolę w historii, lecz trzeba przyznać, że ma ciekawą biografię. :D Bardzo często w dzisiejszym świecie ludzie interesują się tematyką obłąkania i choroby psychicznej. Niektórzy określają ją jako spotkanie z losem i nieszczęściem człowieka.

Słysząc Joanna Szalona kojarzy mi się słowo "fobia".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

On podobno ją źle traktował (no, ale w tych czasach mnie to nie dziwi), a ona tak go kochała. Na szczęście po roku chyba udało się zakopać zwłoki Filipa, a nie po 49 latach :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wstrząs po nagłej śmierci Filipa (25 września 1506 roku) nasilił jej chorobę psychiczną. Joanna I nie chciała rozstać się z zabalsamowanym ciałem męża.

Hmm..., a czy wiadomo na jaka chorobę cierpiała?

Być chorym z zazdrości to jeszcze mało być być chorym psychicznie nie mogę się doszukać informacji na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anchen   

Zdania na temat Joanny są podzielone i pewnie tak już zostanie. Znawca literatury hiszpańskiej Ludwig Pfandl i współpracujący z nim psychiatra przeprowadzili badania, z których wynikałoby, że cierpiała na dementi precox czyli schizofrenię. Choroba z początku przebiega niemal niezauważalnie i nasila się dopiero przy zaostrzeniach. Pewne epizody z jej wcześniejszego życia wskazywałyby na czasowe zaostrzenia, zaś nagły wstrząs po śmierci Filipa mógł wywołać całą lawinę objawów. Z drugiej strony nie brak badaczy, którzy uważają, że Joanna była zupełnie zdrowa i stała się po prostu ofiarą gry politycznej, a jej rzekome szaleństwo było misterną mistyfikacją, by usunąć ją z drogi.

Zatem- pewnie jeszcze niejedna teoria na temat Joanny się pojawi. Ja osobiście przychylałabym się do schizofrenii- zwłaszcza, że pewne objawy w mniejszym lub większym nasileniu pojawiały się u innych członków jej rodziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zdania na temat Joanny są podzielone i pewnie tak już zostanie. Znawca literatury hiszpańskiej Ludwig Pfandl i współpracujący z nim psychiatra przeprowadzili badania, z których wynikałoby, że cierpiała na dementi precox czyli schizofrenię. Choroba z początku przebiega niemal niezauważalnie i nasila się dopiero przy zaostrzeniach. Pewne epizody z jej wcześniejszego życia wskazywałyby na czasowe zaostrzenia, zaś nagły wstrząs po śmierci Filipa mógł wywołać całą lawinę objawów. Z drugiej strony nie brak badaczy, którzy uważają, że Joanna była zupełnie zdrowa i stała się po prostu ofiarą gry politycznej, a jej rzekome szaleństwo było misterną mistyfikacją, by usunąć ją z drogi.

Zatem- pewnie jeszcze niejedna teoria na temat Joanny się pojawi. Ja osobiście przychylałabym się do schizofrenii- zwłaszcza, że pewne objawy w mniejszym lub większym nasileniu pojawiały się u innych członków jej rodziny.

W sumie to dementi precox nie jest tożsame ze schizofrenią dla współczesnej medycyny, zachowania jakie A. Pick nazwał tym określeniem występują przy różnych innych chorobach.

Ja zaś w zasadzie sceptycznie podchodzę do tego typu diagnozowania via wieki, zwłaszcza iż wielu parających się tego typu detektywistyczną medycyną specjalistów dochodzi często do całkiem odmiennych wniosków.

Choć tego typu ciekawostki zawsze są miłą dla oka publicystyką historyczną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anchen   

Zgadzam się- podałam po prostu dwa różne przykłady tego, jak badacze zapatrują się na "kwestię zdrowia" Joanny. Dlatego zaznaczyłam, iż wiele jeszcze teorii się pojawi.

Osobiście po prostu przychylam się raczej do schizofrenii na podstawie informacji o jej zachowaniach i porównaniu z objawami tej choroby. Nie wykluczam jednak innych możliwości. Po prostu lubię przyglądać się postaciom historycznym z różnych stron :) a że jest to ciekawe i intrygujące- no cóż... im bardziej postać barwna, tym więcej o niej publikacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Jakby każda, inna kobieta miała za męża Filipa I Pięknego, to też by postradała rozum. ;P

No wiesz, to nie tylko sprawka Filipa. Jędzowata zimna mamuśka tyranizująca ją od dziecka. Małżeństwo rodziców nieco patologiczne. Ówczesna Hiszpania z Inkwizycją tez nie była takim miłym miejscem. Po ślubie szybko stała się pionkiem w walce o Kastylię. Tak naprawdę to wygląda, że "rozkręciła się" gdy odebrano jej córkę.

Wyczytałem kiedyś teorię, że nieco symulowała. Podobno była zainteresowana nowinkami głoszonymi przez niejakiego Marcina Lutra, co w tamtych czasach i tamtym miejscu nie było zbyt zdrowe dla zdrowia. Wariatce więcej było wolno. Mogła nie chodzić do kościoła , mogła się nie spowiadać. (Czytałem, że jej spowiedzi wyglądały nieco oryginalnie. Spowiednik czytał listę jej grzechów a ona się zgadzała przytakując tylko.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest tez film biograficzny o zwariowanej Joannie.Mnie osobiscie znudzil.

Trailer:

Przed laty nakrecono tez zwariowana komedie.Smieszna.Tutaj czesc pierwsza,niestety nie znalazlem innej wersji jezykowej niz hiszpanska:

http://www.youtube.com/watch?v=VKGoEMvYnXs&feature=related

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.