Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Parabellum P'08 Luger

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

P08 Parabellum - pistolet samopowtarzalny konstrukcji niemieckiej z okresu przed I wojną światową. Był nazywany też Luger. W armii niemieckiej zastąpił Reichsrevolver M1879.

U schyłku XIX wieku, niemiecki konstruktor Hugo Borhardt, skonstruował pistolet samopowtarzalny, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Miał on zamek typu zbliżonego do stosowanego w karabinach maszynowych Maxima. Zasilany był z magazynka umieszczonego w chwycie. Broń została przyjęta do produkcji w firmie L. LOWE w Berlinie. Wyprodukowano tylko 3000 sztuk pistoletu Borchardt C93. Broń nie znalazła zbyt wielu nabywców z powodu dużych wymiarów i ciężaru. Mechanicznie działała dobrze. Z tego powodu jej przekonstruowaniem zajął się Georg Luger. W rezultacie jego prac powstała broń łącząca niewielkie, na owe czasy, wymiary z pewnością działania. W 1899 roku rozpoczęto jego produkcję w zakładach Deutsche Waffen - Und Munitions Fabriken AG (DWM) w Karlsruhe. Początkowo był to pistolet kalibru 7,65 mm, strzelający amunicją 7,65 mm Parabellum. Został on przyjęty na uzbrojenie armii szwajcarskiej. W 1906 roku powstały wersje kalibru 9 mm na nabój 9 x 19 mm Parabellum. W dalszym ciągu trwała modernizacja konstrukcji pistoletu. Zaowocowała ona przyjęciem go w 1908 roku na uzbrojenie armii cesarskich Niemiec.

Cóż sądzicie o tej broni? Dlaczego nie używano jej podczas II wojny tak jak podczas I wojny? Co sprawiło, że była ona lepsza od innych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Dlaczego nie używano jej podczas II wojny tak jak podczas I wojny?

Jak to nie używano!!!!!

Używano i to w dużych ilościach. Fakt, że była powoli zastępowano ją Walterem P-38 i innymi konstrukcjami ( np,VIS wz. 35 w ilości 350 tys. egzemplarzy).

Ale użytkownicy zawsze podkreślali jej celność i niestety skłonność do zacięć.

Co sprawiło, że była ona lepsza od innych?

Lepsza nie była, ale była dobra. Dla mnie osobiście również ładna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Parabellum to dla mnie najładniejszy z pistoletów, zaraz po niej ustawię Walthera P-38. Natomiast jedną z jaj kilku wad było trudne ładowanie i łuski lecące prosto w twarz. Ale bardzo dobrze leżała w dłoni i była bardzo celna. Jednego natomiast nie rozumiem: po co stworzona parabelki z długimi lufami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
zaś wersję Artilleriepistole 08 przewidziano wpierw dla obserwatorów artyleryjskich, obsługi karabinów maszynowych oraz jednostkom kierowanym do walki na krótki dystans. W 1916 zmodyfikowano wersję Artilleriepistole 08, który do produkcji wszedł w roku 1917 (dlatego oznaczenie P 17) i egzemplarze tej wersji znajdowały się wśród oddziałów piechoty frontowej, wśród których uzyskał opinię znakomitej broni szturmowej. To, co odróżniało te dwie ostatnie to prócz długości luf: dla Marine 152 mm, dla Artillerie 203 mm (opcja AP 08) oraz 190,5 mm (opcja AP 17), to możliwość przekształcenia pistoletu w samopowtarzalny karabinek po dostawieniu płaskiej, drewnianej kolby. W opcji Artillerie (P 17) można było również dodać specjalny "ślimakowy" (bębnowo- pudełkowy) magazynek na 32 naboje.

W związku, iż Artllerepistole .ie można było przekształcić na pistolet maszynowy, zaczęto prace nad peemem i powstał MP-18 :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja wkleję kilka fotek :)

4825872e107bdebfm.jpg

dda716d38e38f780m.jpg

5159588bb44a5a86m.jpg

db011375ee8016b8m.jpg

Powyżej "parabelka" z 1916 roku, oczywiście sprawna, jednak nie jest tłuczona na strzelnicy... Jej pierwszy właściciel poległ we Francji podczas I WŚ, i okrężną drogą via USA trafiła do Polski.

Edytowane przez Dziki_Koziol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kosar   

Witam,poszukuję dobrych opracowań dot P08, dostępnych na polskim rynku. Może ktoś posiada, skany lub do sprzedania coś ciekawego. Dostępna ogólnie ksiażka Pana Jacka Wolframa, jest mało wyczerpująca. Potrzebne są mi także daty produkcji poszczególnych serii, wraz z indeksami literowymi. Jedyne opracowanie które podobno zawiera takie zestawienie, kosztuje używane 500 $ i jest w Polsce nieosiągalne.

Mam promesę na zakup i trafia mi się P 08 z zeszlifowanym logo DWM. Reszta jest nieszlifowana, nieoksydowana wtórnie, w stanie na 4 z małym "-" , a sam wierzch zamka wygląda na przygotowany pod inne logo, napis..... Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją. Nazwy jednostek były umieszczane na chwycie więc to raczej nie powód, powierzchowna korozja też raczej nie, bo ogólny stan jest za dobry...może jakieś pomysły????

[edycja - połączyłem dwa posty, gdyż stanowią całość i na przyszłość proszę bez potrzeby nie pisać jednej wiadomości pod drugą - redbaron]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Czy jest jakaś metoda, aby zdiagnozować ile pi razy oko strzałów oddał dany egzemplarz? Albo czy był mało czy bardzo eksploatowany strzelecko?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
carlos   

Witam

Oznaczenie S/42 to nie jest rok produkcji, tylko kod producenta konkretnie Mausera. Kod ten ulegał zmianom w kolejnych latach produkcji. S/ 42 to lata 1934-1939 do połowy 1935 było to "S"gotyckie, nastepnie w połowie 1939 zmienino na samo 42, od 1941 do końca produkcj w 1942 kod Mausera to byf.

Rok produkcji na wojskowych P08 jest wybity na komorze zamkowej zaraz za lufą. Poza dwoma pierwszymi latami III Rzeszy, kiedy to w 1934 był zakodowany literą "K" w 1935 literą"G".

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zupełnie przypadkiem natknąłem się na zdjęcie P08 z czymś co wygląda jak magazynek do MP18.

Całość cudaczna.

Do czego to mogło służyć? Bo poręczne to chyba nie mogło być...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Ogólnie to jest tak zwany "model artyleryjski", broń przeznaczona dla artylerzystów, którym zwykły karabinek wz.98k za bardzo przeszkadzałby w czynnościach służbowych z uwagi na długość i masę. Wymyślono więc dla nich taki pistolet Parabellum, z wydłużoną do 20 cm lufą , dostawną kolbą i bębnowym magazynkiem na 32 naboje (magazynek ten zaadaptowano potem do pistoletu masz. MP-18). Prócz artylerii używany był w piechocie w oddziałach Stosstruppen, przeznaczonych do szturmów i walki w okopach, w lotnictwie, nim rozpowszechniły się lotnicze karabiny masz., i chyba jeszcze marynarna wojenna sobie go przyswoiła. 

 

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że jeszcze wcześniej (1902) na rynek cywilny robiona była jeszcze bardziej karabinkowa wersja Parabellum, z jeszcze dłuższą 30-cm lufą z drewnianą nakładką (łożem przednim). I nie jestem pewien czy w tym konkursie na karabinek do walki w okopach, wygranym przez MP-18, nie startowała właśnie ta bardziej karabinkowa wersja, oczywiście bardziej zmilitaryzowana. 

5d6f82399f2b6_parabellumcarbine(2).jpg.ad326f825e718231fae46f982e51971b.jpg

Edytowane przez Speedy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No właśnie wszedłem w posiadanie takiego długiego Lugera wraz z kolbokaburą.

I tu mam pytanie. Kolbokabura jest czarna. Większość tego co widziałem w necie jest brązowa. Czarne były kabury krótkich Lugerów przeznaczonych dla oficerów marynarki.

Dlatego zastanawiam się, jakie jednostki używały czarnych kabur dla długich Lugerów.

Może ktoś coś wie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.