Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
{*_*} elta

Mieszko I - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Mieszko I to chyba jedyny polski władca, którego daty urodzenia nie ustalono. Jak sądzicie - w przybliżeniu w jakich latach Mieszko narodził się (lub mógł się narodzić)? Zwykle podaje się lata 920 - 945. Czy są jakieś przesłanki czy dowody świadczące na korzyść jednej z wersji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja wyczytałem, że urodził ok. 935 roku, ale nie wiem skąd dr. Wojciech Mrozowicz to wziął :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ja wyczytałem, że urodził ok. 935 roku, ale nie wiem skąd dr. Wojciech Mrozowicz to wziął :roll:

Jak na razie jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że Chrobry też obejmował tron w wieku ok. 25 lat. I nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z kolei Mariusz Trąba i Lech Bielski w swoim poczcie piszą , że Mieszko urodził się około roku 930 , a zmarł w 992. Oj trudo będzie poznać prawdę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Z kolei Mariusz Trąba i Lech Bielski w swoim poczcie piszą , że Mieszko urodził się około roku 930 , a zmarł w 992. Oj trudo będzie poznać prawdę.

To już nie jest taka wielka różnica. Osobiście jednak spotkałem się z informacją, że Mieszko urodził się ok. roku 920, czyli wychodzi, że w chwili śmierci miałby ok. 70 lat. Czy to możliwe? Żaden z Piastów panujących do 1138 r. nie dożył 70 lat. Skoro sześciu zmarło wcześniej to jakie szanse można dawać temu jednemu Mieszkowi (który na dodatek żył najwcześniej ze wszystkich)? Dowody na któreś z twierdzeń są bardzo słabe (a właściwie ich nie ma), najbliższa prawdy wydaje się chyba wersja 930 - 935. W bardzo podobnym wieku rozpoczynał panowanie Bolesław Chrobry (jak i panował w podobnych latach), w końcu to najbliższy Mieszkowi władca Polski. Kolejni władcy żyli czterdzieści kilka lat (z wyjątkiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego), jak wiadomo panowanie Mieszka trwało ok. 32 lata, czy pierwszy historyczny władca polski mógł przejąć władzę w wieku 10 lat? Średnio mi się to widzi :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Kilku polskich mediewistów przeprowadziło badania dotyczące daty urodzin Mieszka, ale każdy ustalił inna datę:

O. Balzer podaje 922r. (Genealogia Piastów,)

A. F. Grabski podaje 930-932 (Bolesław Chrobry, rozdz. I Czasy mieszkowe)

K. Jasiński podaje ok. 935 (Rodowód pierwszych Piastów)

S. Kętrzyński podaje 940-945 (Polska X-XI wieku) , podobnie twierdzi Jerzy Strzelczyk (Mieszko pierwszy) , choć on uważa ,że data urodzin to raczej rok 944-45.

Warto tez sięgnąć do J. Tęgowski-Polskie badania nad genealogią dynastyczną w ostatnim półwieczu. /W:/ Genealogia. Stan i perspektywy badań nad społeczeństwem Polski średniowiecznej na tle porównawczym. Pod red. J. Pakulskiego, J. Wroniszewskiego. Toruń 2003

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Miała być ocena Mieszka I a takowej trzeba się doszukiwać :arrow:

Mieszko I - Dla mnie jeden z ważniejszych władców na tronie Polskim. Wprowadził chrześcijaństwo z musu, i tym samym sprawił że Polska powstała jako kraj uznawany przez Zachód i zaczęła się liczyć :] Raczej niewiele o nim wiem, dlatego niewiele napisałem :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Wprowadził chrześcijaństwo z musu

Do tego pod pojęciem "wzrośnięcie prestiżu" należy upatrywać przede wszystkim to, że umowy niemiecko - polskie musiały obowiązywać również ze strony niemieckiej. Wcześniej Niemcy nie uznawali traktatów ze Słowianami za bardzo ważne i które trzeba dotrzymać, przede wszystkim dlatego, że Słowianie byli poganami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

No to wrócę jeszcze do kwestii narodzin Mieszka I.

Znamy taki bardzo fajny rok - 967 - rok urodzenia Bolesława Chrobrego. Odejmijmy od 967 940, wychodzi 27 (Dziękuję za oklaski :D ). A teraz dodajmy te 20 lat, o które sprzeczają się inni historycy - daje nam to 47. O_o Czy to czasem nie za dużo jak na poczęcie pierworodnego syna. Jak przecież według źródeł już wiek po trzydziestce był uważany za podeszły. Nie sądzę, by Mieszko mógł sie posunąć do takiego braku wyczucia sytuacji w swoim państwie - w tle obrządków słowiańskich i chrześcijańskich. Dlatego moim zdaniem Mieszko musiał urodzić się bliżej granicy maksymalnej.

Prawdopodobnie ma 7 żon przed małżeństwem z Dobrawą. I wychodzi na to, że jedno imię owych kobiet znamy. :mrgreen: Sygryda Storrada - owoc związku Dobrawy i księcia piastowskiego. W tamtych czasach imiona dzieciom płci żeńskiej dawano takie same jakie miały ich przybrane mamy, czyli byłe ojca. Sygryda, słowiańskie - Świętosława to najprawdopodobnie jedno z imion kobiet poślubionych nigdyś przez Mieszka.

Teraz zajmiemy sie wątkiem ślepoty owego piasta. Według legendy, jaką nas napoił Gall Anonim, Mieszko w dziecińskie miał być ślepy. Podczas jego ktorychś urodzin, Siemomysła (ojca) nawiedzili mędrcy, którzy swą obecnością dali małemu możliwość widzenia otaczającego go świata. Ten znak miał być zapowiedzią wielkich czynów Mieszka - oto ten, który był ślepy, zobaczył i swoją ojczyznę uczynił mocniejszą i złączoną w jedno. Ponoć wielka łaska od Boga. Wiara czyni cuda.

I nagle od tych momentów mamy dłuugą przerwę, kończy się ona odnotowaniem pod rok 963 walki z Wichmanem. Dalej mamy już chrzest (996 :D ), Cydzynę (Cedynię, 972), Dagome iudex (991), zdobycie Śląska i Małopolski (990), . Ale tego już nie będe opisywał, bo wszystko o tym wiecie. :]

Śmierć Mieszka I datuje się na 25 maja 992 r. Pochowano go w katedrze poznańskiej, później dołączył do niego syn. Dlaczego akurat tam odbyto pochówek a nie w Gnieźnie ( :P )? Prawdopodobnie tutaj przewidzenie klątwy wchodziło w grę.

Powiem krótko na sprostowanie: gdyby nie było Mieszka, nie byłoby Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Uważam go za jednego z lepszych polskich władców. To on zjednoczył Polskę , i zaczął budowę silnego państwa.

Uważam też za bardzo dobre posunięcie przyjecie chrztu w 966 r. , ponieważ stalismy się szanowani na arenie międzynarodowej. Przyciągnęło to do Polski wielu uczonych i urzędników , którzy pomagali danemu władcy w prowadzeniu państwa.

mam pytanie czy to świadomy wybór ten chrzest i plan ploityczny

Jak tu powiedział mój przdmówca : i to , i to. Inne państwa stopniowe przechodziły na chrześcijaństwo, więc Mieszko czuł się zagrożony i przyjął chrzest , a z drugiej strony przemyślana decyzja dająca nam wiele korzyści.

Wszystko, co tu napisałeś rzeczywiście krótko charakteryzuje rządy Mieszka. Całkowicie się z Tobą zgadzam, iż Mieszko I był jednym z lepszych władców. Myślę, że nawet jednym z najlepszych. Gdyby nie on, państwo Polan i wszystkie plemiona słowiańskie na naszych ziemiach miałyby marny los. Niemcy nie czekaliby długo z "nawracającym mieczem". I kto wie? Może i Ruś by im się nie oparła? Dlatego Mieszko wykonał olbrzymią robotę nie tylko dla naszego państwa, którego by już potem nikt nie zdołał stworzyć, ale i dla ogółu Słowian. Chwała mu za to, że tak się poświęcił!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Mieszko I - mój ulubiony władca, dla wzmocnia państwa przyjął chrzest (ochrzcili go Czesi, ponieważ chciał się ożenić z czeską księżniczką dąbrową)

Przez chrzest Mieszko I:

1.Zapobiegł ataku cesarza Niemiec.

2.Wzmocnił więż między ludzmi swego państwa.

3.Zawarł sojusz z Czechami itp.

Pozdro!!!! :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
(ochrzcili go Czesi, ponieważ chciał się ożenić z czeską księżniczką dąbrową)

To już nie jest takie pewne: https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=283

2.Wzmocnił więż między ludzmi swego państwa.

Z początku pewnie zwiększył przepaść między ludem a władzą, ale wiara miała służyć zjednoczeniu plemion i swoje zadanie raczej spełniła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   

Biorąc pod uwagę, że przeciętna życia możnowładców różniła się zasadniczo od ogólu ludności, datę urodznia Mieszka nie należy dopatrywać się w dacie urodznia jego syna, lecz w przeciętnej dla epoki - a ta podobnież wynosiła w przypadku możnowładztwa 70 lat!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
a ta podobnież wynosiła w przypadku możnowładztwa 70 lat!

Hm, piastowskiego władcy w Polsce wczesnopiastowskiej (a nawet i do Mieszka Starego) żyjącego ponad 70 lat ze świecą szukać, a i tak się nie znajdzie (oczywiście, o ile nie założymy, że Mieszko I nie urodził się ok. 920 r.).

Zresztą, z tym bywa różnie, gdzieś czytałem wywody na temat powodów takiej a nie innej długości życia co prawda w czasach nowożytnych. Autor twierdził, że różnica polegała przede wszystkim na pokarmach, zwykli chłopi jedli raczej proste potrawy (typu np. ziemniaka, dzięki któremu Irlandia pod względem gęstości zamieszkania mocno się wzmocniła; choć łączenie ziemniaka ze średniowieczem jest mocno niewłaściwe), a bogaci się obżerali kolokwialnie mówiąc, co nie sprzyjało mocnemu zdrowiu. Nie sprawdziła się tutaj zasada "kto je dużo, ten jest zdrowy".

Zwykle się również podaje, że w czasach Mieszka I średnia długość życia wynosiła ok. 25 lat, tymczasem władcy i ich rodziny żyły zwykle dłużej (nie ma możliwości zaglądnięcia do statystyk dotyczących prostego ludu), dlatego jak na mojego nosa, taka średnia jest wynikiem dużej śmiertelności wśród niemowląt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Tak na chwilke wpadlem do tego dzialu ;-)

Istnieją teorie nad imieniem Mieszka, Dagome.
<=w temacie Normanowie i ich znaczenie w historii

Ostatnio przeczytalem , ze ow twor "Dagome iudex" - Dagome Sędzia to po prostu pomylka sredniowiecznego kopisty przy przepisywaniu testamentu rozpoczynającego się słowami - "Ego Mesco rex" - tj. "Ja Mieszko,król". Nie sądze żeby źródło można było uznac za szczególnie wiarygodne - była to jakaś gazeta o zabarwieniu historycznym - chyba dodatek do "Rzepy" ale teoria wydaje mi się dosyc ciekawa. Wiedzy na ten temat to ja nie posiadam więc może niech działowi eksperci się wypowiedzą (jesli łaska :-) ) czy jest to możliwe i ew. na ile prawdopodne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.