Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Z czym się Wam kojarzy II RP?

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

No właśnie, tak sobie pomyślałem czemu nie założyć takiego tematu ;P

Więc co przychodzi Wam na myśl gdy słyszycie II RP?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Hmm... Piłsudski ;)

Ogólnie nie za bardzo kojarzę II RP :oops: Może coś tam Józef Beck...

No i odzyskanie niepodległości ! ( czy na serio czy nie - nie wiem :] )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ano temat jest od tego aby pisać z czym sie Wam kojarzy więc dzięki za skojarzenia i Granat nie musicie się tłumaczyć ja tu nikogo nie będę strofował, nie każdy przecież musi się ty interesować, może kiedyś zrobimy jakiś ranking, najczęstszych skojarzeń z II RP (ale to za jakiś czas).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Pierdel, serdel, burdel" słowa Józefa Piłsudskiego przyszły mi na myśl jak zobaczyłam ten temat...

A tak poza tym- z problemami, bałaganem, walką, Marszałkiem, Narutowiczem, zmianami a zarazem zastojem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Mnie się II RP kojarzy się z tym obrazkiem (nie chodzi mi o personalia!) :

ostatnigabinetwitosa2mp4.th.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z czym mi się kojarzy? Przede wszystkim z Józefem Piłsudskim. Jakby go nie oceniać, stanowi jakby symbol II RP, przynajmniej w moim odczuciu. Kolejne skojarzenie to Wieniawa-Długoszowski. Pierwszy ułan II RP, postać o tyle legendarna co kontrowersyjna. A skoro mowa już o Wieniawie, to od razu na myśl przychodzi mi nasza kawaleria. Jako człowiek zakochany w Warszawie nie mógłbym nie wspomnieć tutaj o prezydencie Starzyńskim, i pięknej Warszawie, jak człowiek popatrzy na zdjęcia sprzed wojny i pomyśli ile tego zostało utracone, może stracić dobry humor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Nigdy nie lubiłem tego okresu pod względem polityki taki zagmatwany ,chaos ,skrajności:bogactwo i bieda. Lecz jeśli pominąć politykę to II Rzeczpospolita to okres wspaniały. Mój dziadek opowiadał dużo o czasach przedwojennych(był synem młynarza) i pierwsze skojarzenie Związane z II RP to „dziedzic” czyli właściciel majątku ziemskiego ,przeważnie szlacheckiego rodu, który był jakby centrum kulturalno- oświatowy na dany rejon zamieszkania. Na niego były zwrócone oczy całej okolicy, jeśli był dobrym człowiekiem to każdy go szanował a okoliczni rolnicy mieli zajęcie przy jego majątku i wszystkim żyło się dobrze-czyli jak za Polski szlacheckiej,miał swoich klientów.

Następne skojarzenie to pogoda cudowne, gorące wiosna, lato, - mroźnie i śnieżne zimy. Kolejne to szacunek do wojska(dziadek do dziś ze łzami w oczach opowiada jaki pokaz kawalerii przygotowano na inspekcję gen, Sikorskiego), a skoro wojsko to oczywiście ułani(o szwoleżerach i strzelcach konnych jakby mniej mówiono),dla mnie to apogeum miłości i przywiązania i poświęcenia się oficerów i szeregowych do pułku, konia, barwy ,broni. Kawalerzystą zostawało się na całe życie(ułańska buta, kawaleryjska fantazja, oficerski fason). To była elita wojska ,która w każdej chwili gotowa oddać życie za ojczyznę(co zresztą pokazała we wrześniu ’39). Podziw i szacunek z mojej strony nie do opisania.

Następnie Adolf Dymsza .Jego filmy „Dodek na froncie” i Policmajster” to jedne z najlepszych komedii jakie oglądałem.

Piosenkarka Hanka Ordonówna, aktorka Mieczysława Ćwiklińska, aktor Stefan Jaracz, tenor Jan Kiepura, Chór Dana to wizytówki II RP.

I teraz kilka luźnych skojarzeń:

- Rozszyfrowanie Enigmy, niewiarygodna sprawa.

- Kresy –Tarnopol ,Stanisławów ,Lwów ,Łuck- nasze stepy(pamiętam Wiktora Zina i jego malownicze opowiadania o tamtych stronach jak i jego szkice).

- Wolne Miasto Gdańsk.

- Stanisław Ignacy Witkiewicz –"Nienasycenie"

- Nałkowska –"Granica"

- Julian Tuwim- "Bal W operze"

- Tadeusz Dołęga- "Mostowicz- Kariera Nikodema Dyzmy"

- Karol Szymanowski- "Harnasie"

- Gabriel Narutowicz pierwszy prezydent i jego śmierć z ręki zamachowca.

- Wojciech Korfanty

- Marka polska

- Sportowcy - Janusz Kusociński,Stanisław Wigura-Franciszek Żwirko, Stanisław Marusarz.

- Motocykle Sokół.

- Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku

- Cud nad Wisłą

- Wielkie i bogate majątki hrabiów,ordynatów - biedne wsie

I oczywiście nad wszystkim unosi się duch Marszałka Józefa Piłsudskiego którego zaliczam do grona najwybitniejszych Polaków.

Na pewno kilka rzeczy nie pominąłem ,ale to tak w skrócie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

Druga Rzeczpospolita w pierwszym skojarzeniu to dla mnie Marszałek Józef Piłsudski. W mojej opinii jej główny kreator i główny beneficjent wszystkich jej zalet i wad.

Po chwili zastanowienia przypomina mi się Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Parafrazując Słonimskiego ten „Dzwoniący szablą od progu piękny Bolek/ Ulubieniec Cezara i bożyszcze Polek” jest dla mnie symbolem „snu i magii dwudziestolecia”.

Na trzecim miejscu myślę o moim rodzinnym mieście, które prawa miejskie otrzymało w 1926 roku. Myślę, że jest ono jednym z pięknych symboli tamtej polski z przed 1939 roku i jej możliwości.

Na usta ciśnie mi się jeszcze wiele skojarzeń. Począwszy od w mojej opinii najpiękniejszej polskiej pieśni „Pierwsze Brygadzie” na poezji Tuwim kończąc.

Cóż powiedzieć…

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste,

Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem,

Zapachem dawno już zwiędłych bzów,

Poezją skrytą wśród zwykłych słów”

muzyka W. Korcz, słowa R. M. Groński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

I jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała,ale tak mocno kojarzącą się z czasami przedwojennymi,że muszę ją przytoczyć.

Wymowa spółgłoski -Ł-trudno mi opisać brzmienie ,ale to wygląda jak wymowa między -Ł-a-L-.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rosołek   

II RP? Moje pierwsze skojarzenia:

Odrodzenie państwa polskiego

Ignacy Jan Paderewski

Józef Piłsudski (standardowo :) )

Wolne Miasto Gdańsk- jestem lokalną patriotką

Złe skojarzenia? Ciężko mi żyć z myślą, że ten piękny okres (abstrahując od poczynań politycznych, które są kolejnym złym skojarzeniem) tak brutalnie przerwała II wojna światowa... :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

reforma monetarna Grabskiego, zamach majowy,COP i Kwiatkowski, BBWR. Konstytucja 1921 i 1935

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po zobaczeniu tego tematu to mi przyszło do głowy jako pierwsze skojarzenia:

Józef Piłsudski

COP

Józef Beck

Niepodległość

Roman Dmowski

Bitwa Warszawska

Powstania Śląskie

Sanacja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie z

"Kariera Nikodema Dyzmy"

i

"Instytucja Nieznanych Sprawcow" ,

ktora miedzy innymi zmusila Dołęge Mostowicza do wycofania sie z polityki i zaczecia opisywania historii szyfrem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowanie z

"Kariera Nikodema Dyzmy"

i

"Instytucja Nieznanych Sprawcow" , ktora miedzy innymi zmusila Dołęge Mostowicza do wycofania sie z polityki i zaczecia opisywania historii szyfrem.

A mnie się kojarzy z niesamowitym wzrostem gospodarczym w drugiej połowie lat 30-tych, gdyńskim portem, unormowaniem przepisów, unifikacją sieci kolejowej, elektrownią wodną Rożnowie, magistralą węglową, COP'em, rozwojem szkolnictwa, reformą skarbową, itd. Nie umniejszasz zbytnio zasług międzywojennych rządów?

Owszem, nieciekawe historie również były, ale chyba nie można patrzeć tak jednostronnie.

No, ale mamy demokrację i masz pełne prawo do takiej opinii ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Mi się II RP pomimo wszystkich zdarzeń negatywnych kojarzy bardzo dobrze. Oczywiście Marszałek Piłsudski- wielki człowiek, którego podziwiam najbardziej zaraz za papieżem ;) , kojarzy mi się jeszcze z ułanami, a także z takimi dworkami szlacheckimi z czerwoną dachówką, trochę zrujnowanymi, w spokojnej okolicy :D Oprócz tego Legiony. I podobnie jak u Albinosa- pierwszy ułan RP :P Gdybym miała możliwość wyboru czasów dla siebie wybrałabym właśnie II RP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.