Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najlepszy król z dynastiii Jagiellonów to:  

118 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Władysław Jagiełło
      17
    • Władysław Warneńczyk
      1
    • Kazimierz Jagiellończyk
      24
    • Jan Olbracht
      0
    • Aleksander Jagiellończyk
      2
    • Zygmunt Stary
      7
    • Zygmunt August
      12


Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie najlepszym z Jagiellonów był Kazimierz Jagiellończyk. Za inkorporacje Prus do Polski i za odwagę wypowiedzenia wojny Krzyżakom - wojna trzynastoletnia. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Dla mnie Kazimierz Jagiellończyk był najlepszym królem w historii Polski. Po za tym co wymienił mój przedmówca dołączyłbym aktywną polytykę dynastyczną i osadzenie swoich synów na 4 tronach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Zgodzę się z moimi poprzednikami i też postawię na Kazimierza Jagielończyka . Dobrze , że postawił Władysława na króla Czech , trochę gorzej , że walczył z Janem Olbrachtem o tron Węgier. Udało mu się to co nie zrobił jego ojciec mianowicie odzyskaniu pomorza. Ogólnie można o nim mówić w samych supelratywach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Dobrze , że postawił Władysława na króla Czech ,

Powierzanie rex bene jakiejkolwiek funkcji było błędem ale tego Kazimierz już wiedzieć nie mógł. Olbracht na tronie Węgierskim mógłby uratować Węgry przed Turkami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zygmunt August. Za unię polsko-litewską w Lublinie, za ruch egzekucyjny, za stworzenie stałej armii. Zaraz za nim Kazimierz Jagiellończyk - minusy ma u mnie za rozdzielenie Polski i Litwy oraz brak zainteresowania podobojami litewskimi Moskwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

:shock: Drogi Kajetanie wybranie przez ciebie nieudacznika na najlepszego z królów mocno mnie zdziwiło. Temu człowiekowi brakowało konsekwencji, no i nie znalazł osoby, która pomogłaby mu zaludnić trony sąsiednicj krajów :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, jednak IMHO w ogolnym rozrachunku wychodzi lepiej niż Kaziu. Kaziu przekonał mnie tylko zręcznym dysponowaniem swymi dziećmi oraz cyrkami wokół swojego wstąpienia na tron, ale coż, gdyby dalej był tak dobry, odstsawiłby podobne teatry zwiazane z wojną trzynastoletnią, ale w nią wszedl trochę z marszu. Do tego po jego czasach skarb wyraźnie opustoszał, mała Moskwa zaczęła odrywać wielkie kawaly Litwy w czasie, gdy król zdobywał sobie zamki krzyżackie, a po jego śmierci a nawet juz w trakcie życia) Korona i Litwa były de facto dwoma oddzielnymi państwami. Do tego nie błyszaczal talentem wojennym ani organizatorskim czy mecenatem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Mam nadzieję że nie uważasz że kwestia jakiegoś tam zadupia na wschodzie, była ważniejsza niż zdobycie sobie dospu do bałtyku poprzez zajęcie pomorza. Kaziu słabym organizatorem?

Załatwił swojemu synowi dwa trony, to mało? Teatry to odstawiała szlachta, a nie król, który z żelazną konsekwencją dążył do zdobycia pomorza. Był słabym wodzem? A w ilu bitwach dowodził że tak go oceniasz? Miał zdolnego wodza, który wygrywał za niego. Co w tym złego że Litwa była oddzielnym państwem? To dla Polski lepiej bo nie wiązało nas aż tak bardzo w kwestie wschodnie. Gdyby Z.A. nie oddał Polsce ukrainy, to zamiast tatarami, turkami czy ruskimi moglibyśmy zająć się pomorzem zachodnim, a potem wykorzystujać rozdrobnienie podporządkować sobie pewne obszary Rzeszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wpływy ruskie były ważne o tyle, o ile nie pozwalały wzrosnąć Moskwie. Tereny w Rzeszy chyba sam nie wierzysz w to co mówisz. O jakich terenach mówisz? Może mi Pomorze dałoby sie odzyskać, ale ono było słabo rozwiniuęte, więc już wolałbym tereny wschodnie. Może i nie bylismy tak uzależnieni od Litwy, ale wszystko kosztem wzmocniena Moskwy. W ilu bitewach? Chojnice np. A oddanie Ukrainy Koronie było szansą na jej rozwój, co za panowania Litwy zapewne nie doszłoby do skutku. Nie dość, ze raczej by sie tymi ziemiami nie intereowano w takim stopniu, jak za Korony, to jeszczcze szybko by od Litwy odpadły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

W XV wieku nikt nie spodziewał sięaż takirgo wzrostu potęgi Moskwy. KIVJ związał się sojuszem z Nowogrodem, przyjął nawet od niego hołd, trudno go obwiniać o fakt że nie przewidział że armia nowogrodzka sporo większa od moskiewskiej przegra pod szołunią. Pomorze Zachodnie słabo rozwinięte? Administrator napisał do mnie że nie można wyśmiewać czyichś poglądów, gdyby nie ostrzeżenie Admina to bym napisał że piszesz głupoty, jednak nie mogę tego zrobić. Faktycznie zapomniałem o Chojnicach, ale czy można obwiniac króla że nie przewidział całkowicie nowego rozwiązania? Jakie zastosował Szumborski?" Czyli kolega uważa że powstanie kozaczyzyny i wzrost potęgi magnatów to pozytywy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kozaczyzna powstawała już od czasu Zygmunta I, a ZA próbował ja wykorzystac w postaci pierwszego rejestru. Magnaci nie byli ejszcze tak potężni, a na pewno nieco osłabli przez ruch egzekucyjny. Ale IMHO brak woli walki z Moskwą oraz biernosc co do jej postawy wobec Nowogrodu i Litwy to wielkie blędy KJ. Nawet jeśli sądził, żeNowogród sobie poradzi, powinien poslać jakieś wsparcie, bardziej przejmowac isę swym lennikiem niż tylko tyle, że wiedział, że jest. Podobnie z Mołdawią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kozaczyzna powstawała już od czasu Zygmunta I, a ZA próbował ja wykorzystac w postaci pierwszego rejestru.

Czy pierwszego rejestru nie stworzył Batory?

Może mi Pomorze dałoby sie odzyskać, ale ono było słabo rozwiniuęte, więc już wolałbym tereny wschodnie.

:roll: żart jakiś?

Dowód zainteresowania Kazimierza sprawami wschodnimi dał w4w - przymierze z Nowogrodem. Nie pomógł mu dostatecznie w walce z Moskwą, to prawda ale nie dlatego że nie chciał tylko nie mógł.

Co do wojny 13-letniej to właśnie zaliczam na plus jego panowania. Gdyby nie jego konsekwencja, Pomorza nie odzyskalibyśmy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy rejestr stworzono w 1572, obejmowal 300 Kozaków, ale to juz coś.

Przymierze z Nowogrodem - co mu szkodziło jak sam sie prosił, ale żeby okazywał jakieś większe zainteresowanie zbliżeniem Polski lub Litwy z Nowogrodem - raczej nie. Co do wojny trzynastoletniej - nie mam nic przeciw jej celom, chodzi mi tylko tyle, że choc zyskaliśmy Pomorze, to nasz skarb stał sie pusty, walczyliśmy aż 13 lat, a król wszedł w nia tyroche z marszu, nawet nie mając relanej armii, musiał zwoływac pospolite ruszenie, które okazało sie klapą, trzeba więc było za cenę ustępstw szlachcie. Ogólnie - skutek dobry ale po drodze trzeba się było bardzo wysilić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Przymierze z Nowogrodem - co mu szkodziło jak sam sie prosił, ale żeby okazywał jakieś większe zainteresowanie zbliżeniem Polski lub Litwy z Nowogrodem - raczej nie.

W chwili agresji moskiewskiej Kazimierz był zajęty trudno go obwiniać że nie podjął wojny na frontach oddalonycj o tysiąc kilometrów.

walczyliśmy aż 13 lat, a król wszedł w nia tyroche z marszu,

To że król podjął natychmiastową pomoc miastom pruskim to chyba jego plus a nie minus?

, nawet nie mając relanej armii,

Nie posiadając początkowo regularnej armii wygrał wojnę to też plus. Zreszto czyja to wina że niał armii? szlachty, która nie chciała stałych podatków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Trajanus   

Władysław Jagiełło, za Grunwald, za to, że przyjął Polską koronę, a przede wszystkim za jago charakter, nie pił wina, miał husteczkę do nosa, chodził na spacery, pozostał sobą i za to go oceniam bardzo dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.