Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Nie kłócić się!

A ktoś to robi?

W końcu to imię ŚWIĘTOWIDA przyjmują za naczelne poganie, kiedy chcą wstąpić do RKP.

Cóż mogę powiedzieć? Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią. ;)

Zauważ, co napisałem, generalnie najwyższy jest Perkun, ale były plemiona, które na czoło wysuwały inne bóstwa między innymi właśnie Świętowita ten też należał do głównych bogów Słowian, co nie zmienia postaci rzeczy, że to właśnie Perkun był panem niebios, bogiem najwyższym porównywalnym do greckiego Zeusa.

No Wiesz co,poważne oskarżenie !!!

Nie zrozumiałeś mnie. Podałeś przykład dwóch wielkich religii monolitów zupełnie wykształconych i „niezmiennych”. Pogańskie religie to nieco inna sytuacja one nie są jeszcze tak skostniałe bardzo często i dosyć powszechnie ulegają wpływom innych i o ile religie pogańskie mogą nasiąkać pojęciami, obyczajami, elementami wierzeń, czasami przejmując nawet bogów z innych religii to w drugą stronę to już nie działa tak mocno.

Dlatego powiedziałem, że mylisz religie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie kłócić się!

A ktoś to robi?

W końcu to imię ŚWIĘTOWIDA przyjmują za naczelne poganie, kiedy chcą wstąpić do RKP.

Cóż mogę powiedzieć? Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią. ;)

Zauważ, co napisałem, generalnie najwyższy jest Perkun, ale były plemiona, które na czoło wysuwały inne bóstwa między innymi właśnie Świętowita ten też należał do głównych bogów Słowian, co nie zmienia postaci rzeczy, że to właśnie Perkun był panem niebios, bogiem najwyższym porównywalnym do greckiego Zeusa.

Mam prośbę - nie "Perkun" tylko "Perun", ok? To ważne dla mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A jam mam kolejne pytanie, mianowicie czy Słowianie miale swojego "Hadesa", "Ozyrysa", czyli jakiegoś boga odpowiadającego za świat zmarłych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A jam mam kolejne pytanie, mianowicie czy Słowianie miale swojego "Hadesa", "Ozyrysa", czyli jakiegoś boga odpowiadającego za świat zmarłych?

Tak, zmarli schodzili do miejsca zwanego Nawią, gdzie władzę sprawował Weles (Wełes, Wełesz).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Tak, zmarli schodzili do miejsca zwanego Nawią, gdzie władzę sprawował Weles (Wełes, Wełesz).

A ów "jegomość" miał jakieś charakterystyczne cechy, bądź atrybuty "funkcji" jaką sprawował?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak, zmarli schodzili do miejsca zwanego Nawią, gdzie władzę sprawował Weles (Wełes, Wełesz).

A ów "jegomość" miał jakieś charakterystyczne cechy, bądź atrybuty "funkcji" jaką sprawował?

Veles to bóg magii, sztuki, rzemiosła i bogactwa. Opiekował się bydłem, jego zwierzęciem była sowa. To w BARDZO dużym skrócie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Veles to bóg magii, sztuki, rzemiosła i bogactwa. Opiekował się bydłem, jego zwierzęciem była sowa. To w BARDZO dużym skrócie.

Dzięki piękne, jako, że naświetliłaś sporo spraw i mam nadzieję, że jak co to jeszcze pomożesz, masz ode mnie "pomogła".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Veles to bóg magii, sztuki, rzemiosła i bogactwa. Opiekował się bydłem, jego zwierzęciem była sowa. To w BARDZO dużym skrócie.

Dzięki piękne, jako, że naświetliłaś sporo spraw i mam nadzieję, że jak co to jeszcze pomożesz, masz ode mnie "pomogła".

O, dziękuję ;) to mi poprawi humor po dostaniu ostrzeżenia za zbyt mało rozwlekłe pisanie == to co mają Finowie powiedzieć?! Oni nic nie mówią!

:razz:

Jeśli będziesz chciał tylko jeszcze coś wiedzieć, to pisz w tym temacie lub na pm :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Nie zrozumiałeś mnie.

To była luźna aluzją z mojej strony.

Veles to bóg magii, sztuki, rzemiosła i bogactwa. Opiekował się bydłem, jego zwierzęciem była sowa. To w BARDZO dużym skrócie.

A czemu w skrócie???

Dzięki piękne, jako, że naświetliłaś sporo spraw i mam nadzieję, że jak co to jeszcze pomożesz
Jeśli będziesz chciał tylko jeszcze coś wiedzieć, to pisz w tym temacie

Temat się fajnie rozwija ,i chyba go nie Chcecie zakończyć ??????????? :evil:

Mam prośbę - nie "Perkun" tylko "Perun"

Czy to są dwie różne osoby?

Perun

Czy ten opis Peruna jest do przyjęcia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Temat się fajnie rozwija ,i chyba go nie Chcecie zakończyć ??????????? :evil:

Ależ skąd :mrgreen:

No to ja mam pytanie zainspirowane właśnie sławną (bądź niesławną, mnie się tam podobało ;P) Starą Baśnią, jak to było z tymi kapłankami, były takowe, wiadomo coś na ten temat, czy też to wynalazek Kraszewskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja Starą Baśn kocham a opinie krytyków mam gdzies.

Nie ma takiego terminu jak "Perkun". Istnieje tylko Perun.

A w wielkim skrócie dlatego, bo mogłabym ci o nim całą biografię napisać.

Jestem za rozwijaniem tematu ^^

[ Dodano: 2008-02-26, 17:54 ]

Temat się fajnie rozwija ,i chyba go nie Chcecie zakończyć ??????????? :evil:

Ależ skąd :mrgreen:

No to ja mam pytanie zainspirowane właśnie sławną (bądź niesławną, mnie się tam podobało ;P) Starą Baśnią, jak to było z tymi kapłankami, były takowe, wiadomo coś na ten temat, czy też to wynalazek Kraszewskiego?

Były, oczywiście, że były. To tylko KK wymyślił sobie dogmat męskiego kapłaństwa.

Kobiety są wielkie, moi drodzy - pamiętajcie, bez nich nie byłoby was na świecie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
A w wielkim skrócie dlatego, bo mogłabym ci o nim całą biografię napisać.

To może kolejno cały panteon od góry?Mamy duuuuuuuuużo czasu.

Perun

Czy ten opis Peruna jest do przyjęcia?

Prosił bym o odpowiedź.Perun

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A w wielkim skrócie dlatego, bo mogłabym ci o nim całą biografię napisać.

To może kolejno cały panteon od góry?Mamy duuuuuuuuużo czasu.

Perun

Czy ten opis Peruna jest do przyjęcia?

Prosił bym o odpowiedź.Obrazek

Boże, Wikipedia? Dajcie spokój...chociaż akurat w tym artykule zachowali się dość dobrze i jest on rzetelny.

Cóż, nazywanie Peruna podobnym do Zeusa jest prostactwem. Perun był bogiem typowo słowiańskim. Zeusa np. cechował przerost formy nad treścią, był "przeszlifowany" - pamiętajmy, że Słowianie nie byli wtedy na takim poziomie rozwoju. Perun był więc bogiem groźnym, bogiem piorunów, wyładowań atmosferycznych, burzy, gradu, ale też katastrof i śmierci. Perun był niedostępny, był nie ludzki, był odbiciem przyrody.

Cały panteon od góry??!! Historycy nie znają całego panteonu, a co dopiero ja ;):D:D

Wracając do Peruna - pamiętajmy też, że bogowie się zlewali na terenach słowiańskich w jedno, więc Perun równie dobrze na Rusi mógł być czczony pod imieniem całkiem innego boga.

Nawiasem mówiąc, symbolem Peruna był dąb, jak zauważono też w Wikipedii i chyba tego tłumaczyć nie trzeba - "chłop jak dąb".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam prośbę - nie "Perkun" tylko "Perun", ok?

Sorki, mała literówka, inna mitologia mi wskoczyła.

Czy to są dwie różne osoby?
Nie ma takiego terminu jak "Perkun". Istnieje tylko Perun.

Na pewno? :P Za Onet wiem: Perkun, Perkunas, naczelne bóstwo pogańskich Litwinów. Bóg błyskawic, piorunów i ognia, czczony także przez Łotyszów, Żmudzinów i Prusów. Bóstwu poświęcony był dąb. Łotysze składali Perkunowi w ofierze czarnego kozła i czarne cielę. Jego słowiańskim odpowiednikiem jest Perun.

A przy okazji, mitologia (religia) ludów Bałtyjskich wcale nie jest taka odmienna od słowiańskiej.

Jestem za rozwijaniem tematu

A niech się rozwija.

Ja Starą Baśn kocham a opinie krytyków mam gdzies.

A co do Starej Baśni to książka jest fajna, film dobrze się ogląda, ale żeby był tak zachwycający to bym nie powiedział (oczywiście to moje zdanie i nikogo do niego nie zamierzam przekonywać ;) ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, z tym "Perkunem" sprawa ma się tak, jak z Jahwe - mówisz Jahwe czy Jehowa? Jezus czy Joszua? Czaisz bazę?

A Stara Baśń rządzi, przekonam cię kiedyś ;):D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.