Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Tajne operacje CIA podczas "zimnej wojny"

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Czy to nie dziwne, że to Stany Zjednoczone, stolica demokracji i główny przeciwnik demonicznego Bloku Wschodniego podczas "zimnej wojny", w przeciwieństwie do Związku Radzieckiego organizowały zamachy na niesprzyjających im przywódców państw III Świata i krajów rozwijających się? Czy to nie dziwne, że to CIA a nie KGB czy GRU przeprowadziła większość tajnych operacji mających na celu usunięcie przywódców państw takich jak Kuba czy Kongo, sprzeciwiających się interesom Stanów Zjednoczonych a jednocześnie wiążących się z komunistami?

Jestem ciekaw, jak to oceniacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie ma dla mnie nic dziwnego w tym, że USA chciało najkrótszą i najcichszą drogą zwiększać swoje wpływy zmniejszając wpływy Związku Radzieckiego. Patrząc pod względem moralnym na to, to trudno ocenić to pozytywnie, jednak patrząc na zimno to było to wg mnie dobre rozwiązanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
patrząc na zimno to było to wg mnie dobre rozwiązanie.

Można to omówić na przykładzie Fidela Castro.

Fidela Castro nie zabili. Próbowali wiele wiele razy (swego czasu widziałam bardzo ciekawy film dokumentalny poświęcony temu tematow) A gdyby zabili- wtedy by wiele stracili. On byłby męczennikiem; ofiarą wstrętnych imperialistów. Tak patrzyli by zwolennicy komunizmu i Castro, których nie było mało. Z drugiej strony mogliby jednak zyskać- silny przywódca zabity, charyzmatyczny bojownik nie przewodziłby wrogiemu państwu.

Co do metody walki- cóż- to był czas spisków, szpiegów, zastarszania się. Szli po najmniejszej linii oporu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Wymienię, w końcu dobrze by było, by w tej dyskusji pojawiły się jakieś fakty historyczne, parę mi znanych przykładów odnoszących się do tematu:

-CIA wspierała zamach w Iraku, który 8 lutego 1963 roku przeprowadzili członkowie partii Baas przeciwko panującemu promoskiewskiemu dyktatorowi gen. Abd al-Karimowi Kasimowi.

-Sprawa Jacoba Arbenza, przywódcy Gwatemali. W wyniku operacji CIA, przeprowadzonej 18 czerwca 1954 roku jego pozycja została mocno podkopana, co doprowadziło w niedługim czasie do zamachu stanu przeprowadzonego przez zbuntowanych oficerów.

-CIA stoi za zamachem na Patrica Lumumbę, który doszedł do władzy w Kongu w wyniku rewolucji, w podobnym czasie co Castro. Agencja wysłała do Stanleyville europejskiego zabójcę z przeszłością kryminalną z zadaniem zabicia go. Dodam, że pod koniec 1960 roku.

-Operacja "Ajax" w Iranie w 1953 roku- kolejny przeprowadzony przez CIA zamach stanu w wyniku którego obalono nacjonalistów sprzeciwiających się interesom amerykańskim.

Dla kontrastu, w latach 1955-64 Związek Radziecki nie przeprowadził a nawet nie planował poważnie przeprowadzenia zamachu stanu lub innego sposobu na pozbycie się przywódcy współpracującego z USA lub po prostu sprzeciwiającego się interesom Moskwy. Z tego co mi wiadomo, GRU przeprowadziło jedynie (poprawiajcie mnie, jeśli się mylę) zamach na prezydenta Afganistanu w latach '80, oraz, są podejrzenia, że stoi za zamachem na Jana Pawła II.

Można to omówić na przykładzie Fidela Castro.

Co do Fidela- Amerykanie nosili się z zamiarem zamordowania go już w 1959 roku, od momentu rewolucji na Kubie. Były też projekty zdyskredytowania go. CIA planowało opryskanie LSD cygara, które później agent wręczyłby mu przed wygłoszeniem ważnego przemówienia publicznego. Pracowano też nad proszkiem do depilacji, który sprawiłby, że wypadłaby mu broda- o której sądzono, że dodaje mu charyzmy. Nawiasem mówiąc, chyba ktoś się zapatrzył nad losem biblijnego Samsona. Ten komiczny pomysł został wzięty na serio.

Był pomysłem zorganizowania wypadku w lipcu 1960 roku w wyniku którego zabito by Raula Castro, brata Fidela. Planowano zorganizować zamach na Fidela Castro wysługując się przy tym kubańską mafią, w interesy której uderzała polityka dyktatora. W końcu, zupełnie nieudana operacja w Zatoce Świń 17 kwietnia 1961 roku. Dodatkowo rząd Stanów Zjednoczonych stoi za falą pożarów i zamachów bombowych, która przetoczyła się przez Hawanę w kwietniu 1961.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto również zwrócić uwagę na działania CIA z punktu ekonomicznego. Bardzo przyczyniło się wraz z Departamentem Stanu do powstania modelu korporacjonizmu na świecie. Pierwszym ich "laboratorium" była Ameryka Południowa, która była o krok od spełnienia swojego marzenia, bycia niezależnym od Zachodu, a także być potężnym blokiem konkurencji dla Europy i Stanów Zjednoczonych. Zapraszam do lektury artykułów poświęconych temu tematowi:

„Projekt Chile”: Powstanie intelektualnego, wolnorynkowego nurtu obalenia władzy

Wojna myśli ekonomicznej: Nacjonalizm Trzeciego Świata vs Korporacjonizm

Milton Friedman: Początek korporacjonizmu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Imperium Brytyjskie nie mogące poradzić sobie z twardą postawą Iranu, a przede wszystkim jego premierowi, Mohammadowi Mosaddegh’owi, zwróciło się ponownie do Stanów Zjednoczonych o pomoc w rozwiązaniu konfliktu. Po wcześniejszej nieugiętej postawie Harry’ego S. Trumana nowy prezydent Dwight Einsenhower różnił się od swego poprzednika oraz wyraził zgodę na przeprowadzenie po raz pierwszy w historii C.I.A. próby obalenia rządu poprzez działanie „zza kulis” i zyskanie przez to wpływów.

Tak oto powstała "Operacja Ajax"

Zapraszam do zgłębienia tematu podzielonego na dwa bloki:

Iran – Początek tajnych operacji

Iran – Początek tajnych operacji. Zakończenie konfliktu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.