Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

Ha, fakt, druga nieco później. Co za bardzo nie zmienia ww. faktów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
. POnadto szkolono poźniejszych wiarusów wojen Napoleońskich.

Legie tworzono przede wszystkim z dezerterów i jeńców z armii austriackiej, więc byli to żołnierze już wyszkoleni. Z około 25 tysięcy ludzi, którzy przewinęli się przez Legię Polsko - Włoską i Legię Naddunajską, do Księstwa Warszawskiego wróciła tylko jedna formacja - kompania weteranów i inwalidów, około 200 ludzi. Reszta użyźniła pola Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Haiti. Gdzie w tym pożytek dla Polski - nie wiem.

Powstanie hymnu 'Mazurek Dąbrowskiego'

Melodia mazura była znana wcześniej, Wybicki tylko napisał słowa. Jest też wersja, że nie napisał, a zanotował tekst śpiewany przez żołnierzy. Nie powstał więc żaden hymn, tylko piosenka. "Mazurek Dąbrowskiego" stał się hymnem dopiero w 1927 r.

...że nie dali się wchłonąć i polski naród jakoś przetrwał.

Polski naród przetrwał dzięki tym, którzy nie dali się wplątać w awantury wojenne Napoleona. Trupy się nie rozmnażają.

Edytowane przez feldwebel Krzysztof

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Nie iem dokładnie, ale chyba z Legionów Dąbrowskiego, wywodziła się późniejsza Legia Nadwiślańska. Przynajmniej gros ułanów płk. Konopki.

Polski naród przetrwał dzięki tym, którzy nie dali się wplątać w awantury wojenne Napoleona. Trupy się nie rozmnażają.

A to tak można było się nie wplątać? Z wszystkich wojsk, walczących u boku Napoleona, po zakończeniu działań wojennych, wróciło ich całkiem sporo. Z czegoś armia Królestwa Polskiego się składała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie iem dokładnie, ale chyba z Legionów Dąbrowskiego, wywodziła się późniejsza Legia Nadwiślańska. Przynajmniej gros ułanów płk. Konopki.
Legia Nadwiślańska nie mogła się wywodzić z Legionów, bo ich już nie było. Legia Nadwiślańska została sformowana rozkazem cesarskim z maja 1807 r. na Śląsku. Wedle zamiarów byłych legionisótw ludność polska na Śląsku miała się rzucić do wojska, a następnie wyzwolić Polskę. Nie rzuciła sie jednak, i to do tego stopnia, że z zamierzonych 9000 rekrutów zebrano niecałe 3000. Napoleon rozkazał zabrać więc około 5000 poborowych z Księstwa Warszawskiego dla uzupełnienia stanów, a następnie wyprowadził Legię ze Sąska do Niemiec, gdzie została wcielona do armii wirtemberskiej.

Drugim oprócz weteranów oddziałem, który dotarł na Śląsk, byli ułani w liczbie około 300 ludzi. Do Księstwa już nie dotarli, utworzono z nich pułk ułanów Legii, który uzupełniono podobnie jak legionową piechotę. Do Polski dotarli dopiero w 1812 r., przez Hiszpanię.

A to tak można było się nie wplątać? Z wszystkich wojsk, walczących u boku Napoleona, po zakończeniu działań wojennych, wróciło ich całkiem sporo. Z czegoś armia Królestwa Polskiego się składała.

Straty w kampaniach były tak wielkie, że nie można było utworzyć żadnej rozsądnej jednostki. Z kilkunastu tysięcy ludzi, których Poniatowski wyprowadził na zachód, wrócił niecały tysiąc. Po zwolnieniu wszystkich jeńców i powrocie maruderów w istopadzie 1814 r. udało się zebrać ok. 30 tys. żołnierzy, z tego tylko połowę piechurów. Wielu z nich nie nadawało się już do wojska ze względu na stan zdrowia. Ponadto wiosną następnego roku wielu żołnierzy i oficerów zostało zwolnionych, a równie wielu zdezerterowało na wieść o ucieczce Napoleona z Elby. Już w połowie 1815 r. trzeba było zarządzić przymusowy pobór do armii.

Ogółem straty Księstwa Warszawskiego ocenia się na 100 tys. ludzi ze stu osiemdziesięciu tysięcy, których udało się zmobilizować w latach 1807 - 1813.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Legia Nadwiślańska nie mogła się wywodzić z Legionów, bo ich już nie było. Legia Nadwiślańska została sformowana rozkazem cesarskim z maja 1807 r. na Śląsku.

Legionów nie było, ale w służbie Królestwa Neapolitańskiego pozostały pułk piechoty i pułk jazdy. Dawni legioniści.

W Brzeziu (Finkenstein ) ,Napoleon wydał dekret 5 kwietnia 1807 r. o organizacji wojsk polskich, przychodzących z Włoch.

Przy okazji, pułk tych "neapolitańskich" ułanów jako jedyny na świecie, w tym czasie, walczył lancą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Epizod;

"W parę dni później odbyła się podobna uroczystość w 1 pułku ułanów, lecz połączona z ogromnym pijaństwem.

W Luszniewie urządzono na naszą cześć zabawę. A więc przyjechali z okolicy państwo Brońscy, Pileccy, Wyganowscy, cała masa Jelskich, gdyż co drugi majątek w tej okolicy do nich należał.

Najoryginalniejszy był senior tego rodu siwiuteńki pan Jelski (*, który kiedy mu się przedstawiłem, zapytał mnie:

-Nim będziemy mówić, będzie pan łaskaw mi powiedzieć kto pana rodził, z kim pan żonaty.

Dopiero gdy uważał, że jestem godny tego, rozmowę rozpoczął.

Na dzień ten austriacki oficer ustąpił kilku pokoi i prześliczny był to widok ułanów w rabatach z obu pułków, tańczących na sali.

Podczas kolacji wzruszające było, kiedy stary pan Jelski wznosił toast za zdrowie Wojska Polskiego i zaczął:

-100 lat minęło, kiedy w tej samej sali dziadek mój przyjmował ks. Józefa Poniatowskiego z jego ułanami. Nie ufałem Wam to przyznaję, jednak żeście mnie swoim sercem, swojemi zapatrywaniami zwyciężyli."

Ze wspomnień Jana Dunina-Brzezińskiego, pt. Rotmistrz Legionów Polskich. Wspomnienia z lat 1914-1919, Pruszków [2004?], s. 145-146.

(* Starszy pan Jelski, na imię miał Aleksander i żył w latach 1834-1916.

Właściciel Zamościa pod Mińskiem i Dudzicz pod Baranowiczami, etnograf, kolekcjoner i publicysta, w swoim dworze zgromadził wiele pamiątek po Karolu Prozorrze, członku Rządu Tymczasowego Litwy i innych osobach z jego rodziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Czy trochę nie przesadzacie ograniczając działalność legionów we Włoszech do czasu wycieczki na Haiti ? Na Antyle wysłano tylko jedną z trzech polskich półbrygad, reszta została na żołdzie włoskim do 1806 roku. Całkiem im tam było dobrze, skoro większość nie chciała wracać. W 1807 na Śląsk trafiło kilkuset szabel i bagnetów tzw. Legii Polsko-Włoskiej. Z ziemi włoskiej do Polski wróciła kompania weteranów. Tym się udało ;)

Do tego trzeba dodać tzw. Legię Północną, stworzoną z dezerterów i jeńców z armii pruskiej, która walczyła na Pomorzu zimą 1807.

Brali jeszcze udział w walkach w 1805 z Austriakami pod Saint Cyr'em, bitwie pod Maidą w 1806. S. Przewalski, Józef Grzegorz Chłopicki 1771 - 1854, Warszawa 1995 s. 29 podaje, że poza stratami w działaniach wojennych - za niski stan osobowy oddziału wysłanego na Śląsk odpowiada także polityka Józefa Bonapartego który chciał zatrzymać przynajmniej część żołnierzy w Neapolu, jako swoją gwardię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Hmm wydaje mi się, że w początkach niepodległości polska armia wykorzystywała każdy możliwy typ oporządzenia jaki udało się jej zdobyć, w tym amerykańskie. Amerykańska kawaleria używała skórzanych kamizelek, więc może o to chodzi? link ze zdjęciem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.