Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Walery Sławek - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Najbliższy (i chyba jedne z niewielu prawdziwych) przyjaciel Józefa Piłsudskiego, trzykrotny premier, szef BBWR, stał na czele Związku Legionistów, w momencie śmierci Marszałka wydawałoby się "murowany" kandydat na następcę Mościckiego, jednak jak się okazało w szybkim tempie został pozbawiony (lub sam się ich pozbawił) wszystkich tych atutów został zepchnięty na margines życia politycznego, a po przegranych wyborach parlamentarnych 1938 r. całkowicie od niego odsunięty, popełnił samobójstwo 2 IV 1939 r.

Po tym przydługawym wstępie właściwe pytanie, jakie jest Wasze zdanie na jego temat, czy był on politykiem "dużego" formatu, czy też może tylko wykonawcą poleceń Piłsudskiego, który gdy tego zabrakło nie potrafił odnaleźć się w nowych realiach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

Na pewno postać to tajemnicza. Patrząc na polityczną biografie Walerego Sławka od razu widzimy jak zaszczytne funkcje państwowe miał zaszczyt pełnić. Dodatkowo powiedzieć można o jego roli w gremiach decyzyjnych PPS, prezesurze BBWR i przywództwu Związku Legionistów. Napomknąć można także o tajemniczych związkach Sławka z masonerią. Najważniejszym jednak osiągnięciem w życiu Walerego Sławka było dzieło Konstytucji Kwietniowej z 1935 roku (niezależnie od jej oceny). Konstytucji, której był głównym twórcą i moderatorem. Wierny słowom, że "Prawo jako naczelny regulator ma nami rządzić, a w ramach prawa ten, kogo prawo do tego wyznacza".

O samym Sławku trudno powiedzieć wiele. Postać niesamowicie skromna. Podobnie jak Komendant Piłsudski gardząca blichtrem i zbytkiem. Kryształowo uczciwy idealista. Przyjaciel Piłsudskiego. Wielki patriota wierzący w Polskę i w prace dla niej.

Czy był Marionetką bez Komendanta nic nie znaczącą? W mojej ocenie nie. Walery Sławek był człowiekiem Piłsudskiego do specjalnych poruczeń. Właśnie dla tego nie był marionetką. Jego polityczna pomysłowość połączona z konspiracyjnymi metodami prowadzenia polityki stworzyły pewny charakterystyczny dla niego styl.

Jego polityczna droga skończyła się wraz ze śmiercią Józefa Piłsudskiego. W zasadzie na jego własne życzenie. Odsunął się w jego pojęciu dla dobra ojczyzny. W mojej opinii postąpił źle.

Co do tragicznej śmierci Walerego Sławka to myślę, że warte przytoczenia są słowa Leszka Moczulskiego z artykułu pt. "Stary brauning":

„Tajemnica tej śmierci polega jedynie na tym, że nie była samobójstwem. Tylko ofiarą z życia, czymś naturalnym dla żołnierza"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, że przyjaźń łączyła obu panów (Sławka i Piłsuda) od czasów wspólnej działalności w HK-Stelle. Sławkowi nie pomogła przyjaźń z marszałkiem, bo miał zbyt małe poparcie ze strony reszty liczacytch się piłsudczyków, dlatego nie udało mu się zostać następcą Piłsuda. Co do jego śmierci, to sprawa nie jest jasna, być może ktoś mu pomógł zejśc z tego świata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
to sprawa nie jest jasna, być może ktoś mu pomógł zejśc z tego świata.

Według mnie jest jasna. Walery Sławek popełnił samobójstwo, bo jak sam powiedział ludzi odeszli od idei Marszałka.

[ Dodano: 2008-11-22, 16:26 ]

A mógłby ktoś mi wytłumaczyć, dlaczego odsunięto Sławka od władzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkurzę wątek.

Cóż, Walery Sławek był postacią tajemniczą. Z charakteru człowiek spokojny, krystalicznie uczciwy. Był sumieniem Marszałka Piłsudskiego, jako jeden z niewielu mógł się kłócić z Piłsudskim, potrafił bronić swych racji. Był jego najbliższym współpracownikiem, a zarazem jego przyjacielem. Legendarny bojowiec PPS-u, okaleczony ciężko w wyniku przygotowanego zamachu, przywódca BBWR, premier RP, jeden w współtwórców konstytucji kwietniowej z 1935 roku. Szanowali go nawet przeciwnicy, z którymi, potrafił byc w miarę konieczności brutalny. O szacunku dla niego świadczy fakt, że w końcu jego trumnę na pogrzebie nieśli dawni towarzysze broni, ale później zajadli przeciwnicy, których sadzał do więzień z PPS-u. Po roku 1918 był człowiekiem pozostającym w cieniu. Piłsudski wysunął go dopiero w 1926 r. na pierwszy front walki politycznej.

Bardziej nurtuje mnie pytanie dlaczego się zastrzelił. Powodów może byc kilka. Według mnie Sławek widział, pochyłą na jakiej znalazła się polityka polska, widział, że nieuchronnie zbliża się konforntacja z Niemcami, która doprowadzi do zagłady państwa. Tak bym tłumaczył ten krok.

Co myślicie na tema jego śmierci? Jakie mogły byc tego powody?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Nie zapominajcie, że przyjaźń łączyła obu panów (Sławka i Piłsuda)

Przypominam, iż stosowanie skrótow "myślowych" typu "Piłsud", "Jaruzel", czy "Stoltzmann" jest niestosowne i obraźliwe, mające zapewnie (w domyśle) nakierować mniej wyrobionego usera na "pochodzenie etniczne" wzmiankowanej osoby. Antypatię do danej postaci możemy wyrazić argumentami - nieprawdaż ?

Co do samego W. Sławka - mały plus za BBWR, oraz spacyfikowanie UOW w 1930r. Postać tragiczna - zdecydowany oponent Rydza - Śmigłego, z chwilą jego dojścia do wladzy został odsunięty na boczny tor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Postać tragiczna - zdecydowany oponent Rydza - Śmigłego, z chwilą jego dojścia do wladzy został odsunięty na boczny tor.

Niekiedy był przedstawiany jako kandydat na marszałka Polski po śmierci Piłsudskiego, stąd niechęć Rydza do niego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
palatyn   
Niekiedy był przedstawiany jako kandydat na marszałka Polski po śmierci Piłsudskiego, stąd niechęć Rydza do niego.

????? To nowość jakaś dla mnie. Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Służę :)

Po śmierci Piłsudskiego, jak wiemy schedę po marszałku przejął Rydz - Śmigły. Jako Główny Inspektor Sił Zbrojnych on nadzorował całą naszą armię. Znalazł się więc, troche może nie z własnej woli, najpoważniejszym kandydatem na stanowisko Marszałka. Po jego wybraniu na to stanowisko wielu dziwiło się dlaczego właśnie on. Nie za zasługi wojenne, geniuszem Rydz w końcu nie był. Owszem, w czasie wojny polsko - bolszewickiej był solidnym generałem. Sam Piłsudski mówił, że nie ma dobrego kandydata na to stanowisko, ale najlepszym z złych jest właśnie Edward Rydz - Śmigły. Niektórzy widzieli by na tym stanowisku kogoś innego. Wymieniano wiele nazwisk: właśnie Sławka (chociaż ta kandydatura była prawdę mówiąc niezbyt trafna), czy chociażby Kazimierza Sosnkowskiego, najiteligentniejszego z dowódców legionowych tamtych czasów. Bo oczywiście nie podlegało dyskusji to, że następca Piłsudskiego będzie się wywodził z środowiska legionowego.

Edytowane przez mateusz009

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Mateusz009 bez urazy ale coś Ci się pomyliło, w pierwszym rzędzie Sławek właściwie nigdy nie był 'liniowcem', zajmował się sprawami politycznymi, tak było już za czasów Legionów, a to, że miał stopień wojskowy nie czyni go bynajmniej kandydatem do stanowiska Generalnego Inspektora (skądinąd był chyba podpułkownikiem więc już ten fakt mówi sam za siebie). A Rydz jeżeli chodzi o dowodzenie to w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1919-20 pokazał się naprawdę z dobrej strony. Oczywiście wtedy jeszcze nie wiedziano jak skończy się jego 'nieco' megalomańskie podejście do dowodzenia we wrześniu '39 r.

Sławek był kandydatem ale do stanowiska prezydenta, tak w 1935 po śmierci Marszałka jak i w 1940 r. mógłby być groźnym przeciwnikiem, m.in. właśnie dlatego rozpisano nowe wybory we wrześniu 1938 r. i postarano się aby Sławek nie dostał się do sejmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mateusz009 bez urazy ale coś Ci się pomyliło, w pierwszym rzędzie Sławek właściwie nigdy nie był 'liniowcem', zajmował się sprawami politycznymi, tak było już za czasów Legionów, a to, że miał stopień wojskowy nie czyni go bynajmniej kandydatem do stanowiska Generalnego Inspektora (skądinąd był chyba podpułkownikiem więc już ten fakt mówi sam za siebie).

Źle się wyraziłem. Po śmierci Piłsudskiego sanacja potrzebowała nowego wodza, który by poprowadził, ją tak jak Piłsudski. Taką osobą, niekoniecznie z własnej woli stał się właśnie Rydz, który został wysunięty na czoło. Sławka przedstawiałem niekoniecznie jako Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, ale właśnie jako ewentualnego przywódcę sanacji. Piłsudski również stał na czele sanacji i od 1926 roku do 1935 roku pełnił funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.

Wojsko w tym czasie, może nie tyle było spolityzowane, co polityczne (kult marszałka Piłsudskiego).

To tak w woli wyjaśnienia, jeśli ktoś mnie mylnie zrozumiał.

A Rydz jeżeli chodzi o dowodzenie to w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1919-20 pokazał się naprawdę z dobrej strony. Oczywiście wtedy jeszcze nie wiedziano jak skończy się jego 'nieco' megalomańskie podejście do dowodzenia we wrześniu '39 r.

Ale ja nie twierdzę, że w wojnie polsko - bolszewickiej Rydz pokazał się ze złej strony. Wręcz przeciwnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

za "Catem" Mackiewiczem:

"Cat" uważa, że Slawek był wiernym cieniem Piłsudskiego i za nie do pomyślenia uważa, żeby posedł kiedykolwiek wbrew woli Marszałka. Po śmierci Piłsudskiego wszyscy wiedzieli, że prezydent był tak slaby, że w zasadzie dowolny nacisk by sprawil, że musiałby ustąpić ze stanowiska, imo tego, że byl obrany na kolejną kadencję w '33 ["Cat" twierdzi, że stało się to pod wyraźnym naciskiem M.]. "Cat". spytal się ok '37 r. czemu nie uczynil tego, czyli nie usunął prezydenta. Jego odpowiedź byla szczera i przepraszająca "Jakże ja mogłem to zrobić, przecież pan wie, że to ja miałe być tym który iał zając jego miejsce". W wyniku tej jego postawy Matuszewskistwierdził : "Wladza w państwie to nie miejsce w tramwaju, które się ustępuje"; a Miedziński postawił ponoć ultimatum w stylu : "Albo obejmiesz władzę, albo ja wysunę kogo innego na wdza obozu legionowego". Sląwek oczywiście się nie przeógl to i stracił dość szybko wszelkie możliwe wpływy jakie miał w kraju i został odsunięty w cień.

Co do samobójstwa Slawka "Cat" twierdzi że strzelil sobie w głowę w nd. o 8.45 wieczorem, czyli w taki dzień i w taką godzinę w jaką zmarł marszalek.. Podejrzewa, że stalo się to dlatego, że widzial co się dzieje z Polską a on nie mógl temu zapobiec, bo nie wykonal Jego woli.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sławek to znowu postać kontrowersyjna dla piłsudczyków wielki patriota, a dla opozycji osoba o antypartyjnych poglądach i fanatycznie oddany Piłsudskiemu. Zarzuca mu się współpracę z wywiadem austro-węgierskim zawiązaną w 1909 r. Zarzuca mu się również udział w zbrodni popełnionej w stosunku do Włodzimierza Zagórskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Trochę odkurzę wątek.

(…)

Bardziej nurtuje mnie pytanie dlaczego się zastrzelił. Powodów może byc kilka. Według mnie Sławek widział, pochyłą na jakiej znalazła się polityka polska, widział, że nieuchronnie zbliża się konforntacja z Niemcami, która doprowadzi do zagłady państwa. Tak bym tłumaczył ten krok.

Co myślicie na tema jego śmierci? Jakie mogły byc tego powody?

Według tego co można wyczytać z niektórych postów w necie to na początku 1939 roku przygotowywany był zamach stanu, a Sławek był, jeżeli nie mózgiem, to przynajmniej jego centralną postacią. Mnie w każdym razie wydaje się to bardzo prawdopodobne biorąc pod uwagę pewne inne znane fakty których się nie uwzględnia.

Otóż 15 marca 1939 roku Anglicy weszli w posiadanie archiwum czeskiego wywiadu. Czesi dużo wiedzieli bo mieli w Niemczech cennego agenta, wysoko postawionego oficera Abwehry pod kryptonimem A-54. Niewątpliwie mieli też coś o machinacjach Sławka w Polsce i informacje te zostały przekazane do Polski, to dlatego wybuchła afera. To pewnie z tego powodu w końcu marca Beck pojechał do Londynu. Po prostu po to by się dokładniej wszystkiego dowiedzieć, może przejrzeć jakieś dokumenty. Po drodze, chyba 31 marca, odwiedził swego politycznego sprzymierzeńca, Sławka, pewnie po to by od niego uzyskać wyjaśnienia.

Sławek musiał zorientować się co do wagi ciążących na nim zarzutów, uznał że nie ma innego wyjścia i 2 kwietnia się zastrzelił. Chociaż możliwe że, jak chcą niektórzy, ktoś mu w tym pomógł bo za dużo wiedział. Na tym tle staje się bardziej zrozumiałe odrzucenie przez Becka warunków niemieckich i jego przemowa w której zapytywał retorycznie o co w tym wszystkim chodzi. Pewnie sam tego wszystkiego nie ogarniał albo zdrada mu najbliższych spowodowała, że sam nie wiedział co o tym wszystkim sądzić. Takie zdezorientowanie ministra, i to jednego z najważniejszych, sugeruje że polskie przedwojenne służby były do niczego i to przez całe międzywojenne 20-lecie. Co by potwierdzało pewne inne sugestie wyrażone na tym forum. Tak nawiasem mówiąc to powszechną opinią jest że na przykład przedwojenny wywiad był lepszy od dzisiejszego. Obawiam się że to prawda.

W każdym razie te puzzle jakoś tak się układają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.