Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Unia z Węgrami

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Chciałbym tutaj podyskutować o unii z Węgrami w latach 1440 - 1444. Okres krótki, ale wart przedyskutowania. Może zacznijmy od tego, czy ta unia była konieczna (tzn. czy Władysław musiał objąć tron węgierski), czy była dla nas korzystna i co nam przyniosła? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Byłaby korzystna, gdyby wszyscy zrezygnowali z partykularnych interesów, a wypracowali jedną politykę zagraniczną wtedy Polska stawałaby się najsilniejszym graczem w Europie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Tyle że siła Polski nie była do przyjęcia dla Węgrów. Węgrzy musieli spoglądać bacznym okiem na Bałkany, Polacy na zakon krzyżacki, a po dojściu Litwy, interesy mogłyby się stać jeszcze bardziej rozbieżne. Osobiście nie widzę żadnych większych korzyści w unii z Węgrami, ani wspólnego zagrożenia, ani wspólnych interesów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie żadnych? No, a gdzie powiedzenie, że w jedności siła? Wydaje mi się, że taki twór miałby przede wszystkim duże znaczenie polityczne, wpływałby też na pozycję państw - członków układu w Europie. Mimo, że interesy faktycznie były na tamten moment rozbieżne, to w dłuższej perspektywie już nie. Poza tym, poszczególne państwa mogły się wspierać nawzajem, a nasi przeciwnicy kilka razy by się zastanowili, zanim uderzyliby na taką potęgę. Prowadzenie polityki kraju, to nie tylko "dziś", ale również "jutro" i sądzę, że polscy królowie zdawali sobie z tego sprawę, skoro nawet taki ciemny Vissegerd sobie zdaje :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Węgry z Polską łączył tylko władca i nikt/nic więcej. W Polsce faktycznie rządził Oleśnicki, a nie Władysław.

Co do meritum - jaka była pewność, że Węgrzy nam pomogą? Jaka była pewność, że potencjalni wrogowie wezmą to pod uwagę? W końcu pozycja magnatów węgierskich była dość silna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Wydaje mi się, że od Węgier należało trzymać się jak najdalej. Ich złoty wiek już dobiegał końca, ten kraj był zagrożony przez potężnych Turków. Związek z Węgrami narzucał na nas konieczność angażowania się w interesie tego kraju a w zamian nie dawał żadnych konkretnych korzyści. Korona węgierska odciągnęła tylko z kraju króla Władysława, na jego zgubę zresztą.

Nawet gdyby Władysław nie poległ pod Warną i próbowanoby zacieśnić związki z Węgrami to i tak nie udałoby się stworzyć jednolitego państwa o wspólnej polityce i silnym poczuciu wspólnoty. Już z Litwą się to nie udało a Węgrzy strzegliby równie mocno, jeśli nie bardziej, swojej odrębności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oleśnicki wypchnął Władysława na Węgry by mieć większe pole działania dla siebie ;] taka prawda. Może i miała sens, gdybyśmy pod Warną Turków pobili i choć na kilkadziesiąt lat zatrzymali ich ekspansję w ciągu dalszego trwania kampanii... No i gdyby król, może i z pomocą Oleśnickiego, upiłował samowole magnaterii węgierskiej, ale to już prawie walka z wiatrakami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.