Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Literatura - II RP

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Co tu ukrywać temat podpatrzony w innych działach (mam nadzieję, że nikt nie będzie mnie ścigał za łamanie praw autorskich ;) )

Tak więc jeżeli przeczytaliście jakąś wartościową książkę dotyczącą II RP, podzielcie się wrażeniami, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące takowych książek ten temat jest właśnie do ich zadawania.

Na początek podręcznik, który warto przeczytać:

Czesław Brzoza i Andrzej Leon Sowa - Historia Polski 1918-1945 (w tym dziale interesuje nas część napisana przez prof. Brzozę, chociaż część dotycząca lat wojny i okupacji dr hab. Sowy jest również godna polecenia)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ROK 1920 / POCHÓD ZA WISŁĘ J. Piłsudski / M. Tuchaczewski

PAN PIŁSUDSKI Michaił Bułhakow

SIWY STRZELCA STRÓJ rzecz o J. Piłsudskim Z.J. Michalski

PAMIĘTNIK ADJUTANTA MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO Mieczysław Lepecki

ŚCIEŻKA OBOK DROGI Kazimiera Iłłakowiczówna

Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o owych książkach, czy warto je kupić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

"Społeczeństwo, władza, państwo" prof. Joachim Benyskiewicz. Polecam jeżeli ktoś jest zainteresowany dogłębną analizą społeczeństwa polskiego okresu międzywojennego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Co do

ROK 1920 / POCHÓD ZA WISŁĘ J. Piłsudski / M. Tuchaczewski
i
PAMIĘTNIK ADJUTANTA MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO Mieczysław Lepecki
to możesz je pobrać z TEJ strony w postaci E-booków, co do reszty to niestety nie miałem okazji czytać tych pozycji więc nie mogę Ci niczego doradzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Co do literatury związanej z II RP, to pragnę polecić kilka świetnych moim zdaniem książek:

- M. Pruszyński "Dramat Piłsudskiego. Wojna 1920"

- P. Wróbel "Listopadowe dni"

- A. Garlicki "Drugiej Rzeczypospolitej początki"

Dwie pierwsze bardzo profesjonalne, w szczególności pierwsza z nich. Co do książki A. Garlickiego, to jest ona głównie dla osób, które z historią powstania II RP nie miały dotąd wiele wspólnego lub potrzebują niezbyt szczegółowych informacji...

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Richard M. Watt, Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939, Wyd. AMF+ Group, Warszawa 2005

Bardzo dobra książka, a biorąc pod uwagę, że autor jest prezesem amerykańskiej firmy z branży chemicznej, to wręcz genialna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

No to kolejna pozycja którą warto przeczytać mimo, że trąci poprzednia epoką, jest to niezłe kompendium wiedzy na temat II RP po maju 1926, teraz jak znajdę czas to zabiorę się za część pierwszą, "przed majową".

Polska po przewrocie majowym : zarys dziejów politycznych Polski 1926-1939 - Andrzej Ajnenkiel

Dla zainteresowanych okresem 1919-1935 polecam Diariusz K. Świtalskiego, niestety w wyniku zawieruchy dziejowej brak w nim wielu fragmentów dotyczących istotnych wydarzeń jak chociażby opisu tego co działo się bezpośrednio przed majem 1926 r. czy też przed tzw. wyborami brzeskimi, jednak mimo tego lektura bardzo interesująca i zarazem pouczająca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Bardzo bym prosił osoby obeznane o w miarę szybką odpowiedź...

Czy moglibyście polecić coś o powstaniu wielkopolskim? Dość dużo szczegółów wraz z odrobiną przyczyn i skutków - ogólnego tła wydarzenia.

Chciałbym się bardzo dobrze przygotować na konkurs o powstaniu. Chociaż będzie on (prawdopodobnie) miał miejsce za miesiąc czy dwa, lubię się dużo wcześniej oswoić i co nieco więcej z tego zapamiętać. Poza tym walczę o zwolnienie z egzaminu po gimnazjum z części humanistycznej. ;P Matematyką i ewentualnie angielskim będę się martwił pod koniec semestru I bądź też w drugim.

Z góry dziękuję za wszelkie chęci pomocy. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie o powstaniu co prawda, ale nader interesujące:

Obrona państwa w 1920 roku. Księga sprawozdawczo-pamiątkowa Generalnego Inspektoratu Armji Ochotniczej i Obywatelskich Komitetów Obrony Państwa

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat...m=&dirids=1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Trochę to nie moja dziedzina zainteresowań ale tak patrząc na to co jest dostępne na ten temat to książka Polaka i Łukomskiego Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 jest dobrą pozycją, poza tym książka Czubińskiego oraz inne, jest tego sporo, jeżeli przeczytasz to podziel się wrażeniami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Kadrinazi, wielkie dzięki za pomoc, jednakże niestety z niej nie skorzystam - chciałem "wulkan" powstania wraz z domieszką tła wcześniejszego i późniejszego. Tutaj mam raczej tylko późniejsze. Ale jeszcze raz dzięki za chęci pomocy. :)

książka Czubińskiego

Właśnie to zdobyłem (wraz z Grotem i Miśkiewiczem), wydaje się to dość obszerne (500 stron) i nadzwyczajnie ciekawe dzieło, więc szybko zacznę korzystać z tego dorobku. Dzięki Gnome.

jeżeli przeczytasz to podziel się wrażeniami

Ok, obiecuję. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kadrinazi, wielkie dzięki za pomoc, jednakże niestety z niej nie skorzystam - chciałem "wulkan" powstania wraz z domieszką tła wcześniejszego i późniejszego. Tutaj mam raczej tylko późniejsze. Ale jeszcze raz dzięki za chęci pomocy. :lol:

Proszę bardzo, tylko chyba zaszło tu małe nieporozumienie - wrzuciłem pozycję dotyczącą II RP, zbiegiem okoliczności akurat po Twoim poście, więc stąd troszkę mylne wrażenie, że moj post dotyczył Powstania Wielkopolskiego :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Tu są dokumenty archiwalne dotyczące powstań śląskich, pochodzące ze zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku: http://www.pilsudski.org/powstania/index.php

w zeszłym tygodniu ukazała się bardzo interesująca praca:

Smoliński Aleksander, Morale i dyscyplina Wojsk Wielkopolskich w latach 1918 - 1919. Przyczynek do dziejów Powstania Wielkopolskiego, Toruń 2009, ss.146.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.