Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Władysław Laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Mieszka III Starego spośród kilkorga synów przeżył tylko Władysław Laskonogi. Władysław po ojcu przejął Wielkopolskę i zaczął interesować się rozszerzeniem swego władztwa. Otrzymał od możnych małopolskich Kraków, jednak szybko go utracił na rzecz Leszka Białego. Laskonogi był niewątpliwie władcą bezkompromisowym; pokłócił się z arcybiskupem Kietliczem (spór dotyczył immunitetów dla duchowieństwa) i wygnał go z Wielkopolski. Podobny los spotkał Władysława Odonica (bratanka Laskonogiego), który domagał się dla siebie księstwa poznańskiego (dziedzictwa po ojcu Odonie). Obu wygnańców przyjął u siebie Henryk I Brodaty. Do pojednania z Kietliczem doszło w 1208 r. i choć konflikt nie został do końca zagaszony, to Władysław zrekompensował duchownemu straty, a w zamian arcybiskup zdjął z niego klątwę. Spór rozgorzał na nowo, gdy książę nie chciał podporządkować się uchwale synodu w Borzykowej, która dotyczyła ulg gospodarczych dla Kościoła i przekazania mu części sądownictwa nad ludnością podbitą. Kietlicza umocniło poparcie papieża Innocentego III i pod arcybiskupim naciskiem Władysław musiał Odonicowi oddać Poznań. Jednak papież umarł niedługo po tym i pozycja Kietlicza znacznie zmalała. Póki co, Władysław nie zdecydował się na akcję przeciwko swoim wrogom wewnętrznym. W 1217 r. dołączył do sojuszu najpotężniejszych książąt polskich, jednak główny cel - wyprawy na Prusy - pozostawał mu obcy i nie angażował się zbytnio w walki na północy. Przed Laskonogim stanął kolejny problem - a właściwie ten sam co wcześniej - Władysław Odonic wspierany przez Świętopełka (księcia gdańskiego) zdobył Ujście i Nakło. Książę wielkopolski pośpiesznie poprosił o pomoc sojuszników. Doszło do zjazdu w Gąsawie, który jak się skończył wszyscy wiemy. W obliczu śmierci Leszka Białego panowie krakowscy wybrali na księcia Władysława, który przyjmował tron krakowski, niemając załatwionych spraw w rodzimej ziemi. Ostatecznie rządy w stolicy uniemożliwił Władysław Odonic, który wygnał stryja z Wielkopolski. Laskonogi zdążył oddać władzę w Krakowie Henrykowi Brodatemu. Dalszy ciąg już znamy - pobyt Władysława na Śląsku i jego dość tajemnicza śmierć (ponoć z ręki dziewczyny, którą chciał zgwałcić). Ciekawi mnie Wasza opinia na jego temat. W jego polityce wobec przeciwników wewnętrznych widać niezdecydowanie - najpierw wygnanie, później przy nadarzającej się okazji brak jakichś poważniejszych i ostrzejszych akcji. Czy powinien przeć do porozumienia czy do totalnego wykończenia wrogów? Kto miał w tych sporach rację - Władysław czy Kietlicz i Odonic? Jak ogólnie oceniacie postać Władysława Laskonogiego? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Moim zdaniem był co najwyżej średnim władcą, niczym szczególnym się nie zapisał. Sprawę Odonica również źle rozegrał, nie musiał go zabijać (bo Odonic miał niemało stronników), ale nawet się z nim pogodzić i nadać mu dzielnicę gnieźnieńską lub kaliską. W końcu to jedyny żyjący (wówczas) potomek Mieszka III Starego w prostej linii, protoplasty linii Piastów wielkopolskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Laskonogi nie dość, że słynął z rozpusty, to jeszcze niczym się strasznie nie może pochwalić. Cenię go choć trochę tylko za jego sojusz z Leszkiem Białym i Henrykiem I Brodatym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.