Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Hauer

Powstanie listopadowe

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Co do dopełniacza - to się nie spotkałem bo się nie interesowałem, ale zdaje mi się, że nie może być taki sam od formy "Boremel" i "Boreml", od tej pierwszej chyba powinien być "Boremela" bo nie wiem czemu miało by zniknąć "e".

Ja też nie wiem, ale czasem znika. Len - lnu, sen - snu, pies - psa. To takie podręcznikowe przykłady. Więc czemu nie Boremel - Boremla?

Na stronie projektu www.iajgsjewishcemeteryproject.org mamy zapisy:

"BEREMELIA: see Borem

(Hungarian and Russian) see Boreml

BEREMEL: see Boreml

BEREMEL: (Polish) see Boreml".

Ja tam na stronie International Jewish Cemetery Project znalazłem miejscowość o nazwie Boremel w obwodzie rówieńskim. Bez żadnych "see". To jest ten Boremel:

http://www.iajgsjewishcemeteryproject.org/ukraine/overview-rivnenska-oblast-cemeteries-condition-information.html

No i mamy skasowanie przez KSNG nazwy "Boremel".
Tu mam problem, bo w ani w aktualnym wykazie, ani w archiwalnym, publikowanych na stronie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ni nazwy "Boremel" ni "Boreml" nie znalazłem. Może źle szukałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ma problem jancet z umiejętnością szukania (warto może zatrudnić fachowca?); co do znajomości komunikatów KNSG, bo ja jakoś znalazłem. Znalazłem tam jednak "Borenel".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

A jak wyglądał kordon na "naszych terenach"?

Nie było go.

W działaniach kordonowych uczestniczyły, oprócz dywizji, wymienionych w "gatczynie", także dywizje V KK Kreutza, czyli II Dywizja Dragonów (pułki Finlandski, Kazański, Twerski i ks. A. Wirtemberskiego) i II Dywizja Strzelców Konnych (pułki Tyraspolski, Arzamaski, Perejesławski i króla Wirtembergii). Zapewne także inne jednostki.

Jesienią 30 roku zarówno I Dywizja Ułanów Chiłkowa (należąca do Korpusu Grenadierów Szachowskiego), jak i V Korpus Kawalerii Kreutza zostały skierowane na zachód w ramach czołowych korpusów II Armii Dybicza. V Korpus Kawalerii został skierowany na kwarantannę i nad Bug przybył dopiero na przełomie stycznia i lutego. I Dywizja Ułanów chyba nie przechodziła kwarantanny, w każdym razie nad Niemnem była miesiąc wcześniej.

Czołowe korpusy II Armii (Grenadierów, I i VI Piechoty, III i V Kawalerii) przekroczyły naszą granicę 5 lutego, wzięły udział w bitwach pod Stoczkiem, Kałuszynem, Dobrem, Wawrem (I), Białołęką, Grochowem, Nową Wsią, Kurowem, Wawrem (II) i Dębem Wielkim. Aż do początków kwietnia nie było w nich cholery.

Cholera przyszła dopiero z II Korpusem Piechoty Pawła Pahlena, który pojawił się w okolicach Siedlec na przełomie marca i kwietnia i walczył pod Iganiami. Ubocznym skutkiem wzięcia jeńców w tej bitwie było rozpowszechnienie się cholery także w wojsku polskim.

Ogólnie panuje przekonanie, że w wojsku polskim cholera miała mniejsze żniwo, niż w rosyjskim. Wiąże się to z wyższym poziomem naszych służb medycznych, a także z mniejszym zagęszczeniem rozlokowanych wojsk i częstszymi zmianami stanowisk, co przy epidemii kałowo-pokarmowej nie jest bez znaczenia.

Bardzo dokładne dane o przebiegu epidemii podaje Dupont, poseł francuski w Warszawie, w swej korespondencji. Generalnie, jeśli ktoś był otoczony należytą opieką, a konkretnie - podawano mu dużo płynów, to zwykle dochodził do zdrowia.

Latem 31 roku epidemia spowodowała dla armii rosyjskiej znacznie groźniejsze konsekwencje, niż ubytek iluś tam żołnierzy z szeregów. Gdy Paskiewicz maszerował w dół Wisły, miał nadzieję, że zastanie tam zapasy żywności i materiałów wojennych, których gromadzenie w Gdańsku i Toruniu rozpoczęto jeszcze przed Nocą Listopadową na potrzeby planowanej wojny z Francją i Belgią. Jednak cholera spowodowała, że Prusy - pod naciskiem własnych służb medycznych, opinii publicznej i państw zachodnich - ustanowiły kordon sanitarny, który spowodował duże opóźnienia w dostawach żywności, paszy i amunicji. Puzyrewski to bardzo szczegółowo opisuje.

Generalnie nic to nie dało, epidemia cholery w latach 30-ych przetoczyła się przez całą Europę, zda mi się, że Stendhal opisuje to w swych powieściach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

To ma problem jancet z umiejętnością szukania (warto może zatrudnić fachowca?); co do znajomości komunikatów KNSG, bo ja jakoś znalazłem. Znalazłem tam jednak "Borenel".

Nawet nie zamierzam usiłować dorównać Mistrzowi, ale skoro jest tam nazwa "Boremel" (przyjmuję, że "Borenel" to tylko literówka), to o co chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Podziwiam i mam nadzieję wkrótce się zapoznać. Choć zbliżająca się wizytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej powinna powodować raczej ograniczanie innych pól działalności intelektualnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.