Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Ulubione zagadnienie Polski podziemnej i okupacji

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kolejny temat dot. waszych ulubionych zagadnień. Co Was w tematyce Polski podziemnej i Polski pod okupacją interesuje najbardziej? Może są to losy Waszego miasta, może losy jednej konkretnej organizacji, oddziału, a może nie ma dla Was znaczenia czy czytacie nt. operacji "Strumwind" czy też o tym, dlaczego Kolegium "A" było i jest tak wysoko cenione?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ja generalnie jestem wyznawcą chwały polskiego oręża. Wojny, bitwy, potyczki. Oczywiście nie tylko w czasie DWŚ. Gdy mam doła, kolejny raz czytam o zamachu na Kutscherę lub książki Arcta czy Króla. Wprawia mnie w dobry nastrój.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Mnie najbardziej interesuje w tym okresie (zresztą jak w każdym innym) życie codzienne, sprawy związane z gospodarką, jak wyglądała sprawa "gospodarowania" okupanta na danym terenie, mam nadzieję, że jak znajdę trochę wolnego czasu przeczytam II i III tom Kroniki lat wojny i okupacji Ludwika Landaua.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mnie najbardziej interesuje w tym okresie (zresztą jak w każdym innym) życie codzienne, sprawy związane z gospodarką, jak wyglądała sprawa "gospodarowania" okupanta na danym terenie,

Skoro tak to polecam "Okupowanej Warszawy dzień powszedni" autorstwa prof. Szaroty, najlepsze studium na temat życia w Warszawie pod okupacją. Do tego jeszcze warto przeczytać "Państwo Hitlera" Gotza Aly, jest tam co nieco na temat tego, jak Niemcy "gospodarowali" na obszarze Polski.

Ja natomiast w pierwszej kolejności zbieram wszelkie informacje na temat historii Warszawy pod okupacją. Zarówno życie codzienne jak i sprawy dot. gospodarki a zwłaszcza działalność podziemia ze szczególnym uwzględnieniem działalności KeDywu OW AK. Oddziały specjalne, akcje bojowe, kluczowe postaci. Staram się jednak nie zaniedbywać także kwestii działalności KG AK i tematyki cichociemnych, zwłaszcza tych którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Od jakiegoś czasu zacząłem czytać nt. 27. DP AK, co jest związane z kwestią "kompanii warszawskiej", która później należała do "C49".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Zarówno życie codzienne jak i sprawy dot. gospodarki

Jeżeli tak to przeczytaj Kronika lat wojny i okupacji Ludwika Landaua, jest to coś niepowtarzalnego, trzy opasłe tomy w których Landau (przedwojenny pracownik GUS) zapisuje codziennie swoje spostrzeżenia z tego co dzieje się w Warszawie i nie tylko, po prostu prawdziwa kopalnia wiedzy na temat dnia codziennego w Warszawie (doprowadzona bodajże do II 1944 czyli do daty aresztowania autora).

No i dzięki za typ jak znajdę trochę wolnego czasu nie omieszka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli tak to przeczytaj Kronika lat wojny i okupacji Ludwika Landaua,

Powoli się do zbieram. Co ciekawe Szarota w swojej pracy dość często korzysta z zapisków Landaua.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.