Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Lao Che - fenomen polskiej sceny rockowej

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

O zespole Lao Che mało kto nie słyszał. Crossoverowy zespół założony w roku 1999 w Płocku. Na swoim koncie mają dopiero dwie płyty, ale za to jakie. Zarówno "Gusła" jak i "Powstanie Warszawskie" to zupełnie nowa jakość na polskiej scenie rockowej. Z jednej strony mroczne brzmienia zatopione w klimatach średniowiecza i pogańskich obrzędów, z drugiej poruszająca historia jednego z najtragiczniejszych zrywów w historii Polski. Wspaniała muzyka, piękne teksty i głos "Spiętego" tworzą wspaniały klimat. A już 22 lutego pojawi się ich nowa płyta "Gospel". Jak na razie słyszałem jeden utwór "Drogi Panie"... ale jeśli cała płyta będzie równie genialna, to bez wątpienia będzie to dla mnie płyta roku. A już niedługo zaczynają kolejną trasę koncertową, nie daruję sobie jeśli opuszczę ich koncert;)

A jakie jest Wasze zdanie na temat tego zespołu? Jak oceniacie ich muzykę? Czy istotnie można nazwać ich objawieniem i nadzieją polskiej sceny rockowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Muszę się przyznać, że nigdy nie "ruszała" mnie ich muzyka, ale o gustach się nie dyskutuje, no i mam także wątpliwości czy jest to zespół stricte rockowy. No ale żeby nie było, że tylko marudzę to cieszę się, że są tacy ludzie jak oni którzy łączą ciężki brzemienia z jakimś sensownym przekazem, duży plus dla nich, chociaż nie jestem i raczej nigdy nie zostanę ich fanem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
no i mam także wątpliwości czy jest to zespół stricte rockowy.

Samo to że mówi się o nim jako o zespole crossoverowym już wyklucza zaklasyfikowanie go do zespołu stricte rockowego, jednak do tego im najbliżej. W ich muzyce momentami słychać wpływy cięższych brzmień, muzyki poważnej, poezji śpiewanej a nawet jazzu. Z resztą wystarczy porównać chociażby "Lirnika", "Hitlerowców" i ostatni kawałek "Drogi Panie" żeby zobaczyć, że różnią się one od siebie diametralnie, trzy zupełnie inne światy. O ile jeszcze "Gusła" są w miarę jednolite (są małe wyjątki) to już w "Powstaniu Warszawskim" poszczególne utwory różnią się od siebie w sposób dość wyraźny. Chociażby spokojny "Czerniaków" i ostro brzmiący "Hitlerowcy". I to jest właśnie w Lao Che najlepsze, nie powielają utartych schematów, tylko szukają czegoś nowego. Nowa płyta ma być potwierdzeniem tego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Za sam pomysł płyty "Powstanie warszawskie"duży plus.Zrobienie płyty jako całość,jedno opowiadanie, to duża odwaga(w Polsce rzadkość). Muzycznie to są momenty świetne,ale i bardzo kiepskie. Jednak moim zdaniem całą płytę położył tekst.Liczyłem na więcej.Prawdę mówiąc,przez tekst i niektóre w stawki muzyczne zalatuje punk-polo.

Jednak jako wielbiciel historii,mając świadomość,że każda forma wskrzeszenia w społeczeństwie odrobinę patriotyzmu jest dobra,będę popiera tę płytę,"ile mi tchu staje".

Jako fanatyk muzyki -średnia płyta.

P.S. ''Guseł"jeszcze nie słuchałem -czekają w kolejce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Muzycznie to są momenty świetne,ale i bardzo kiepskie.

Można konkretniej? Chętnie skonfrontował bym swoje zdanie na ten temat ze zdaniem kogoś innego;)

Prawdę mówiąc,przez tekst

Czy mógłbym prosić również i tutaj o konkrety? Dla mnie tekst jest akurat mocną stroną płyty. To co "Spięty" stworzył, łącząc swoje własne słowa z fragmentami przemówień "Bora", słów z utworów Baczyńskiego, hymnu MW czy też "Pałacyku Michla" i powiedzonkami które kiedyś zasłyszał dało świetny efekt, przynajmniej w mojej opinii.

P.S. ''Guseł"jeszcze nie słuchałem -czekają w kolejce.

Do tej płyty trzeba dojrzeć, ja dopiero za mniej więcej trzecim razem w pełni ją zaakceptowałem. Jest dość ciężka, ale z czasem zaczyna się słuchać jej z ogromną przyjemnością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Można konkretniej? Chętnie skonfrontował bym swoje zdanie na ten temat ze zdaniem kogoś innego;)

Z przyjemnością:

1)- Przed Burzą--Utwór powstały na cytacie z piosenki-"Kocham wolność"Chłopców Z Placu Broni i temacie filmowym (chyba Kilara,ale nie mogę skojarzyć z jakiego filmu).Podobają mi się wstawki komunikatów wojennych i fragmenty recytacji.Utwór długi,zmienna linia melodyczna to na plus.Nie lubię przekleństw-minus.

2)- Godzina W--Fajny,dynamiczny,tylko po co"Siekiera,motyka",reszta ok.

3)- Barykada--Tu mamy puls reggae (kawałek z utworu"Wolny naród"Izrael oraz tekstu "Idź pod prąd"),potem dynamiczne"Pałacyk Michla",powrót do reggae.Podoba mi się.

4)- Zrzuty--dynamiczny utwór,melodyjny,kiepskie rymowanki.

5)-- Stare Miasto-Fajny numer,ale znowu cytują,tym razem Siekierę.

6)-- Przebicie do Śródmieścia-Ten jest super.Punkowy czad przechodzi w modlitwę,potem

przebrani za Niemów AKowcy przebijają sie przez stanowiska szkopów.To wołanie do poległych towarzyszy broni-ciary na plecach.

7)-- Czerniaków--Też super,naprawdę dobry.

8)--Hitlerowcy-Ten cieniutki

9)-- Kanały-Utworek smutny,oddaje nastroje powstańców,jest ok.

10)--Koniec-"Dumka rycerska"Adama Czachrowskiego z XVI wieku,muzyczka bardzo fajna,ale inaczej wyobrażałem sobie zakończenie,nie mogli swoimi słowami?!!!

W utworze "Barykada" w 2 minucie i 2 sekundzie piosenki słychać-"Albinos dokąd"---To stąd Twój nick?????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W utworze "Barykada" w 2 minucie i 2 sekundzie piosenki słychać-"Albinos dokąd"---To stąd Twój nick?????

Nie nie, nick powstał około rok przed tym, zanim pierwszy raz wysłuchałem płyty;) Ale faktycznie pojawia się gdzieś tam w tle.

Podobają mi się wstawki komunikatów wojennych

To są wstawki z przemówień "Bora" o ile mnie pamięć nie myli, faktycznie nadają dobry klimat, nie tylko w tym utworze.

Nie lubię przekleństw-minus.

Przekleństwa akurat są tutaj elementem bardzo ważnym, wielu powstańców po przesłuchaniu płyty mówiło, że powinno ich być jeszcze więcej, bowiem oddają one cały klimat tych 63 dni.

Utwór powstały na cytacie z piosenki
ale znowu cytują
nie mogli swoimi słowami?!!!

To akurat jest po części spowodowane tym, że "Spięty" ma manię zapisywania wszelkich cytatów, gdzie ich by nie usłyszał. A że mieli taki pomysł na płytę, ich prawo. Jak dla mnie wyszło świetnie.

To wołanie do poległych towarzyszy broni-ciary na plecach.

A w którym to jest miejscu? Osobiście nie kojarzę niczego takiego. Mogę prosić o wyjaśnienie;)?

Hitlerowcy-Ten cieniutki

Ten nawet tak trochę burzy mi cały układ płyty, ułożony przecież pod względem przebiegu walk. Jednak to są wpływy wcześniejszej kariery muzycznej "Spiętego" i "Denata".

kiepskie rymowanki.

Czy kiepskie... to są w dużej mierze znowu cytaty.

Kanały-Utworek smutny,oddaje nastroje powstańców,jest ok.

Cała płyta oddaje nastroje powstańców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Przekleństwa akurat są tutaj elementem bardzo ważnym, wielu powstańców po przesłuchaniu płyty mówiło, że powinno ich być jeszcze więcej, bowiem oddają one cały klimat tych 63 dni.

Mój ośmioletni letni siostrzeniec zapamiętał tylko przekleństwa.

A w którym to jest miejscu? Osobiście nie kojarzę niczego takiego. Mogę prosić o wyjaśnienie;

"Gdzie jesteście -ja Wilczur wołam-

Gdzie jesteście -idę po was..."

Wołanie majora Janka,który zginął podczas próby przebicia.

To są wstawki z przemówień "Bora" o ile mnie pamięć nie myli, faktycznie nadają dobry klimat, nie tylko w tym utworze.

To są fragmenty przemówień gen. Władysława Sikorskiego.

Czy kiepskie... to są w dużej mierze znowu cytaty

A szkoda.Nie sztuka pozbierać odpowiednie cytaty,kawałki utworów,poskładać w jedno,trochę ładnych melodii,i jest płyta roku 2005(podobnie było w byłym zespole Koli).Podobne rzeczy robili w Kołobrzegu na dzień LWP.Takie podniosłe wydarzenie jak PW"44 zasługuje na coś więcej niż składanka przypadkowych linijek rymowanek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mój ośmioletni letni siostrzeniec zapamiętał tylko przekleństwa.

Mam jednak wrażenie, że to nie jest płyta przeznaczona dla dzieci w tym wieku.

"Gdzie jesteście -ja Wilczur wołam-

Gdzie jesteście -idę po was..."

Wołanie majora Janka,który zginął podczas próby przebicia.

Pierwszy raz spotykam się z tak interpretacją tego fragmentu. Określenie "Wilczur" pojawia się na płycie parę razy, ja osobiście ani razu nie odebrałem tego jako odwołanie do któregokolwiek z powstańców. Tym bardziej, iż "Denat" wyjaśniał kiedyś, iż chodzi tutaj o Niemców.

Takie podniosłe wydarzenie jak PW"44 zasługuje na coś więcej niż składanka przypadkowych linijek rymowanek.

Ludzie którzy walczyli w powstaniu mają trochę inne zdanie, są zachwyceni tą płytą. A to ich zdanie najlepiej świadczy o tym, czy zespół i płyta sprostały tematowi.

Nie sztuka pozbierać odpowiednie cytaty,kawałki utworów,poskładać w jedno,trochę ładnych melodii,i jest płyta roku 2005

Czy nie sztuka, jednak zebrać odpowiednie cytaty tak aby tworzyły spójną całość raczej nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza przy tak trudnym temacie płyty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Mam jednak wrażenie, że to nie jest płyta przeznaczona dla dzieci w tym wieku.

Nie ma żadnych oznaczeń co do wieku.

Określenie "Wilczur"

Myślałem ,że chodzi o Juliusza Wilczura-Garzteckiego.

Ludzie którzy walczyli w powstaniu mają trochę inne zdanie, są zachwyceni tą płytą. A to ich zdanie najlepiej świadczy o tym, czy zespół i płyta sprostały tematowi.

No nie wiem...,gdyby o mnie ktoś napisał piosenkę,jaka by nie była,bym powiedział, że jest cudowna.

Czy nie sztuka, jednak zebrać odpowiednie cytaty tak aby tworzyły spójną całość raczej nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza przy tak trudnym temacie płyty.

Temat trudny,i wzniosły.Podobne rzeczy robiło się w szkole -trochę wierzy i piosenek wojennych i Uroczysty Apel z okazji Dnia Zwycięstwa odwalony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie ma żadnych oznaczeń co do wieku.

Oznaczeń nie ma, jednak to nie jest płyt ze zwyczajnymi piosenkami, przy których można sobie poskakać. Dziecko 8-letnie raczej nie zrozumie jej, płyta opowiada pewną historię, a aby ją zrozumieć trzeba mieć pewną wiedzę.

No nie wiem...,gdyby o mnie ktoś napisał piosenkę,jaka by nie była,bym powiedział, że jest cudowna.

A ja nie jestem do końca taki pewien, czy gdyby o mnie napisano byłbym w 100% zadowolony z niej. Z resztą skoro ci ludzie mają taką a nie inną opinię, to czemu uważasz, że wydali ją tylko dlatego że jest o nich. Może naprawdę płyta wytrzymała ciężar tematu.

Podobne rzeczy robiło się w szkole -trochę wierzy i piosenek wojennych i Uroczysty Apel z okazji Dnia Zwycięstwa odwalony.

Trochę wierszy, piosenek... to dlaczego tylko oni wpadli na pomysł by tak to zrobić? Jakoś nie widzę jakiejś wielkiej ilości wykonawców, którzy podejmowali by się tematu... a przecież to takie proste wziąć kilka wierszyków i zagrać do nich ładną melodię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Dziecko 8-letnie raczej nie zrozumie jej, płyta opowiada pewną historię,

Powoli wdrażam,Go w arkana historii.

Trochę wierszy, piosenek... to dlaczego tylko oni wpadli na pomysł by tak to zrobić?
Za sam pomysł płyty "Powstanie warszawskie"duży plus.Zrobienie płyty jako całość,jedno opowiadanie, to duża odwaga(w Polsce rzadkość).

Akurat za to pochwaliłem ich pierwszym poście.

Myślałem ,że chodzi o Juliusza Wilczura-Garzteckiego.

Nie o tego Wilczura chodzi?!

a przecież to takie proste wziąć kilka wierszyków i zagrać do nich ładną melodię.

Ale czy taki artysta,prawdziwy artysta,czuje się spełniony,wiedząc,ze nie do końca wszystko jest jego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale czy taki artysta,prawdziwy artysta,czuje się spełniony,wiedząc,ze nie do końca wszystko jest jego?

Czytając wywiady ze "Spiętym" i "Denatem" można dojść do wniosku, że raczej nie czują się z tym źle, akurat taki mieli pomysł na płytę.

Nie o tego Wilczura chodzi?!

Chyba już napisałem, że nie? Przed jednym z koncertów "Denat" mówił, że chodzi o Niemców jako takich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
że raczej nie czują się z tym źle, akurat taki mieli pomysł na płytę.

Zespół Lao Che w 2005 roku za tę płytę otrzymał wiele nagród oraz nominacje do Fryderyka.To znaczy,że płyta była zauważona przez krytykę i środowisko.Jakby nie patrzeć to jednak światełko nadziei na polskim rynku muzycznym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A jak oceniacie "Gusła"? Czego spodziewacie się po ich nowej płycie "Gospel", który ma się ukazać 20 lutego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.