Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kiya

Aztekowie, Majowie...

Rekomendowane odpowiedzi

nasza dotychczasowa wiedza na temat kultur indiańskich jest prawie żadna.

Nie no nie przesadzaj trochę jednak na ich temat wiemy.

Można pozakładać bardziej szczegółowe tematy, dział się rozwinie i wiedzą można się podzielić. Pewnie trochę tego będzie, tylko żeby ktoś chciał pisać, bo tu tylko trzy czy cztery tematy i jakoś nikt się nie kwapi by zrobić coś więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie przesadzam Capricornus. Dopóki nie przeczytałem Rostworowskiej myślałem dokładnie tak samo jak Ty. Gdyby nie profesor Mariusz Ziółkowski (Albinos powinien go kojarzyć z uczelni), to do dzisiaj nawet nie znalibyśmy opracowań Rostworowskiej. Zgadza się, Ziółkowski wie bardzo dużo, ale my, przeciętni historiomaniacy jeszcze wciąż niewiele...

Masz rację, powinno się zakładać bardziej szczegółowe tematy. Ja niestety chwilowo nie mam na to czasu, na dodatek jeszcze nie doczytałem do końca tego co mam. Teraz siedzę we flocie Zygmunta III :arrow:

Pozdrawiam.

P.s.: Rostworowska była dyrektorem Muzeum Narodowego w Limie i wykładowcą na tamtejszym uniwersytecie. Dopiero w drugiej połowie lat '70, Ziółkowski nawiązał z nią kontakt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dopóki nie przeczytałem Rostworowskiej

Bo ta kobietka odkryła na ten temat, co najmniej 10 razy więcej niż wszyscy jej poprzednicy.

[ Dodano: 2008-04-28, 19:39 ]

Sorki, na końcu tego zdania powinien być taki haczyk z kropeczką - ? czyli pytajnik :D .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
antonius   

obejrzyjcie sobie Apocalypto , Mela Gibsona nawet niektóre urywki są pokazane w internecie , nie wiem wogóle po co krytycy filmowi , "buntowali"społeczność przeciwko temu filmowi i to przez to że tam jest dużo krwi ? Przecież krew to jest chleb powszedni w kulturze Majów i Azteków . I tam na tym filmie jest pokazane właśnie ceremonie religijne , które są prawdą , no ale nic obejrzyjcie i sami zobaczcie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lobas   

Przeglądając internet natrafiłem na artykuł mający na celu udowodnić, że Majowie utrzymywali kontakt z kosmitami. Do tekstu dołączono takie oto zdjęcia:

art4.jpg

art3.jpg

Jako, że w temacie Majów jestem mało doświadczony liczę na waszą pomoc. Czy te tablice są prawdziwe? Czy raczej jest to zwykła podróbka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
KonradRK   

Jeśli jesteśmy przy Majach, to ja polecam zapoznać się z ich zabawami i grami. Niektóre z tych gier przetrwały do dziś. Przykładem jest Puluc, zwany też Bul lub Bool-ik. Jest to tradycyjna gra planszowa grana przez Indian Mopan i Kekchi w czasie ważnych świąt takich jak wszystkich świętych lub wigilia zasiewów kukurydzy. Więcej o grze znajdziecie: http://www.ecola.com.pl/puluc. Aztekowie z kolei grali w Patolli. Ludy mezoamerykańskie wierzyły, że w gry grali bogowie a przy ich rozgrywaniu są oni obecni. Przy grze w Patolli obecny miał być bóg pięciokwiat i dwuzając.

To tyle jak coś to piszcie.

Pozdrawiam.

page62.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w szkołach uczą np. głównie o barwności państw indiańskich i o okrucieństwie.Odniosę się może do Inków, bo coś mi ich tu brakuje.

(...)

Podobnie pozostałe państwa Indian stworzyły świetne aparaty państwowe i modele społeczne.

Patrząc na system wychowawczy można mieć jednak pewne wątpliwości co do "świetności" modelu społecznego. W tzw. Kodeksie Mendozy przedstawiono system kar jakie mieli stosować rodzice względem swych pociech:

"Dzieci poniżej 10 roku życia co do zasady nie powinno było się karać, choć od 8 roku życia dopuszczalne było straszenie dzieci podziurawieniem ich ciała

kolcami agawy. W dziewiątym roku życia rodzice mogli przejść od słów do czynów, z czymże dziewczynkom można było dziurawić jedynie nadgarstki. Chłopcy natomiast karani byli po całym ciele. Powyżej 10 roku życia paleta sankcji rozszerzała się. Po pierwsze dzieci ponosiły odpowiedzialność karną, zaś rodzice zyskiwali szersze prerogatywy w kierunku karania. 10 latkowie bici byli kijem. W wieku 11 lat można było podduszać dzieci dymem z ogniska. Dwunastoletni chłopcy za swoje przewinienia byli wiązani i zostawiani na cały dzień na wilgotnym gruncie. Dziewczynki zaczynały otrzymywać lżejsze kary. Za swoje przewinienia zmuszane były do wstania w nocy i zamiatania podwórka aż do rana. Od trzynastego roku życia kwestia karania wg. Kodeksu Mendozy przestawała być dla rodziców istotna, zaś dzieci wychowywano poprzez angażowanie ich w pracy domowe. Wyjątek stanowiły sprawy obyczajowe. Dotkliwe kary spotykały chłopców, którzy przyłapani zostali na przebywaniu sam na sam z dziewczyną (włącznie z przypalaniem na ogniu). Dziewczynki nie były karane za rozwiązłość, choć jak podają źródła w niektórych miejscach imperium, matki karały rozwiązłe córki sypiąc im pieprz do oczu oraz do „grzesznych” części ciała".

/M. Ciepłuch "Imperium Azteków – społeczeństwo, sądownictwo", "Kortowski Przegląd Prawniczy", nr 4, 2015, s. 41/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.