Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Markus

Kontrowersyjne obrazy

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Tzn. my, czy opinia publiczna ? Bo jeżeli chodzi o publikę, to napewno wiele emocji wzbudził "Szał (uniesień)" Podkowińskiego, wystawiony w Warszawskiej "Zachęcie" w 1894r. Naga kobieta z malującą się na twarzy ekstazą, siędząca na czarnym koniu ze wściekłym, przekrwionym wzrokiem - to było to, co musiało zbulwersować (i zbulwersowało) warszawską opinię publiczną. O ile mnie pamięć nie myli, artysta usiłował zniszczyć to dzieło.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pewno do kontrowersyjnych obrazów można zaliczyć "Ostatnią Wieczerzę" Leonarda da Vinci. Jak wiadomo, dzieło wzbudziło spekulacje ze względu na pewną dłoń, która podaje nóż i że tak się wyrażę dłoń ta "nie należy" jednak do żadnego z apostołów.

http://www.elrelojdesol.com/interactive-pa...ast-supper.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Jak wiadomo, dzieło wzbudziło spekulacje ze względu na pewną dłoń, która podaje nóż i że tak się wyrażę dłoń ta "nie należy" jednak do żadnego z apostołów.

http://www.elrelojdesol.com/interactive-pa...ast-supper.html

Jak to nie ? Przecież to dłoń Judasza jak się domyślam (ten typo podobny do Michelangelo Buonarrotiego)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można tak twierdzić, ale widać że Judasz wspiera dłonie na ramieniach apostołów. Więc albo ta dłoń z nożem jest jego, albo znowu jedna dłoń na ramieniu apostoła nie należy do żadnej uwiecznionej na obrazie postaci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   

Podam przykład obrazu, który w chwili powstania wywołał dużo kontrowersji.Mam na mysli dzieło Edouarda Maneta pt."Śniadanie na trawie", przedstawiające ubranych mężczyzn spożywających tytułowy poranny posiłek w towarzystwie nagiej kobiety. To właśnie nienaturalność tego zdarzenia obruszyła ówczesne społeczeństwo.

Odnoszę też wrażenie, że dla wielu ludzi kontrowersyjna jest twórczość Picassa czy artystów futurystycznych.W odniesieniu do ich dzieł nieraz słyszałem zdanie: "eee, co to za sztuka, takie obrazy to nawet ja bym namalował". Wydaje mi się, że taki odbiór nietypowych kierunków sztuki to wynik przyzwyczajenia się już od najmłodszych lat do twórczości Matejki czy Kossaka i porównywania innych obrazów do dzieł tych właśnie malarzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Co do Picassa - nie rozumiem takiej sztuki, może jestem na to za głupi, ale jak dla mnie rysowanie czegoś takiego nie jest czymś normalnym, również ja mógłbym namalować takie bohomazy, powiedziałbym, że to dzieło sztuki, kilka innych osób by mnie poparło i by było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Mnie poruszyła seria szkiców Francisco Goyi-"Okropności wojny" z wojen napoleońskich.

post-1601-1200071731.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kontrowersyjnym w czasie powstania był obraz Goyi – Maja naga. Po raz pierwszy artysta w akcie kobiecym namalował włosy łonowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Egon Schiele. Austryjacki malarz, zmarl w 1918 jako ofiara szalejacej influenzy.

Spedzil trochi czasu w ciupie - bo malowal akty dzieci.

Czlowiek pokrecony. Moj ulubiony malarz. Wspanialy artysta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
A "Guernica" Pabla Picassa, też jest niesamowita:

;) Guernica

To ja wole jego byki scyzorykiem wyskrobane na kamykach.

Picasso byl chyba pierwszym artysta z prawdziwego zdarzenia (jak kto watpi w jego talent, zapraszam do przyjrzenia sie jego dzielom sprzed 'okresu blekitnego'), ktory stwierdzil, ze glodowanie moze i jest twarzowe, ale jakos niewygodne :D .

Od pewnego momentu zaczal pacykowac pod publike. I tak dobrze, ze nie poszedl droga Dalego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Picasso Od pewnego momentu zaczal pacykowac pod publike. I tak dobrze, ze nie poszedl droga Dalego...

Akurat on tworzył zawsze to, na co miał ochotę. Z jego pozycją nie musiał spełniać wbrew sobie oczekiwań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W łódzkim Muzeum Sztuki pewien wzburzony zwiedzający na widok "nieprzedstawiającej kompozycji" Henryka Stażewskiego, z pewnym oburzeniem zapytał: "Co to jest?", a przewodnik spokojnie odpowiedział: "Sto tysięcy dolarów".

Co ciekawe, po przetrawieniu tej informacji, zwiedzający już całkiem spokojnie i nawet z zainteresowaniem kontynuował zwiedzanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wiem, ze takie obrazy jak "Tratwa Meduzy" czy "Stos Sardanapala" w momencie gdy były wystawiane po raz pierwszy uznane zostały za mocno kontrowersyjne. Burzyły dotychczasową estetykę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.