Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Quiz - Polska pod Zaborami

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ kolega bavarsky się wymigał (ku mojemu ogromnemu żalowi), nie pozostaje mi nic innego, jak zadać pytanie. Nie będzie za trudne :P

Jak się nazywał i jaki miał stopień pierwszy (i jedyny) dowódca organizowanej, polskiej floty kaperskiej podczas powstania Styczniowego? Chodzi o Polaka i zawodowego marynarza.

Moim skromnym zdaniem Władysław Zbyszewski; X-ego 1863 r. mianowany został organizatorem Narodowych Sił Morskich.

W wojsku powstańczym w stopniu: kontadmirała, wcześniej kapitan korwety na Dalekim Wschodzie.

... a com się naszukał i naklął w trakcie .... to stenogramy rozmów naszych polityków przy tem - to pikuś :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Moim skromnym zdaniem Władysław Zbyszewski; X-ego 1863 r. mianowany został organizatorem Narodowych Sił Morskich.

W wojsku powstańczym w stopniu: kontadmirała, wcześniej kapitan korwety na Dalekim Wschodzie.

... a com się naszukał i naklął w trakcie .... to stenogramy rozmów naszych polityków przy tem - to pikuś angry.gif

Z racji, że Vissegerd nie pojawił się od dwóch miesięcy, od udzielenia odpowiedzi minęły 3 dni, a z posiadanych przeze mnie materiałów wynika, że odpowiedź jest prawidłowa, jako moderator działu pozwolę sobie przekazać pytanie secesjoniście.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powstanie listopadowe...

Sprzysiężeni nagłym atakiem chcieli doprowadzić do opanowania miasta wraz z obu mostami i Pragą. Oczywiście do walki potrzebna jest broń i amunicja.

Co zamierzali przedsiębrać spiskowcy w kwestii amunicji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie tyczy skąd przywieźli... niestety :)

Tylko skąd zamierzali "wykraść" amunicję...

Dla ułatwienia dodam, iż chodzi o obóz wojskowy... na?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Pytanie nie tyczy skąd przywieźli... niestety :)

Niech mnie ruskie kule po "łbie" biją. Ostatnimi czasy za często mi się to zdarza.

A co do pytania twojego, drogi Secesjonisto, to mam dylemat bo literaturę całą zostawiłem za sobą.

Pozostało mi zgadywanie i posiłkowanie się moim wrogiem, znaczy pamięcią:

- czy chodzi może o Górę Kalwarię? (bodaj jeszcze Skierniewice też, ale poręczę dopiero jak mi Tokarz w łapę wpadnie) bowiem tam skoszarowano artylerię, rezerwowego korpusu gwardyi moskiewskiej .

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiedza, ma z tego okresu znacznie niklejsza, niż Twa.

Jednakoż chodzi o samą Warszawę, zwłaszcza że w pierwszych chwilach, raczej niemozliwym było działać w Kalwarii i dostarczyć amunicję spiskującym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Jeśli pytanie idzie o to, skąd zamierzali wykraść ostrą amunicję w noc listopadową, to jedyną opcją jest Powązkowskie Pole Wojenne. Tam (i na Pragę) winni żołnierze było zdawać amunicję ostrą. Stamtąd też zamierzali ją "podwędzić"...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Skoro pytanie przeszło w moje ręce, to dam Wam moi drodzy zagadkę, na którą odpowiedź trzeba będzie trochę dłużej poszukać (ewentualnie mieć świetną pamięć), ale spokojnie, tak naprawdę jest prosta :)

Proszę podać prawdziwą historię odrzucenia kandydatury starosty Kajetana Miączyńskiego na deputowanego do sejmu Księstwa Warszawskiego w 1809 roku. Dla ułatwienia dodam, że rzecz działa się na zgromadzeniu w Częstochowie, a o sprawie wspomina Niemcewicz, jako o pewnej postawie (części) społeczeństwa. Ewentualnie, jeśli ktoś bardzo chce, może podać kto został wybrany na jego miejsce, ale nie jest to konieczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.