Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Centralizacja czy decentralizacja?

Zaznacz to co popierasz  

33 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Większa centralizacja kraju
      2
    • Większa decentralizacja kraju
      20
    • Nie trzeba nic zmieniać aktualnie jest najlepszy
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie pytam się o relacje w zamkniętych społecznościach, tylko o przykłady jak to przedstawiciele administracji państwowej w Niemczech przyzwalają na łamanie prawa krajowego ze względu na odmienność kulturową.

Innymi słowy proszę by kolega FSO uzasadnił swe stwierdzenia, w czym problem?

Kolega rzuca stwierdzenie, ja się pytam, kolega podaje przykłady - i sprawa wyjaśniona.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

pan k: o ile mnie pamięć i wiedza nie myli to landy / stany czy kantony mają znacznie większe możliwości rządzenia niż nasze województwa. Wynika to z prostego faktu - zupełnie innej organizacji kraju. Wojewoda w naszym kraju jest przedstawicielem rządu, sejmik zaś wojewódzki - to już samorząd. Gubernator w USA pochodzi z wyboru... A u nas wojewoda z mianowana.

To czy rządki ktoś takim czy innym stanem jest z takiej czy innej partii nie oznacza, że sama przynależność do jakiejś grupy sprawi że będzie albo dobrze albo źle. Są stany które mają naprawdę duże zasoby naturalne, są takie gdzie ich nie ma. Nius z dnia dzisiejszego - Warszawa jako najbogatsze miasto w Polsce tak winduje województwo mazowieckie w rankingach dochodowości, że ma szansę stracić jakieś tam dotacje czy przywileje z Unii. Mimo tego, że województwo w swej przewadze jest biedne...

To o czym mówisz to tak zwane enklawy biedy i nie wynikają one z tego, że ktoś jest czarny, rudy czy zielony. Część z owych enklaw produkowana jest przez państwo które swoją postawą finansową, w postaci pomocy, sprawia że istnieje coś jak dziedziczenie biedy. Z historii: Murzyni jako grupa ludności zaczęli być traktowani jak normalni w wielu stanach dopiero w l. 60 tych i 70-tych. Nie pamiętam kiedy zniesiono segregację... ale niedawno. Poza tym nieco inny system prawny i normy sprawiają, że czasem o wyrokach nie decydują takie czy inne realne podstawy ale fakt przekonania przysięgłych,. wyroków w których się pomylono jest multum. Gros ofiar stanowią właśnie jak się to kiedyś pogardliwie "kolorowi", zaś jak się to ładnie nazywa "przekroczenie uprawnień policji" jest wszędzie, ale znacznie łatwiej je przekroczyć wobec kogoś kto wiadomo, że jest biedny. To, że sytuacja Murzynów jest taka a nie inna wynika to nie tylko z ich chęci albo i braku, ale z wielu innych czynników - także polityki samego państwa.

pozdr

Detroit, do połowy lat 60' jedno z największych i najdynamiczniej rozwijających się miast świata. Centrum przemysłu samochodowego USA. Po masowym napływie czarnej ludności i w efekcie zamieszkach rasowych w 1967 r.,w trakcie których czarni spalili połowę centrum Detroit, Afroamerykanie stanowią prawie 90% populacji, a miasto obróciło się w ruinę.Riot Race Detroit wybuchło w Detroit , Michigan w czerwcu 1943 roku i trwała trzy dni przed oddziałami wojska przywrócił porządek.Zamieszki między białymi i czarnymi rozpoczęła się Belle Islew dniu 20 czerwca1943 r. i trwała do 22 czerwca,zabijając 34, raniąc 433,oraz niszczenie mienia o wartości 2 milionów dolarów.1967 zamieszki w Detroit .

Konfrontacji policji z patronów i obserwatorów na ulicy się jednym z najgroźniejszych i najbardziej wyniszczających zamieszek w Stanach Zjednoczonych historii, trwający pięć dni i przekraczając przemocy i zniszczenia mienia Detroit 1943 zamieszek wyścigu , która miała miejsce 24 lat wcześniej.

Aby zakończyć zamieszki, gubernator George Romneyn nakazał Michigan Gwardii Narodowej w Detroit, a prezydent Lyndon B. Johnson o wysyłanie armii.ABY zakończyć zamieszki,.Rezultatem było 43 zmarłych, 467 rannych,ponad 7200 aresztowanych, a ponad 2000 budynków zniszczonych. Dziś tym mieście mieszkają głównie Latynosi i Czarni .To miasto upadło i stało się centrum narkomanii i zorganizowanej przestępczości. USA pewien tygodnik podaje listę bogatych Amerykanów i są na niej tylko Biali i Azjaci. Czarnych nie ma. Uczelnie muszą przyjmować czarnych nie ważny jest ich poziom wykształcenia. Dlatego dla białych brakuje miejsc bo muszą przyjąć czarnych. Obowiązkowe przyjmowanie ich na UCZELNIE nie spowodowało poprawy wykształcenia czarnych. Do dziś najbardziej wykształceni są Biali i Azjaci . Biali i Azjaci dostają Noble i inne nagrody.Elitarne Uniwersytety przyjmują według testów na inteligencje. Wynik 40 % stanowią Azjaci a Czarnych jest 3% lub 1%. 60% Biali.Mają większe szanse na uniknięcie wyroku śmierci . Zawsze obrońcy praw człowieka bronią czarnych morderców . Nieważne dowody i wyniki badań . Ameryka.

Nienawidzą Białych i znieważają swój kraj . Ich organizacja działa legalnie . Niszczą flagę swojego kraju i nie dostają żadnej kary. Popełniają czyny kryminalne i mordują policjantów . Ich liderzy zamiast dostać kare śmierci dostali tylko wyrok więzienia. USA i Szwajcarii mogą zdecydować o sprawach społecznych. Decydują czy śluby gejowskie są dozwolone , dostęp do broni , aborcji i inne sprawy społeczne. Ludzie sami decydują o tych sprawach . Prawie każdym stanie USA jest kara śmierci , swobodny dostęp do broni i tylko normalne pary mogą brać ślub. Ten sposób politycy muszą przyjąć wybór mieszkańców i nie mogą zdecydować inaczej . Kalifornii pozwoloną gejom na śluby a mieszkańcy cofnęli decyzje nie zgodną ich wartościami. . . Naszym kraju spora część społeczeństwa nie zgadza się na aborcje i śluby gejowskie ale ich protesty i podpisy są ignorowane . Ludzie sami powinni zdecydować o sprawach społecznych . Gdy pozwolono na to naszym kraju śluby i parady gejowskie były by zakazane . Ludzie mogli by posiadać broń.

Ameryka. Apogeum Zła- 01.Czarne Pantery

http://www.youtube.com/watch?v=nUKQrpb6Q6g

Każda rasa jest równa

http://demotywatory.pl/1991936/Kazda-rasa-jest-rowna

Edytowane przez Normalny Polak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Naszym kraju spora część społeczeństwa nie zgadza się na aborcje i śluby gejowskie ale ich protesty i podpisy są ignorowane .

Jakieś uzasadnienie merytoryczne tej wypowiedzi można poprosić? I ile to jest "spora część społeczeństwa"?

A tak w ogóle, co to ma do centralizacji, bądź decentralizacji? Bo jakoś nie rozumiem za bardzo ;)

Tak BTW, to i jedno i drugie nie jest obecnie w Polsce dozwolone, więc już nic nie kumam, o co szanownemu rozmówcy chodzi...

Ludzie sami powinni zdecydować o sprawach społecznych . Gdy pozwolono na to naszym kraju śluby i parady gejowskie były by zakazane . Ludzie mogli by posiadać broń.

Z pierwszym zdaniem całkowicie się zgadzam. Ale co do dwóch pozostałych, to też prosiłbym o merytoryczne uzasadnienie takich twierdzeń.

I znowu, bo ja chyba jakiś wczorajszy jestem, to są u nas jednak dozwolone małżeństwa osób tej samej płci? Od kiedy?

I jak to się ma do decentralizacji, byłby kolega tak uprzejmy swą tajemną myśl rozwinąć?

A z bronią to już zupełnie kolegi nie rozumiem. Ja np. posiadam 6 szabel, 4 szpady, 5 bagnetów, kordzik, sztucer i muszkiet. Całkowicie legalnie i oficjalnie, kupiłem wszystko bez najmniejszego problemu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko pro forma - treści wypowiedzi i reguły językowe stosowane przez Użytkownika Normalny Polak (vel Pan k, kk89, Krogulec itp.), są tak zauważalnie swoiste, iż ewentualna polemika z nimi może być zajęciem nie przynoszącym specjalnej satysfakcji. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Użytkownika Normalny Polak (vel Pan k, kk89, Krogulec itp.)

Czy mam rozumieć, że ten użytkownik ma kilka profili? Jeśli tak, to o ile pamiętam regulamin, za coś takiego należy się ban.

A mnie chodziło głównie o to, że kolega Normalny Polak chyba nie do końca zrozumiał ideę decentralizacji. Bo jeśli przy centralizacji większość społeczeństwa coś popiera lub nie, to przy decentralizacji niczego to nie zmieni. Co najwyżej, różne opcje spolaryzują się regionalnie, to wszystko.

I jeszcze chciałem, żeby nasz interlokutor wyrażał się jaśniej, aby można było zrozumieć, o co mu chodzi. Przybrał sobie nick, który moim zdaniem do czegoś zobowiązuje, czyli do używania poprawnej, literackiej polszczyzny i wyrażania myśli w sposób jasny i zrozumiały, do poprawnej konstrukcji zdań. A tu z przykrością stwierdzam, że tak nie jest.

Tak BTW, mało mnie jego osobiste poglądy na różne sprawy obchodzą i sądzę, że większość użytkowników również, zupełnie nie rozumiem, po co się z nimi uzewnętrznia i co to ma do rzeczy w temacie? Ale widać tak lubi, jego sprawa (względnie moderatora), nie zamierzam z tym polemizować ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakieś uzasadnienie merytoryczne tej wypowiedzi można poprosić? I ile to jest "spora część społeczeństwa"?

A tak w ogóle, co to ma do centralizacji, bądź decentralizacji? Bo jakoś nie rozumiem za bardzo ;)

Tak BTW, to i jedno i drugie nie jest obecnie w Polsce dozwolone, więc już nic nie kumam, o co szanownemu rozmówcy chodzi...

Z pierwszym zdaniem całkowicie się zgadzam. Ale co do dwóch pozostałych, to też prosiłbym o merytoryczne uzasadnienie takich twierdzeń.

I znowu, bo ja chyba jakiś wczorajszy jestem, to są u nas jednak dozwolone małżeństwa osób tej samej płci? Od kiedy?

I jak to się ma do decentralizacji, byłby kolega tak uprzejmy swą tajemną myśl rozwinąć?

A z bronią to już zupełnie kolegi nie rozumiem. Ja np. posiadam 6 szabel, 4 szpady, 5 bagnetów, kordzik, sztucer i muszkiet. Całkowicie legalnie i oficjalnie, kupiłem wszystko bez najmniejszego problemu :)

Kalifornii lokalna władza przegłosowała decyzje że w tym Stanie gejem mogą zawierać śluby ale większość mieszkańców nie uznaje tej decyzji i ci politycy obiecali że będą bronić wartości chrześcijańskich. Oszukali ludzi . USA mogli cofnąć referendum tą decyzje ale wielu krajach nie mogą tego zrobić. Naszym kraju ponad połowa obywateli jest przeciwna aborcji i dlatego do sejmu trafia kilka milionów podpisów ale sejm zignorował te podpisy. Spora część tych polityków dostała się do sejmu dzięki temu że obiecali bronić wartości chrześcijańskich.Naszym kraju tylko marginalne grupy popierają pomysły gejów i niewielka część popiera parady. Nie znanych powodów bez zgody większości obywateli parady się odbywają . USA każdy stan i jego obywatele sami decydują o sprawach społecznych.Dlatego większość stanów ma charakter prawicowy i chrześcijański. Naszym kraju większość obywateli ma poglądy prawicowe i chrześcijańskie. Spora część posłów ma teoretycznie takie poglądy ale ignorują i oszukują wyborców np zebrano kilka milionów podpisów przeciw aborcji a zwolennicy aborcji tylko kilka tysięcy. Sejm zablokował możliwość głosowania nad tym projektem . Dlatego każde województwo i jego obywatele powinni sami decydować o sprawach społecznych . Dlaczego większość mieszkańców o poglądach chrześcijańskich ma sponsorować bez swojej zgody aborcje i tolerować parady gejowskie i odwrotnie. Każdy obywatel powinien sam zdecydować o tych sprawach i jeśli nie zgadza się z decyzją większości obywateli może uznać tą decyzje lub wyprowadzić się do inne go miejsca. Naszym kraju ograniczone jest prawo do broni. Najpierw trzeba zgłosić się na policje i po sprawdzeniu czy ta osoba nie jest skazana i testach psychologicznych które trwają krótko i zadaje tylko kilka pytań . Osoba która będzie broniła się przed kryminalistą jest prześladowana przez sąd np Bronił majątku przed złodziejem. Zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała postawiła dziś prokuratura 22-letniemu Jackowi W. z gminny Ulhówek i wystąpiła do sądu o jego tymczasowe aresztowanie.Grozi za to do 10 lat więzienia. Podejrzany, broniąc swojego garażu przed złodziejami, porządnie porachował kości 16-latkowi który włamał się do jego garażu i ten nastolatek pierwszy zaatakował tego pana a ten człowiek odpowiedział na atak. Gdyby miał broń to wtedy ta osoba mogła by dostać większe zarzutu . Ameryce ludzie mają prawo bronić własnego majątku i mogą zastrzelić złodzieja . Większość obywateli chce prawa do obrony siebie i rodziny ale sejm ignoruje ich podpisy . Obywatele powinni sami zdecydować o dostępie do broni ale nie mogą tego zrobić. Ameryce prawie każdy Stan pozwala na posiadanie broni i dlatego tych stanach nie ma włamań a liczba kradzieży i napadów jest niska bo obywatel może posiadać broń i przestępca nie zbliży się do osoby która posiada broń. Jeśli nie podoba mu się posiadanie broni może przeprowadzić się do inne go miejsca . Szkołach USA nie można mieć broni . Dlatego pracownicy szkoły nie posiadają broni jeśli by ją posiadali to wtedy mogli by zatrzymać szaleńca . Każdy stan konkuruje że sobą by przyciągnąć nowych obywateli i utrzymać starych. Oprócz gospodarką i zarobkami przyciągają obywateli wartościami które wyznają danym stanie. Dlatego Teksas i Kalifornia są najludniejsze i najbardziej rozwinięte.

Edytowane przez Normalny Polak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Drogi Bruno, zdaje się, że masz rację, nie doczekałem się odpowiedzi na żadne z postawionych pytań, merytoryczne uzasadnienia są zerowe (nasz rozmówca ma widocznie jakąś tajemną wiedzę, ale skąd - nie wiadomo) :)

Za to otrzymałem jakiś banalny bełkocik, nie do końca wiem o czym i co ma do rzeczy. Konstrukcja zdań odbiega od poziomu przeciętnego maturzysty i to w dół, więc... :blink:

A tak jeśli chodzi o mnie, to jestem za większą decentralizacją władzy, przede wszystkim wykonawczej (najbardziej kwestie budżetowe mam na myśli). Ustawodawstwo może w jakimś tam zakresie również, natomiast władza sądownicza moim zdaniem już nie, tu obawiałbym się nadużyć. Oczywiście biorąc pod uwagę obecny stan polskiego sądownictwa, bo jeśli by się poprawił, to czemu nie. Z drugiej strony, ktoś regionalnej władzy wykonawczej musiałby patrzeć na ręce i to w szerszym kontekście, niż lokalny ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zagłosowałem za centralizacją.

Przede wszystkim z uwagi na ograniczenie biurokracji oraz lepsze planowanie wydatków finansowych (postępująca decentralizacja w Polsce przenosi większość wydatków z Centrali na samorządy, a raczej obowiązek wykonywania zadań publicznych, bo za nimi żadne pieniądze nie idą).

Nawet byłbym za decentralizacją... ale żeby to zrobiono dobrze, a nie po łebkach. Polscy politycy mają to do siebie, że jak za coś się zabierają, to przeważnie robią to źle (por. ostatnia reforma systemu emerytalnego; za którą też byłbym za, gdyby była zrobiona porządnie...). Bo jak zrozumieć logikę władzy centralnej, chcącej likwidować prokuraturę wojskową i centralizować prokuraturę (modne słowo - restrukturyzować), obniżającej wydatki państwa, przerzucając obowiązki na samorządy (którym wydatki rosną), a jednocześnie stawiającej "pod ścianą" samorządy, decydując za nie czy na ich terenie powstać ma kopalnia czy elektrownia atomowa?

Albo decentralizujemy, albo centralizujemy. Jedno z dwojga. Na dwóch stołkach siedzieć się nie da. Nieważne co - ważne, żeby to było zrobione porządnie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albo decentralizujemy, albo centralizujemy. Jedno z dwojga. Na dwóch stołkach siedzieć się nie da. Nieważne co - ważne, żeby to było zrobione porządnie...

I to jest celna uwaga :)

Słusznie, albo rybki, albo akwarium. Dobry przykład decentralizacji mamy już w swojej własnej historii, dopóki ktoś nie zechciał tego "poprawiać" (słynny Zyziu III) całkiem nieźle to funkcjonowało. Oczywistym jest, że pewne instytucje muszą mieć charakter centralny, ale wiele można oddać samorządom lokalnym. Podobnież z finansami, zakładam, że do budżetu centralnego oddaje się jakiś tam procent, a większość zostaje do rozporządzenia lokalnie. Obecnie jest odwrotnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja tam konserwatywnie - nic nie ruszać, bo kolejnej reformy kraj nie wytrzyma. :)

Mam swoje, ustalone teorie w podobnych materiach: "jak kiepski polityk nie wie co robić, to zawsze może zreformować", plus - "dobre prawo to stare prawo" (to akurat nie moje, ale w ogólnym zarysie się zgadzam).:)

Poza tym ankieta, jak zwykle w podobnych sprawach, jest szalenie niejednoznaczna, większa decentralizacja może zarówno oznaczać np. oddanie w ręce samorządów jednej, dodatkowej, banalnej kompetencji, autonomię regionów, czy federalizację kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Może i nie wytrzyma ale jest i inna zasada: Jak nie może być lepiej, to niech będzie inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może i nie wytrzyma ale jest i inna zasada: Jak nie może być lepiej, to niech będzie inaczej.

Ma to swój sens i jest takie, jakby to wyrazić - polskie? Zawsze łatwiej wprowadzić reformę, niż zmusić do prawidłowego działania to co jest.

W jednej z moich onegdajszych prac, źródłem nieustannego rechotu kadry, były reformy wprowadzane przez kierownictwo, które polegały mniej więcej na tym, że Zdzisiu robił po reformie to co Krzysiu, a Krzysiu to co Zdzisiu - i się inaczej nazywali. Albo Krzysiu robił dokładnie to samo, co tenże sam Krzysiu, ale się po reformie inaczej nazywał. Bałagan był mniej więcej ciągle jednakowy. A ileż się naspotykano na temat reformy i papieru zapisano...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bezrobocie nie istniało bo ludzie mieli prace i spadła przestępczość.

W jakich latach zdarzył się ten cud, że w Niemczech nie istniało bezrobocie kolego pan k?

Za rządów Żelaznego Kanclerza prowadzono roboty publiczne . Otto von Bismarck połączył Nacjonalizm z Konserwatyzmem i kapitalizmem . Prowadził roboty publiczne które dały prace ludziom i powstały drogi , tory . . Dzięki niemu Niemcy były potęgą gospodarczą i na Kontynencie wyprzedzili wszystkie kraje Europejskie. Przed 1 Wojną Światową mieli więcej ludności niż Wielka Brytania . Niemcy miały najlepszą kolej i każdy Niemiec potrafił czytać i pisać.Sporo Niemców miało wysokie wykształcenie.Nacjonalizm stał się Niemczech ideologią państwową i dzięki temu po zjednoczeniu stali się jednym Narodem. Żadnemu krajowi nie udało się tak szybko stworzyć zjednoczonego narodu. Dzięki niemu każdy Land ma własne Banki . Niemcom pomaga też to że mają własne Banki .Każdy Land ma własny bank . Dzięki temu ma udziały firmach . Dzięki temu te firmy zostały w Niemczech i zyski które dostaje ten Land służą lokalnej gospodarcze . Za te pieniądze budują drogi , mieszkania a ludzie płacą czynsz i stać ich na mieszkanie . Dzięki temu nie są skazani na kredyt od banku . Kredyt oznacza poważny ciężar dla ludzi do końca życia i nowe pokolenie może dostać długi . Dla gospodarki oznacza bankructwo . Jeśli nastąpi spowolnienie to ludzie muszą ograniczyć wydatki . Nie kupują niczego , nie inwestują . Firmy muszą wybierać między zapłaceniem raty bankowi , pracownikom a dostawczą. Bez kredytu mogą pożyczać od siebie i dzięki temu firma odda przyszłości mniej np Firma A ma długi u firmy B . Firma B potrzebuje pieniędzy . Więc pożycza od firmy A i dzięki temu mniej oddaje i może pożyczyć też towary zamiast pieniędzy a firma A nie traci dostawczy i nie straci pożyczonych pieniędzy bo lepiej jest dostać mniej niż wcale . Łatwiej jest jej przetrwa kryzys i później oddaje pieniądze a oddaje mniej . . . . Dzięki budowie przez Landy mieszkań nie grozo temu krajowi banka spekulacyjna na rynku nieruchomości bo dzięki budowie przez Land mieszkań nie brakuje ich a ceny są normalne i nie biją rekordów cenowych a emeryci nie muszą korzystać odwróconej hipoteki czyli dostają niewielką część wartości mieszkania i dostają co miesiąc raty za niego a ich dzieci nie dostają tego mieszkania i bank płaci niewielką część za mieszkanie i ma zysk . Niektóre banki pozwalają wykupić to mieszkanie ale muszą oddać całą wartość mieszkania . . Niemcy , Austria , Szwajcaria dostosowały edukację do gospodarki i dlatego tych krajach dominują szkoły zawodowe . Dzięki temu mają wzrost gospodarczy . Powinno być zrobione to samo . Tych krajach nie takiego absurdu co u nasz . Bezrobocie rośnie i nawet wśród młodych . Firmy mówią że nie mogą znaleźć pracowników . Niemczech nie brakuje specjalistów a naszym kraju brakuje ich np brakuje Elektryków , hydraulików i innych specjalistów . Tych krajach uczą zakładzie gdzie będą pracować i mają nowoczesne urządzenia . Naszym kraju nie mają tego i poznają tylko teorie np elektrycy nie trenują praktyce czego się nauczyli i nie budują żadnych modeli . Tych krajach szkoły zawodowe dają pracę a naszym kraju były znieważane i likwidowane np Latach 90 powstał obrazek który pokazywał pracownika który naprawia kanalizację i uczeń podaje mu narzędzia . Podpis ucz się Jasiu bo będziesz podawał narzędzia .Tym sposobem zniechęcali do nauki zawodu i likwidacja zawodówek powodowała że brakuje specjalistów a młodzi zostali zmuszeni do wybrania liceum które nie daje nic i zmusza do wybrania się na studia . To spowodowało że szkoły uczą nie potrzebnie nauczycieli , ekonomistów , filozofów , marketingowców i inne modne kierunki . Efekt masowe bezrobocie . Dzięki temu że mają własne banki prowadzą normalną politykę gospodarczą i każdy Land ma własnych przedstawicieli w sejmie . Dzięki temu bronią gospodarki przed rządem który chce ją rujnować i dzięki temu utrzymują niskie podatki które pozwalają istnieć ich firmą i więcej pieniędzy zostaje w Landzie . Każde Polskie województwo powinno mieć własne Banki bo dzięki temu może posiadać własne firmy i mieć udziały w nich . Może uratować te firmy pożyczając im pieniądze i pozwolić by oddały je później , rezygnować zysku lub części , może też wydać akcję które sprzeda i później je wykupi lub kupi własne akcje za więcej by uratować firmę i dzięki te przyszłości zwrócą się koszty . Każde województwo powinno wybrać formę Banku którą chce mieć . Polska Średniowieczu naśladowała Niemcy i tworzyła miasta na prawie Niemiecki i dzięki temu miała wzrost gospodarczy . Bank Bawarski całkowita kontrola przez Land i niewielki udział mają zwykłe firmy

BayernLB (lub Bayerische Landesbank, pl. Krajowy Bank Bawarii) – spółdzielczy bank specjalny z siedzibą w Monachium , w Niemczech . Bank jest jednym z ośmiu niemieckich landesbanków (banków krajowych). Przedsiębiorstwo jest w 94% własnością kraju związkowego Bawaria (pośrednio poprzez BayernLB Holding AG) a w 6% własnością Sparkassenverband Bayern (Związku Kas Oszczędnościowych Bawarii), organizacji zrzeszających Bawarskie Kasy Oszczędnościowe (Sparkassen).

Bank jest ósmą co do wielkości instytucją finansową w Niemczech, z sumą bilansową na poziomie 416 miliardów €, przy zatrudnieniu 19 200 pracowników (w grupie) i 5170 pracowników w samym banku. Bank Krajowy Badenii Wirtembergii tym banku działa firma prywatna razem bankami należącymi do Landów i ta firma prywatna zajmuje się finansami i przekazuje zyski Landom .

Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) czyli Bank Krajowy Badenii Wirtembergii – duży niemiecki komercyjny bank uniwersalny działający pod własną marką oraz przez trzy zależne banki regionalne:

Baden-Württemberg Bank – BW-Bank (Badenia i Wirtembergii )

Sachsen-Bank (od kwietnia 2008, Saksonia )

Rheinland-Pfalz Bank (od kwietnia 2008, Nadrenia - Palatynat )Na koniec 2008 LBBW był w pierwszej piątce banków niemieckich i pierwszej pięćdziesiątce instytucji kredytowych na świecie .

Landy muszą konkurować by utrzymać mieszkańców . Najlepiej rozwijają się Landy które moralne i jest tak każdym regionie którym jest większa samorządność .Państwo powinno być oparte na moralności przeciwnym razie upada . Biblii wyraźnie Jezus to podkreśla . Powiedział uczynią przypowieść o ludziach którzy budowali dom . Mt 7,21-21.24-27 24 Otóż każdy, kto słucha tych moich słów i wykonuje je, podobny się stanie do człowieka mądrego, który swój dom zbudował na skale. 25 Spadła ulewa, i ruszyły potoki, i wichry zadęły i rzuciły się na ten dom - a nie zawalił się, bo na skale ma swoje fundamenty. 26 A każdy słuchający tych moich słów, a nie wykonujący ich, podobny się stanie do człowieka głupiego, który swój dom zbudował na piasku. 27 Spadła ulewa, i ruszyły potoki, i wichry zadęły i uderzyły w ten dom - i zawalił się, a upadek jego był wielki". TO pokazuje ze państwo powinno być oparte na Chrześcijaństwie i moralności . Europa po wojnie była Chrześcijańska i wspiera wartości moralne . Dzięki temu prowadziła normalną politykę gospodarczą . Zrezygnowała z tego i nastąpiła ruina ekonomiczna . Wielu krajach Europy wiele miast i regionów ma sporą swobodę gospodarczą i może decydować o kwestiach społecznych . Regiony dla których moralność była ważna prowadzą normalną politykę gospodarczą . Niemcy mają system federalny . Landy mają więcej pieniędzy bo rząd Centralny nie zabiera tylu pieniędzy co Warszawa Polskim miastom . Landy same decydują o finansach i same decydują jakie mają podatki . Partie mają większe możliwości realizowania własnego programu gospodarczego i społecznego np Berlinie i Hamburgu dominuje skrajna poprawność polityczna i promowanie propagandy gejowskie i parady zboczeńców są sponsorowane przez te miasta i panuje tam skrajny socjalizm i miasta te zbankrutowały lub niedługo zbankrutują . Bawaria jest normalnym regionem i podatki są niskie i opłaca się prowadzić firmę i mieszkańcy są Bogaci i tym regionie niewyobrażalne są parady zboczeńców i jest to najbardziej Chrześcijański region Europy . Do 1 Wojny Światowej Niemcy były wierne wartością Chrześcijańskim i dzięki temu były ekonomiczną potęgą ale po wojnie nastąpił upadek moralności i zanik chrześcijaństwa doprowadziło to do upadku społeczeństwo i kryzysu gospodarczego . Hiszpania przez wieki Chrześcijański Kraj ale dobrali się do rządów komuniści i zniszczyli gospodarkę i wartości . Pojawił się Franko i wyzwolił ten kraj . Chrześcijaństwo powróciło i powrócił wzrost gospodarczy ale niestety po jego śmierci nastąpił powolny upadek . Pojawił Zapatero który rujnował i zniszczył wartości moralne a później gospodarkę . . USA Stany same decydują o kwestiach społecznych i stany które głównie Południowe przestrzegają wartości Chrześcijańskich i dzięki temu prowadzą normalną politykę gospodarczą i dzięki temu uniknęły kryzysu i bankructwa .Europie dominowało po 2 wojnie moralność . Niestety przestała istnieć i nastąpił upadek moralności i gospodarki . USA przez wiele wieków było oparte na Chrześcijańskie i Moralności . Dlatego Bóg sprzyjał Ameryce . Kupili Alaskę i odkryli ropę i złoto . Kolonizowali Południe USA odkryli złoto i ropę. Dla Stanów Południowych dla które są najbardziej religijne i prowadziły normalną politykę gospodarczą uniknęły kryzysu np Teksas , Arizona i Stan Utah -

Stan Mormoński wzór moralności i pracowitości . Stany nie moralne prowadziły absurdalną politykę gospodarczą zbankrutowały np Detroit . Malta dzięki moralności nie tam kryzysu .Dzięki własnym Banką mogą własną walutę . Mogą też stworzyć własną lokalną walutę . Bawaria stworzyła własną lokalną walutę . Nie można jej oszczędzać bo trzeba jest aktualizować i trzeba zapłacić 2 % wartości . Wymiana na Euro 1 do 1 . Pieniądze są inwestowane lokalną gospodarkę bo markety i firmy międzynarodowe nie przyjmują tego pieniądza . Zyskują lokalne firmy . Osoby które chcą kupić tą walutę muszą zapłacić 3 % od każdej transakcji . Pieniądz są ciągłym obiegu i zostają w Bawarii i służą landowi . Osoby, które chcą używać miejscowej waluty, zapisują się do programu i wskazują jedną z 230 organizacji charytatywnych działających w okolicy. Instytucje te otrzymują 3 proc. wartości dokonywanych transakcji. Zwolennicy systemu szacują, że chiemgauer krąży w obiegu 2,5 razy szybciej niż euro. Przedsiębiorcy, którzy biorą udział w programie, płacą jednorazowo 100 euro oraz wnoszą comiesięczną opłatę od 5 do 10 euro, w zależności od obrotów. Za wymianę chiemgauera na euro trzeba zapłacić 5-procentową prowizję.

Opłaty te w części pokrywają koszty działania systemu, a pozostałe 60 proc. trafia do organizacji charytatywnych. Zaledwie 50 kilometrów od miasta Rosenheim, miejsca narodzin chiemgauera, leży austriacka miejscowość Wörgl. W 1932 roku, w czasie wielkiego kryzysu, wprowadzono tu miejscową walutę, która stała się tak popularna, że zaczęto ją określać mianem “cudu z Wörgl”. Niestety ta lokalna waluta została zlikwidowana przez rząd Austriacki . Pieniądz lokalny jest cały czas obiegu . Zwolennicy systemu szacują, że chiemgauer krąży w obiegu 2,5 razy szybciej niż euro. Ta lokalna waluta jest doskonałym uzupełnieniem waluty Euro . To pokazuje że Polskie miasta powinny mieć własne banki i stworzyć własną walutę i powinna działać na takich samych zasadach co Bawarii . Jeśli ktoś nie chce inwestować lokalnej walucie to wymienia pieniądze na oficjalną walutę . Największym plusem lokalnych walut jest to że korzystają z nich markety , wielkie korporację i banki dzięki temu pieniądz lokalny wspiera gospodarkę lokalną i zostaje w tej gospodarcze .Po prowadzeniu większej swobody gospodarczej dla miast można prowadzić i dostosować kurs złotego do złota . USA dolar i Angielski funt był dostosowany do kursu złota i można było wymienić te pieniądze na złoto . Dzięki temu ich waluta była stabilna a ich gospodarki stabilne . Latach 1980 waluta RPA zawierała złota dzięki temu ich pieniądze miały sporą wartość a ich gospodarka była silna . Ich pieniądze miały realną wartość .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Dzięki niemu Niemcy były potęgą gospodarczą i na Kontynencie wyprzedzili wszystkie kraje Europejskie. Przed 1 Wojną Światową mieli więcej ludności niż Wielka Brytania .

I dostały lanie...

Każdy Land ma własny bank .

Nie każdy, jest szesnaście krajów związkowych, a Landsbanków obecnie - siedem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Jak się ma środki to i budować można a Bismarck miał kupę kasy na te budowy bo w 1870/71 oskubał Francję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.