Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Ulubione zagadnienie Września '39

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Mamy na forum kilka osób, które w większym bądź też mniejszym stopniu interesują się okresem Września '39. Pytanie do tych osób. Co Was najbardziej pociąga w tym zagadnieniu, może jakiś wycinek, a może nie ma dla Was różnicy czy czytacie o szlaku bojowym 28. DP, działaniach Kleeberga czy też o sprawie pomocy ze strony aliantów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Moim "konikiem" jest nasza najnowocześniejsza (obok pośpiesznie sformowanej WBP-M) jednostka wrześniowa - 10BK płk. dypl. Stanisława Maczka. Wiem sporo o wchodzącym w jej skład 24 pułku ułanów z mojego miasta. Dodatkowo interesują mnie wszelkie walki na lubelszczyźnie w 1939r. Ale nie tylko - lubię czytać o procesach decyzyjnych, planach zamierzeniach naszego SG, interesuje mnie dokumentacja z tego okresu. Działająca na wyobraźnię praca naszej "II - jki" (wywiadu), decyzje podejmowane w sprawie rozwoju lotnictwa i broni pancernych - nazbierałoby sie tego troszkę :lol:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Niewiele wiem na temat września'39 ale lubię sobie poczytac o walkach na morzu (oraz nad morzem). Ostatnio Ciekawy swoimi pytaniami zmusza mnie do grzebania w różnych książkach więc i zakres moich zainteresowań się zwiększa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Okres września '39 niemalże od zawsze mnie interesował, jednak muszę szczerze przyznać, że niewiele zrobiłem aby moją wiedzę z jego zakresu pogłębić w sposób fachowy. Niemniej staram się wykorzystywać niemal każdą okazję (a nie mam ich za wiele niestety) do zbierania informacji na temat obrony Warszawy i udziale 21. pp "Dzieci Warszawy" Sosabowskiego w walkach. Ostatnio natomiast coś zaczęło mnie ciągnąć ku Mazowieckiej BK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Albinosie - jak ci już wspomniałem kiedyś, większość d-ców z PW miało za sobą służbę wojskową w WP IIRP, a także przebytą Kampanię Wrześniową. Czytając życiorysy dowódców na pewno się z tym zetknąłeś. I dlatego gorąco zachęcam do zgłębiania lektur !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja, podobnie jak ciekawy, uwielbiam czytać nt. planów, mobilizacji, procasach dowodzenia, itd. Lubię też wspomnienia wrześniowych dowódców, jak np. płk, Adam Zakrzewskiego czy gen. Juliusza Stachiewicza, opracowania o szlakach bojowych poszczególnych jednostek. Mój konik to wynajdywanie błędów kampanii :D

Pozdrawiam.

P.s.: ciekawy, mam takie nieodparte wrażenie, że również czytałeś wspomnienia Zakrzewskiego... Nie mylę się?

Świetna książka :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinosie - jak ci już wspomniałem kiedyś, większość d-ców z PW miało za sobą służbę wojskową w WP IIRP, a także przebytą Kampanię Wrześniową. Czytając życiorysy dowódców na pewno się z tym zetknąłeś. I dlatego gorąco zachęcam do zgłębiania lektur !

Istotnie spora ich część miała za sobą walki we Wrześniu '39, w tej czy innej roli. Z wielką chęci zapoznałbym się ze stosowną literaturą, niestety na razie czas mi na to nie pozwala;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ostatnio kupiłem pieniądze: "Generał Maczek i żołnierze I dywizji pancernej" Londyn 1992 Englerta i Barabarskiego. Ciekawe czy dla Ciekawego byłoby to ciekawe ?

[ Dodano: 2008-04-25, 20:26 ]

tylko bez tych pieniędzy sorry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
P.s.: ciekawy, mam takie nieodparte wrażenie, że również czytałeś wspomnienia Zakrzewskiego... Nie mylę się?

Świetna książka

O Zakrzewskim trochę czytałem - występuje na kartach monografii Armii "Pomorze" Ciechanowskiego, czy Armii "Modlin" Jurgi i Karbowskiego. Znane mi są walki jego GO pod Tomaszowem Lub. A także przedostanie się na Węgry ...

Ciekawe czy dla Ciekawego byłoby to ciekawe ?

Jest to "oczywistą oczywistością" - wszystko, co traktuje o Stanisławie Maczku jest dla ciekawego ciekawe. :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Napiszę to podziękowanie publicznie: Tomaszu N - jesteś WIELKI !!! Mam zapewniony cały długi weekend - materiału, że cho, cho (ta "Bitwa Pszczyńska", Fotki Maczka, i zajęcie Zaolzia...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.