Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura której nie ma- czyli Wasze życzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Temat identyczny jak ten w dziale poświęconym Polsce w II WŚ. Które z zagadnień dotyczących II WŚ na świecie uważacie za najgorzej przedstawione na polskim rynku, w których braki są najbardziej widoczne, może macie nawet upatrzone pozycje, które są na rynkach światowych, a które chętnie widzielibyście także u nas?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Lista marzeń jest długa. Brakuje mi więcej klasycznych pozycji dotyczących frontu zachodniego. Wiele bym dał, by przeczytać wspomnienia wojenne generała Gavina "On to Berlin" po Polsku, tak samo zresztą, jak klasyczne opracowania Charlesa MacDonalda o bitwie o Ardeny "A Time for trumpets". Na zachodzie jest mnóstwo fantastycznych książek poświęconych frontowi zachodniemu, tyle, że no właśnie, nie u nas. Wydawcy wypuszczają w rodzimym języku jakieś mało znane pozycje zachodnich historyków (np. "Na zachód od Renu", tudzież "Krwawy Las" Whitinga), zapominając o klasykach tematu. Czekam więc :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
wspomnienia wojenne generała Gavina "On to Berlin" po Polsku

Oj tak, oprócz tego z chęcią zapoznałbym się także z "Airborne Warfare", biografią Gavina autorstwa Bootha (książka uważana jest za najlepszą biografię Gavina) oraz zbiór jego listów do córki Barbary. Gro książek jakie z chęcią bym ujrzał dotyczy właśnie 82. DPD, m.in. biografia Vandervoorta, praca Spencera i Gayla Wurst poświęcona 505. PPS czy w końcu któraś z pozycji Phila Nordyke'a.

Z chęcią zapoznałbym się także z publikacjami Ospreya, można je co prawda dostać u nas, ale ich cena jest zabójcza. Wspomnienia von der Heydtego były by mile widziane. Natomiast moim marzeniem numer 1, obok "On to Berlin" Gavina, jest książka Heinza Gunthera Guderiana "From Normandy to the Ruhr: With the 116th Panzer Division in WWII". Marzeń sporo, może chociaż jedno z nich spełni się w najbliższym czasie:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

od kilku lat kupuje zbieram itp rozne ksiazki historyczne i w temacie historii [takie zboczenie] aktualnie doszedlem do ok 1200 tytulow. pozycje sa glownie w jezyku polskim kilka jest w innych. obecnie jestem na etapie zmiany mieszkania i ksiazki sa w postaci spakowanych pudel. nie sprzedaje ich lecz kserem stron lub calosci sluze.

pozdr

piotrek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Brakuje mi rzetelnie przedstawionej historii polskiego ruchu komunistycznego. Większość dostępnych prac (jeśli nie wszystkie) pochodzą z czasów rządów komunistów, mniejsza ich część z okresu po 1989, które są negatywnie nastawione do polskiego ruchu komunistycznego. Nie ma rzetelnego, obiektywnego spojrzenia na tę sprawę. A przecież w czasie II wojny światowej dokonała się ogromna zmiana w polskim ruchu komunistycznym. Zwłaszcza - 1938.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Witam, ja okresem II wojny raczej się nie interesuję, ale od czasu do czasu coś przeczytam żeby całkowicie nie zdrętwieć :P

W Polsce wydano odnośnie II wojny masę publikacji, przeróżnej wartości merytorycznej od najgorszych po najlepsze.

Bardzo podobały mi się prace: Kershawa „D-DAY Przełamanie Wału Atlantyckiego”, Ławrynowicza „Droga do Blitzkriegu”, Rausa „Niemieckie wojska pancerne na froncie wschodnim” czy pozycja wybitnego teoretyka broni pancernej Liddella Harta „Karmazynowe Bractwo Generałowie Wehrmachtu o wojnie”.

Lecz poza wyżej wymienionymi wiele publikacji wydawanych obecnie w Polsce nie trafia do mnie, bowiem nie dotyczy moich zainteresowań.

Raczej nie interesują mnie pozycje gdzie ciągle są cytowane losy zwykłych szeregowych, a interesują mnie takie gdzie poddawana jest analiza sytuacji taktycznej czy operacyjnej w danym momencie.

Brakuje zdecydowanie takich prac!

Nie wiem czy znacie pracę Ruperta Butlera „SS Hitlerjugend” wydawnictwa OSKAR :P

No więc jest to generalnie BARDZO słabiutka praca za którą nie dał bym złamanego grosza, a która chodziła (nie wiem jak teraz) na allegro za 180 zł!!!

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat działań operacyjnych 12. Pancernej SS „Hitlerjugend” polecam pracę Huberta Meyera „The 12th SS”. Raczej nie sądzę że wydadzą ją Polscy wydawcy... wrrr

Jest to praca pisana przez byłego szefa sztabu tej dywizji, składa się z dwóch tomów.

Można ją spokojnie zamówić przez empik.

Tom 1. opisuje:

Part I: The Formation of the Division and its Preparation for Action

Czyli w rozdziale tym dowiadujemy się o formowaniu jednostki, założeniach itp. itd.

Part II: The Division during the Defensive Battles against the Allied Invasion in Normandy

Opis pierwszych bojów jak i analiza po kolei:

-The First Battle for Caen from 6 to 10 June 1944

-The Second Battle for Caen from 11 to 18 June 1944

-The Third Battle for Caen from 25-30 June 1944

-The Fourth Battle for Caen from 4 to 10 July 1944

Oraz:

Operation “GOODWOOD” to the Eve of Operation “TOTALIZE”

Cały 1 tom liczy sobie: 580 stron, wiele map i OdB za dane dni walk.

Tom 2. opisuje:

Part II The Division during the Defensive Battles against the Allied Invasion in Normandy (CONTINUED FROM Volume I)

Jest to kontynuacja rozdziału II z tomu 1 i opisuje operację “TOTALIZE” czy “TRACTABLE”

PART III The Divison during the Ardennes Offensive

Czyli wszystko co winniśmy wiedzieć na temat działań dywizji podczas walk w Ardenach

PART IV The Division during the Battles is Slovakia, Hungary and Austria during Winter and Spring 1945

Czyli między innymi na pomoc okrążonemu Butapesztowi ;)

Tom 2 liczy 604 strony i również jak tom 1 posiada wiele szkiców i OdB sytuacyjnych...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

witam,

mozna dostac na rynku [choc z klopotami] takze inne książki dot. drugiej wojny światowej:

- np niemieckie pozycje wydawane mniej więcej na bieżąco po poszczególnych kampaniach [ja mam coś dotyczącego Francji, Polski, Krety, i bodajże Bitwy o Anglię], są to niestety wydawnictwa tylko i wyłącznie w języku niemieckim, okraszone prawie na pewno sporą dozą propagandy, choć na pewno stanowią swoisty dokument epoki...

- przemówienia hitlera [rozmowy przy stole] - dotyczące z tego co pamiętam głównie okresu do 43 r. i kilka dot roku kolejnego

- przemówienia Stalina z okresu do 1940 r. wlącznie, wydane po polsku! w roku albo 1940 albo początku 1941 czyli z okresu kiedy jeszcze szedzł pod rekę z Adolfem. całkiem ciekawie rzeczy tam są

pozdr.

piotrek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Ja bym bardzo chętnie poczytał książki Martina Middlebrooka, mianowicie:

"Konwój"

"Okręty bojowe"

"Nalot na Norymbergę"

"Bitwa o Hamburg"

"Misja do Schweinfurtu i Ratyzbony"

Jak dotąd ukazała sie w Polsce tylko jedna książka Middlebrooka - "Nalot na Peenemünde" (Warszawa 1987). Wg mnie jest świetna!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
loker53   

Przepraszam że pisze tutaj, lecz nie chciałem zakładać zbędnego tematu...

chodzi o to że musze napisać prace na temat "bitwy pod kurskiem" i szukam jakiejś książki w której jest ów bita opisana. Szukam już kilka ładnych h, ale nie mogę nic znaleźć ;/ proszę o jakiś tytuł książki lub jeśli ona jest gdzieś w internecie o link albo jeśli ktoś posiada takową książkę i ma trochę czasu to proszę o opisanie/wysłanie screenów z książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Przepraszam że pisze tutaj, lecz nie chciałem zakładać zbędnego tematu...

Nie ma nigdy zbędnych tematów. W dziale pomocowym można było śmiało założyć temat z prośbą. ;)

chodzi o to że musze napisać prace na temat "bitwy pod kurskiem" i szukam jakiejś książki w której jest ów bita opisana. Szukam już kilka ładnych h, ale nie mogę nic znaleźć ;/ proszę o jakiś tytuł książki lub jeśli ona jest gdzieś w internecie o link albo jeśli ktoś posiada takową książkę i ma trochę czasu to proszę o opisanie/wysłanie screenów z książki.

Zajrzyj do podręczników (np. prof. Chwalby), albo w internecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
loker53   

wiem że w internecie jest tylko mi chodzi o konkretną książkę w której jest coś na ten temat...

bo praca polega na tym że mam to robić korzystając z 3 źródeł

1.encyklopedia

2.obojętnie jaka stronka

3.książka

i co do tego punktu 3 właśnie nie znalazłem jeszcze żadnej książki ;/ w której jest coś na temat bitwy pod kurskiem ;/

jutro wybiorę się do biblioteki może tam coś znajdę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Sądzę, że ten OT jest tu niepotrzebny.

A moje życzenia? Brakuje mi kilku książek o Airborne, np. Davis 'US Airborne Forces Europe 1942-45' czy 'Thunder from heaven' Paya.

Nie pogniewałbym się również o porządne opracowanie bitwy o Budziszyn autorstwa E. Berenta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ja to poczytałbym sobie o siłowniach okrętów z czasów II WŚ. Zwykle w opisach temat ten jest traktowany po macoszemu. Podobno, bo mało ludzi sie na tym zna i nie będzie zainteresowanych czytelników. A jednocześnie o armatach i pociskach wypisywane są całe elaboraty tak jakby wszędzie byli wykwalifikowani artylerzyści! Potrafią rozwodzić się na temat każdego pocisku. Jego elementów, wadze i tym podobnych pierdółkach. Jakby było, o czym! Pocisk jak pocisk! Strzelisz - przywali - to dobrze! Chybiłeś? Trza jeszcze raz! I nad czym tu deliberować?

A jak ja swego czasu chciałem dowiedzieć się, w jaki sposób na niemieckich niszczycielach z kotłami na 100 i 60 barów generowano parę niskiego ciśnienia to "poległem". Mimo, że moim zdaniem jest to bardzo ważny element eksploatacji siłowni, szczególnie w warunkach bojowych to informacji jak na lekarstwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pełnego zaprezentowania artykułów Hitlera i zestawienia jego korespondencji.

Kompletnej pozycji omawiającej struktury i organizację Orpo w Generalnej Guberni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.