Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Skąd się wzięli Słowianie?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, myślę że naprawdę widać te zapożyczenia

Ależ ja nie twierdzę ,że nie ,tylko daleki jestem przypisywania zapożyczenia akuratnie od tego czy innego plemiona z taką pewnością.Wiadomo,plemiona wędrowały,słabszy był wchłaniany przez silniejszego,to wszystko sie mieszało.

Też tak myślę, ale z drugiej strony chciałoby się mieć jakieś oparcie naukowe. Chyba tylko jednego ludu możemy być pewni, że nie wywodzi się od Indoeuropejczyków - Ugrofinów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
że nie wywodzi się od Indoeuropejczyków - Ugrofinów

No widzisz Max Vasmer wcale nie wyklucza,jak to określił -"bardzo bliskich kontaktów z ugrofinami"podając masę podobnych wyrazów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
że nie wywodzi się od Indoeuropejczyków - Ugrofinów

No widzisz Max Vasmer wcale nie wyklucza,jak to określił -"bardzo bliskich kontaktów z ugrofinami"podając masę podobnych wyrazów.

Polacy? Nie widzę tu żadnej spójności. Jaka masa podobnych wyrazow? Gdybyś mógł - podaj jakiś cytat z książki et ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Gdybyś mógł - podaj jakiś cytat z książki et ;)

Książki nie mam ale w notatkach znalazłem krótka notkę--"Istnieją poglądy, że w języku prasłowiańskim sporo jest pożyczek ugrofińskich, których brak w językach bałtyckich (sanie, chapać, jama, jasny, kora, kosz, kark, mąż, osika itd.)."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gdybyś mógł - podaj jakiś cytat z książki et ;)

Książki nie mam ale w notatkach znalazłem krótka notkę--"Istnieją poglądy, że w języku prasłowiańskim sporo jest pożyczek ugrofińskich, których brak w językach bałtyckich (sanie, chapać, jama, jasny, kora, kosz, kark, mąż, osika itd.)."

Zgadzam się (dźwiękowo), bo np. "saanie", "jaama" , "kooraa", "oosikaa". Ale mąż? Kark? To już trudniej. Zresztą, naprawdę to jest temat na wieloletnie badania :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Tak prawdę mówiąc to od każdego plemienia z którym spotkali się Słowianie na pewno coś przeniknęło do języka Słowian.I na odwrót.A szukanie pokrewieństw z innymi ludami za pomocą lingwistyki jest za bardzo brane na serio,powinno pomocne a nie decydujące.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak prawdę mówiąc to od każdego plemienia z którym spotkali się Słowianie na pewno coś przeniknęło do języka Słowian.I na odwrót.A szukanie pokrewieństw z innymi ludami za pomocą lingwistyki jest za bardzo brane na serio,powinno pomocne a nie decydujące.

Też tak myślę. Jedynym językiem, który praktycznie w 100% oparł się zapożyczeniom, jest język islandzki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
który praktycznie w 100% oparł się zapożyczeniom, jest język islandzki.

Wikingowie i Celtowie trochę musieli ten język jednak pomieszać.Bo to oni pierwsi zasiedlili Islandię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
który praktycznie w 100% oparł się zapożyczeniom, jest język islandzki.

Wikingowie i Celtowie trochę musieli ten język jednak pomieszać.Bo to oni pierwsi zasiedlili Islandię.

Nie dokładnie ;) Celtowie zostali b. szybko z niej wyparci, podobnie jak mnisi, na ich miejsce przyszli Wikingowie, a ściśle Norwegowie. Nie odpowiadał jednak im wszystkim tak ciężki klimat i tylko część z nich została. A co do języka, to pamiętaj, że islandzki to jest przecież właśnie język staronorweski :P Gdybyś chciał tłumaczyć islandzki, to okazałoby się, że jest on bardzo archaiczny i zdanie tego typu: "Może byśmy poszli się przejść, pogadać?" brzmiałoby "Czy zechciałbyś udać się na przechadzkę, pokonwersować?". Naprawdę! :) Ale to właśnie jest w tym języku najpiękniejsze, że nie przejmują zapożyczeń!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czyli doszliśmy do wniosku ,że trop ugrofiński i islandzki nie nie ma nic wspólnego z pochodzeniem Słowian.Dalszych śladów należy szukać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czyli doszliśmy do wniosku ,że trop ugrofiński i islandzki nie nie ma nic wspólnego z pochodzeniem Słowian.Dalszych śladów należy szukać...

...Mars, Jowisz, Uran.

:mrgreen:

Ja obstaję przy dziedzictwie indoeuropejskim - Indie, te sprawy ;) :farao:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ja obstaję przy dziedzictwie indoeuropejskim - Indie, te sprawy

Ja też .lecz myślałem ,że ktoś pociągnie dalej temat.Napisze,że pierwszymi plemionami na naszych ziemiach byli Scytowie Oracze,którzy graniczyli ze Scytami Królewskimi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja obstaję przy dziedzictwie indoeuropejskim - Indie, te sprawy

Ja też .lecz myślałem ,że ktoś pociągnie dalej temat.Napisze,że pierwszymi plemionami na naszych ziemiach byli Scytowie Oracze,którzy graniczyli ze Scytami Królewskimi...

O żeż. To może siągniemy do ery tworzenia się plazmy deuteru? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Podałem plemię potwierdzone źródłowo przez Herodota z Halikarnasu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podałem plemię potwierdzone źródłowo przez Herodota z Halikarnasu.

Czy tylko on tak twierdził? Bo jeśli mamy tylko jedno źródło, to nie jest ono zbyt wiarygodne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.