Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
chiron

Gdzie i kiedy zaczęła się II wojna światowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

A co wspólnego ma wojna w Europie w 1939r. z Pacyfikiem? 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
A co wspólnego ma wojna w Europie w 1939r. z Pacyfikiem? 8)

A gdzie w temacie jest napisane, że trzymamy się tylko europejskiego teatru działań wojennych? 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ale z tego wojna zaczęla się w Europie, cho jeśli taka teoria, mozemy trzymac się Pacyfiku. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
. Nalot był przeprowadzany falami i trwał kilka godzin(8-9).W wyniku nalotów śmierć poniosło ok.1200 osób' date=' a około 3/4 budynków uległo zniszczeniu.Ciekawe' date=' że sprawcy tego nalotu nigdy nie zostali osądzeni, a prokuratura RFN nie uznała go za zbrodnię wojenną.[/quote'']

Gdyby sprawców tego nalotu uznano za zbrodniarzy wojennych i osądzono to również musieliby tak samo potraktować pomysłodawców i wykonawców „nalotów dywanowych” a to byli alianci.

Nie strzela się gola do własnej bramki. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

W Polsce w wielu miejscach walki zaczęły się 1.09.1939 r. przed godziną 4.45. Kilka z nich, oprócz w/w:

1) o 4.00 jedna z kompanii niemieckiej 8 DP (VIII KA, 14.Armia) przekroczyła na Śląsku polską granicę i obsadziła drogę, która miała się poruszać w głąb Polski część dywizji

2) "Około godziny 4.00 zdołano ustalić,że leżącą nad Gwdą wieś Byszki zajął patol Wehrmachtu" ( z książki "Poznań we Wrześniu 1939" Z. Szymankiewicza)

3) już ok. 3.30 Niemcy przeszli przez rzekę Liswartę i ostrzelali się z żołnierzami Obrony Narodowej

4) W nocy z 31 na 1 września o godz 1:55 komendant Śląskiego Okręgu Straży Granicznej K. Bacz wysłał telefonogram nr 83 do dowódcy 23 DP informując, iż większe siły wojsk niemieckich przekroczyły granicę na odcinku Rybnik; ok. godziny 2 w nocy został ostrzelany posterunek graniczny w Suminie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
A co wspólnego ma wojna w Europie w 1939r. z Pacyfikiem? 8)

Choćby to że piszemy o wojnie światowej a nie europejskiej? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A chociażby to wojna na Paczyfiku w '39 była, że tak powiem, nierozwinięa, ale jak napisalem wyżej, możemy kontynuowac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

Z tego co mój dziadek opowiadał pierwsze strzały padły w rejonie pomiędzy Głogowem a Wschową przecież tam przechodziła granica pomiędzy II Rzeczpospolitą a III Rzeszą. Strzały były ok godziny 4 35 ale wiecie jak to starsze osoby i wierzyć za bardzo nie można ale kto wie może faktycznie coś się tu działo. Być może to fakt pon mieszkam w Gręnocicach (10 km od Głogowa) to jak chodziłem z wykrywaczem niedaleko odry to było full łusek po karabinach ale może to być również pozostałośc po przeprawie Armii Czerwonej przez Odrę pewności nie mam. Ale może to prawda.

[ Dodano: 2008-02-24, 11:13 ]

w Grębocicach błąd sorry :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Nie jest to tak jednoznaczne jakby mogło się wydawać, oczywiście od razu nasuwa się 1 września 1939 ale już wojna wojna w Mandżurii jest uważana przez niektórych za początek IIWŚ inni zaś uważają za punkt przełomowy interwencję wojsk włoskich w Abisynii.

Ale jak dla mnie wojna zaczęła się wtedy gdy Anglicy i Francuzi pozwolili Adolfowi H. na bezkarne zdemilitaryzowanie Nadrenii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale jak dla mnie wojna zaczęła się wtedy gdy Anglicy i Francuzi pozwolili Adolfowi H. na bezkarne zdemilitaryzowanie Nadrenii.

No właśnie o to chodzi,że Hitler tej strefy nie zdemilitaryzował,ta strefa po pierwszej wojnie światowej została zdemilitaryzowana na mocy uzgodnień traktatu Wersalskiego i właśnie istnienie tej strefy zostało zakończone jej bezprawną aneksją w 1936 czyli wkroczeniem wojsk niemieckich do Nadrenii.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wojna zaczęła się 1 września o godzinie 3:30 kiedy to nasze oddziały osłonowe 7. DP zetknęły się z regularnymi wojskami Rzeszy w rejonie Przyszowic. Już około północy 31.8 Gen. bryg. Jan Sadowski, dowóda GO "Śląsk" otrzymał pierwszy meldunek, że regularna piechota niemiecka posuwa się na Przyszowice.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, wojna rozpoczęła się o 4:34, kiedy to 3 eskadra 1 pułku bombowców nurkowych zbombardowała most na Tczewie.

Być może to fakt pon mieszkam w Gręnocicach (10 km od Głogowa)

Mieszkasz w Grębocicach?? A to niespodzianka, ja jestem z Głogowa, a dziadków to mam nawet w Kwielicach.

Moim zdaniem 1.09. o godz. 4.17 w rejonie Tczewa-próba przechwycenia mostu.

O 4:34, jak napisałem, Niemcy zaczęli bombardowanie, więc raczej nie próbowali go przechwycić 20 minut wcześniej ;)

Ale jak dla mnie wojna zaczęła się wtedy gdy Anglicy i Francuzi pozwolili Adolfowi H. na bezkarne zdemilitaryzowanie Nadrenii.

No, patrząc w ten sposób można nawet zaryzykować odważniejszą wersję, i powiedzieć że wojna zaczęła się w 1914. bo oczywiście II wojna światowa jest skutkiem Traktatu Wersalskiego ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jesli mowimy o rozpoczęciu, możemy wspominac o atakach dywersantów, które zaczęły się już o 1. 30 w nocy, np. grupa Willego Pissarskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

W gruncie rzeczy to uważam, że początek II wojny światowej powinno się datować od 7 lipca 1937 roku, czyli od japońskiej napaści na Chiny, a nie tak jak teraz, czyli w Polsce od 1 września 1939 roku, a w Rosji od 22 czerwca 1941 roku. Zaś rocznica końca wojny i zwycięstwa nad faszyzmem powinna być obchodzona nie 8 lub 9 maja, tylko 14 sierpnia lub 2 września - w pierwszej dacie cesarz Hirohito ogłosił przez radio kapitulację Japonii, a w drugiej na "Missouri" tę kapitulację podpisano. W każdym razie Attlee, Truman i Stalin ogłosili koniec wojny 15 sierpnia 1945 roku. Niestety, z powodu tak europocentrycznego stanowiska większości Europejczyków, nie sądzę, żeby w potocznej świadomości coś się zmieniło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.