Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego - ogólnie

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Ktoś pisał dzisiejsze Losy?

Pisałem pierwszy raz, widziałem ubiegłoroczny konkurs i wolałbym pisać ubiegłoroczny (po uprzednim przygotowaniu się). Przecież to nie były Losy na temat lat 1921 - 1945, tylko z naciskiem na te lata, reszta to cała historia Polski (pewnie dlatego w proponowanej literaturze znalazł się Topolski). Ja jestem akurat w tej komfortowej sytuacji, że ze szkoły byłem sam :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem i były tylko lata 1922-1945, najgorsze pytania były odnośnie reżyserów filmów takich jak Zezowate Szczęście, etc. Jutro powinienem wiedzieć, czy przejdę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja pisałem i byłem szczerze rozczarowany, może dlatego, że dotyczyło to ogólnej historii. Albo dlatego, że dla gimnazjów są inne zadania. Może przejdę to drugiego etapu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
anamo   

Mój syn- gimnazjalista- pisał w tym roku. Przeszedł do drugiego etapu, ale był wkurzony na pytania- 20 pierwszych nie dotyczyło głównego tematu konkursu. Nie mówiąc już o pytaniach ze starożytnego Rzymu! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Prszeszedłem do etapu międzyszkolnego, I miejsce w szkole.

Ad anamo: konkurs dla klas gimnazjalnych obejmuje całą historię, nie tylko II WŚ. Też sie naciąłem, ale wcześniej inni mi to mówili. Dlaczego dot. całej historii? Bo zwalnia z testów gimnazjalnych, a na testach jest cała historia, nie tylko II WŚ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Pisałem w Miejscu Piastowym, etap gimnazjalny oczywiście. Mam pewne wątpliwości co do drugiego pytania (na reszcie się nie znam), dotyczącego postaci, dat i bitew związanych z wojnami polsko - szwedzkimi. Pojawiło się tam nazwisko Stanisława Żółkiewskiego, bo przecież w latach 1601 - 1602 walczył w Inflantach (Zygmunt III po dymisji Zamoyskiego nawet proponował mu dowództwo), zwyciężył pod Tallinem (Rewlem). Za to Sztumskiej Wsi i Kiejdan nie podkreśliłem, bo to miejsca układów, a chodziło o miejsca bitew (np. Trzciana). Jeśli mi tego nie uznają, mogę im zacytować co najmniej 4 historyków potwierdzających moje zdanie; nie będę cierpiał dla prawdy historycznej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Test nie był jakoś zadziwiająco trudny, jednak bardzo mało było pytań z tego, z czego czułem się najlepiej, tj. Polskie Państwo Podziemne. Błędów, jak u Tofika również się nie ustrzeżono. Z rodzynków, jak na razie wyłapałem datę aresztowania Stefana Roweckiego Grota- 30 czerwca 1944, brak odpowiedzi "Cmentarz na Monte Cassino" do wyboru w pytaniu gdzie zostali pochowani następujący żołnierze, w tym wypadku chodzi o Andersa. Również można się doczepić tego, gdzie spoczywa mjr Henryk Dobrzański. Jak wyłapę coś więcej to napiszę.

Co do oceny samego testu- wg mnie jest on niesprawiedliwy. Do każdego pytania były podane odpowiedzi, wystarczyło dopasować, co dawało możliwość, że kompletnie zielona osoba mogła dobrze ustrzelić. Nie powiem, że mi to nie pomogło, jednak to jest olimpiada dla liceów a nie podstawówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Z rodzynków, jak na razie wyłapałem datę aresztowania Stefana Roweckiego Grota- 30 czerwca 1944, (...) gdzie spoczywa mjr Henryk Dobrzański.

Jak? No żesz... ;) Wybaczcie że pytam tak na bezczelnego, ale kto organizuje ten konkurs (jakaś stronka organizatora mile widziana, byle był mail)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam pewne wątpliwości co do drugiego pytania (na reszcie się nie znam), dotyczącego postaci, dat i bitew związanych z wojnami polsko - szwedzkimi. Pojawiło się tam nazwisko Stanisława Żółkiewskiego, bo przecież w latach 1601 - 1602 walczył w Inflantach (Zygmunt III po dymisji Zamoyskiego nawet proponował mu dowództwo), zwyciężył pod Tallinem (Rewlem). Za to Sztumskiej Wsi i Kiejdan nie podkreśliłem, bo to miejsca układów, a chodziło o miejsca bitew (np. Trzciana). Jeśli mi tego nie uznają, mogę im zacytować co najmniej 4 historyków potwierdzających moje zdanie; nie będę cierpiał dla prawdy historycznej ;)

A co do dokładnie chodziło w pytaniu Tofiku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

problem z tym testem [liceum] polegał na tym, że organizatorzy nie napisali, że nie wszystkie odpowiedzi, które podali 'dla pomocy' były prawdziwe.

akurat Andersa trzeba było podać samemu, tak samo Sosnkowskiego [wszak gościu leży w archikatedrze św. Jana w Warszawie - takiej odpowiedzi nie było]. Hubala nie wiem jak potraktują - myślę, że ten Anielin był dla zmyły. poza tym grób Kleeberga w Woli Gułowskiej jest symboliczny - samo miejsce pochówku nie jest znane.

podobnie było z zadanie z tabelką armii: dowódca GO Wyszków był St. Skwarczyński. ta informację trzeba było podać samemu.

Pe.eS: jeżeli ktoś pisał w Warszawie, gdzie w jury siedzieli organizatorzy [na pewno prof. Nowik, w tamtym roku był jeszcze Odziemkowski, w tym roku już nie wiem] to ci wiedzieli, że niektóre hasła były dla zmyły. niestety w innych rejonach nie było to wiadome, stąd te nieścisłości o.o

co do Grota to myślę, że była to 'cyfrówka'. niestety takie się zdarzają - organizatorzy nie zachwycają dokładnością i rzetelnością, ale naprawdę warto w konkursie startować i pojechać do Warszawy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A co do dokładnie chodziło w pytaniu Tofiku?

Podkreśl postacie, daty, miejsca bitew związane z wojnami polsko - szwedzkimi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.