Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nautilos

Największy tyran

Rekomendowane odpowiedzi

nazaa   

No cóż, tw dwie historie, a już na pewno druga również wydają mi się stworzone na potrzeby scenariusza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Jakieś źródła potwierdzające to?

Te dwa konkretne przypadki to akurat nie, ale polecam przeczytać rozdział "Vlad Tepes w legendzie" ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Vlad_Ţepeş

Źródłem "Von ainem wutrich der hies Trakle waida von der Walachei" nie dysponuję, ale jakby ktoś je znalazł i mi podesłał to mogę przetłumaczyć.

A wiecie, że Vlad jest bohaterem narodowym Rumunii? Rumuńskie podanie wyidealizowały go nieco i uczyniły z niego surowego, ale sprawiedliwego i szlachetnego władcę, bo w istocie Vlad był władcą wybitnym dla którego najważniejsza była obrona kraju przed ekspansją turecką oraz jego modernizacja, która nie spodobała się bojarom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A wiecie, że Vlad jest bohaterem narodowym Rumunii?

Wiemy :lol: Rosjanie za to uznają Wlada za mądrego władcę dążącego do umocnienia państwa. Turcy natomiast rozwodzą się nad popełnianymi przez niego okrucieństwami (jak kilka innych narodów). Nie słyszałem opinii, że Wlad to słaby władca i w gruncie rzeczy uważam, że takie stwierdzenie jest mocno przesadzone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   

Czytałem jaki Vlad był okrutny, a także przeciwne opinie, ale moim zdaniem na miano tyrana i okrutnika najlepszy jest Adolf Hitler. To z jego rozkazu i szalonych wizji zginęło kilkanaście milionów ludzi. Zresztą każdy wie jaki to był człowiek, było na niego wiele zamachów, ale ogromna część jego "świty" się go bała, czasem na odprawach trzęśli się ze strachu(ci oczywiście co przestali już tak w niego wierzyć).

Przepraszam, że wysłałem dwa takie same posty, ale przez przypadek kliknąłem dwa razy "wyślij".

//Estera. Poprawione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
ale moim zdaniem na miano tyrana i okrutnika najlepszy jest Adolf Hitler.

Ale Hitler nie żył w nowożytności - to raczej czasy najnowsze, a my tu mówimy o czasach nowożytnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Ale Hitler nie żył w nowożytności - to raczej czasy najnowsze, a my tu mówimy o czasach nowożytnych.

No cóż, w takim razie wymienienie tutaj Vlada Tepesa jest tak samo błędem, bo trudno powiedzieć, że żył on w czasach nowożytnych, skoro zmarł w 1476 :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
No cóż, w takim razie wymienienie tutaj Vlada Tepesa jest tak samo błędem, bo trudno powiedzieć, że żył on w czasach nowożytnych, skoro zmarł w 1476 :?

Przypominam, że ramy tego działu otwierają się w roku 1453.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   
Chcę się dowiedzieć jaki wg. was był największy tyran,despota,okrutnik, itd.

nie musi być on z czasów nowożytnich ,macie więc spory wybór ,czekam na wasze propozycje

Więc Adolf Hitler też się nadaję, a do niego można dołączyć jeszcze Stalina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Chcę się dowiedzieć jaki wg. was był największy tyran,despota,okrutnik, itd.

nie musi być on z czasów nowożytnich

Więc dlaczego umieszczasz temat w czasach nowożytnych skoro temat przynależy do historii ogólnej? A za moje przeoczenie najmocniej przepraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   
A za moje przeoczenie najmocniej przepraszam.

Nie ma sprawy.

Więc dlaczego umieszczasz temat w czasach nowożytnych skoro temat przynależy do historii ogólnej?

To nie ja tylko Nautilos.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Sorry Tofik, ale Vlad Tepes to zdecydowanie średniowiecze, tak jak np. Jan Olbracht. Nowożytność w tym obszarze zaczęła się mniej wiecej z początkiem XVI w.

Obserwuję sobie tę dyskusję, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że błądzicie;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Sorry Tofik, ale Vlad Tepes to zdecydowanie średniowiecze, tak jak np. Jan Olbracht. Nowożytność w tym obszarze zaczęła się mniej wiecej z początkiem XVI w.

My tu nie o renesansie, a o nowożytności - wyznaczyć ją może np. wynalazek druku, który dość szybko poszedł po Europie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Umieściłem ten temat w tym dziale ponieważ głównie chodziło mi o tyranów epoki nowożytniej ,ale napisałem też ,że jeśli ktoś chce to może też napisach o innych .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.