Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
general

Lustracja księży

Rekomendowane odpowiedzi

general   

Po ostatnich wydarzeniach związanych z Ojcem Dyrektorem znowu przypomniała mi się głośna sprawa lustracji księży. Przerażające, że duszpasterstwo redemptorystów w Polsce ocieka jadem. Pamiętacie może jak Ojciec Rydzyk wstawiał się za Wielgusem? Ja pamiętam! To było potworne!

Udało mi się odnaleźć słynną teczkę wielgusa

http://rapidshare.com/files/42522321/teczka_wielgusa.rar

Proponuję się z nią zapoznać bo mówię wam, sprawa niedługo powróci.

Swoją drogą boję się, że Polacy powoli tracą zaufanie do księży. Nie ma się co dziwić skoro takie jajca się dzieją. Jako dobrego katolika boli mnie fakt, że większość moich znajomych pluje kwasem na kościoły (w sensie alegorycznym). A co wy na to? Lustrować do upadłego? Osobiście mówie TAK!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Tak lustrujmy, ale wszystkich za współprace z jakimkolwiek wywiadem, jeżeli tylko efektem tej współpracy ucierpiało dobro Polaków, Kościoła i ogólnie wiernych.

Bo jak do tej pory to lustracja dotyczy tylko połowy problelmu - współpracy z SB, MO itp. A z jakiegoś powodu IPN zupełnie nie bada czy dany ksiądz nie współpracował czasem z np. CIA na NIEKORZYŚĆ Polaków i Kościoła. Nie wierze aby takiej współpracy nie było, gdyż w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych Polska była areną działań różnych wywiadów i różne agencje wywiadowcze w tym czasie werbowały współpracowników.

A więc lustrujmy wszystkich za współprace z którymkolwiek wywiadem o ile to tylko odbywało się na niekorzyść Polaków i Kościoła w Polsce.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Księży lustrować jak najbardziej. Ja na przykład chcę wiedziec czy ksiadz z mojej parafi był Sb-ekiem. Lustrować też posłów -reprezentanci Polski za granicą powinni mieć czystą przeszłość . Zwykłych ludzi nie zajmujących stanowisk publicznych zostawić w spokoju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Dzisiaj w Tok FM usłyszałem bodajże oo rzecznika archidiecezji krakowskiej, że Kościół rozliczył się z lustracji w przeciwieństwie do innych środowisk...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Dzisiaj w Tok FM usłyszałem bodajże oo rzecznika archidiecezji krakowskiej, że Kościół rozliczył się z lustracji w przeciwieństwie do innych środowisk...

No cóż ks. Nęcek (bo pewnie o niego chodzi) nie ma łatwego życia, jakoś ostatnimi czasy musi wygłaszać komunikaty, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. O tym jak Kościół poradził sobie z lustracją świadczą doskonale sprawa arb Wielgusa, czy też stosunek kurii do ks. Zalewskiego, no ale cóż Kościół jest chyba wierny słowom i słowo ciałem się stało, mając nadzieję, że wydając taki komunikat (bo jak sądzę nie jest to tylko zdanie ks. Nęcka) sprawi, że sprawa sama się rozwiąże, a właściwie to już nie ma żadnej sprawy bo przecież "Kościół się rozliczył z lustracji".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Oczywiście,że lustrować.Wydało by się ile aresztowań dokonano na podstawie donosów księży.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"Kościół się rozliczył z lustracji".

A co mają mówić ? Za dużo osób w to jest zamieszanych, zresztą wyższe środowisko kościelne świetnie zdaje sobie sprawę z tego, kto współpracował, bo widzieli listę TW ze środowiska kościelnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lustrację jako instytucję samą w sobie uważam za jakąś aberrację. Zatem nie mogę popierać lustracji księży. Jeżeli ktoś popełnił przestępstwo - to powinien zostać oskarżony i po ewentualnym udowodnieniu winy otrzymać odpowiednią karę. Jeżeli ktoś ma coś "ciekawego" w życiorysie - niech zajmują się tym historycy i dziennikarze (narażając się na odpowiedzialność cywilną, jeżeli napiszą nieprawdę). Wyborcy mogą taką osobę wybrać lub nie, przełożeni utrzymać na stanowisku lub nie. Wolność rządzi. I tyle.

Przy czym - moim zdaniem - sam fakt współpracy (nawet tajnej) z ówcześnie jedynym realnie istniejącym państwem polskim nie jest czymś obciążającym. Obciążające może mogłoby być udzielanie informacji fałszywych, złośliwych, czy mających na celu świadome zniszczenie danej osoby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dwie sprawy : prawo nie dziala wstecz - czyli to co obecnie jest negatywnie postrzegane i usankcjonowane karnie, a wcześniej nie bylo, nie może być podstawą do oskarżeń. A od kiedy wspópraca mieszkańca z policją bezpieczeństwa [tajną i t.p.] wlasnego kraju nie jest legalne?

Druga: na jakiej podstawie będą wydawane wyroki? Tych dokumentów które odnosne slużby nie uznaly za ważne, czy tych które do pieca nie poszly? Czy może wreszcie tych które ocalaly po iks czystkach, a moze po tych które sobie "tajni szpiedzy i prowadzący sprawy" wymyślali by ukryć szczególnie cenne źródlo?

pozdr

PS. Lustracja to śmiech slużb zza grobu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Lustrowac ???......kazdy ksiadz mial za peererlu swoja teczke. Mieli swoj wydzial.

Dzis latwo ferowac wyroki ale praktycznie zaden "klecha", na ktorego bezpieka "zagiela haka" nie mial szans,

zeby nie wspolpracowac w tej lub innej formie. Jak nie zgoda delikwenta - czesto zeby miec

"swiety spokoj" to "korek, worek albo rozporek" predzej czy pozniej zadzialaly. Jak sie wsrod

kleru jakas nieskalana dziewica ostala to parafinie z otoczenia dostarczali informacji.

Mlodsza generacja ksiezy ma zapewne czyste konto, bo byli jeszcze zbyt malymi pionkami i za malo

wiedzieli zeby bezpieka sie nimi zainteresowala.....

Przychodzi gosciu w ciemnych okularach do proboszcza czy jeszcze wikarego, ktory wyjezdza od czasu do czasu do RFN -u. Z mala prosba. Zeby - jak bedzie w Niemczech - rozmawial z ta czy inna owieczka,

pochodzaca z parafii, ktora po wyjezdzie zaangazowala sie w ziomkowstwach......Jako Polak, patriota

chyba nie odmowi...;)))

Czy ksiadz odmowil czy nie ???. Nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   
Dzis latwo ferowac wyroki ale praktycznie zaden "klecha", na ktorego bezpieka "zagiela haka" nie mial szans,

zeby nie wspolpracowac w tej lub innej formie. [...] Mlodsza generacja ksiezy ma zapewne czyste konto, bo byli jeszcze zbyt malymi pionkami i za malo wiedzieli zeby bezpieka sie nimi zainteresowala.

Jeśli dobrze pojąłem sugerujesz, że "klecha" Karol Wojtyła współpracował??? Czy może był według Ciebie zbyt małym "pionkiem"???

Jakoś nie przemawia do mnie ani pierwsza, ani druga wersja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Jeśli dobrze pojąłem sugerujesz, że "klecha" Karol Wojtyła współpracował??? Czy może był według Ciebie zbyt małym "pionkiem"???

Jakoś nie przemawia do mnie ani pierwsza, ani druga wersja.

Zle pan pojal panie Bronku. Jak zwykle. ( ach ci lodzianie....;)))

do jot pe dwa odnosi sie raczej ta czesc mojej wypowiedzi, ktora pan raczyl po drodze zdefraudowac:

Jak sie wsrod

kleru jakas nieskalana dziewica ostala to parafinie z otoczenia dostarczali informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zgadzam sie z redbaronem Brunonem Watpliwym: lustracja to absurd. Jednak ten absurd ma miejsce i raczej sie nie skonczy.

Jesli lustrowac, to bez wyjatkow. ak_2107, powiadasz, ze wszyscy ksieza mieli teczki i podlegali silnemu naciskowi. To samo mozna powiedziec o ludziach dzialajacych w podziemnej opozycji. Im wiec tez sie nalezy ulgowa taryfa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam sie z redbaronem: lustracja to absurd.

To jam to, nie chwaląc się napisał, znaczy się o aberracji konkretnie, a nie o absurdzie, chociaż absurd też tu jak najbardziej pasuje ;) . Nie, abym do zaszczytów aspirował, ale pragnę wyprostować, gdyż z Redbaronem - choć miłym kompanionem forumowym jest ci on - raczej częściej się nie zgadzamy niż zgadzamy. I taka sytuacja także tu może mieć miejsce. Tak sobie antycypuję :) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.